SME
reklama

Antioxidanty sú dôležité pre zdravie aj krásu

Často sa zvykne hovoriť, že krása pramení zvnútra. Tentoraz však nemáme na mysli duchovné kvality. Chcete mať hoci krásne vlasy či hebkú pokožku? Nezabúdajte, že krása kráča ruka v ruke s dobrým zdravím a ani tá najkvalitnejšia kozmetika nie je všemocná.

Zelenina a ovocie sú aj prirodzeným zdrojom antioxidantov.Zelenina a ovocie sú aj prirodzeným zdrojom antioxidantov. (Zdroj: FLICKR.com)

Treba myslieť napríklad aj na to, čo vložíme do úst.

Stravovacie návyky a dostatočný obsah niektorých látok v prijímanej potrave sú nevyhnutné nielen pre dobré zdravie, ale aj pre krásu vlasov či pleti. Je pravda, že obrovský výber potravín, ktoré dnes máme k dispozícii, nás môže zviesť k rôznym prehreškom a zlým stravovacím návykom. Tie môžu mať na zdravie aj negatívny dopad. Preto je dôležité prijímať v potrave optimálne množstvo určitých, zdraviu prospešných látok. Spomeňme napríklad mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Z polynenasýtených sú to prospešné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny obsahujú napríklad ryby, kôrovce, tofu, vlašské orechy či mandle a obsiahnuté sú aj v niektorých rastlinných olejoch, napríklad z ľanového semena alebo repky. Omega-6 mastné kyseliny nájdeme trebárs v rastlinných olejoch. Spomínané prospešné omega-3 mastné kyseliny podľa vedcov pozitívne vplývajú napríklad na zrak (zabraňujú degenerácii žltej škvrny) a majú vraj priaznivé účinky aj v prípade niektorých depresívnych porúch, skúma sa aj ich účinok na imunitný systém a niektoré ochorenia, ako je psoriáza, reumatická artritída, astma, poruchy obličiek alebo rakovina.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zneškodnite voľné radikály

Naša strava by teda mala kvôli prísunu zdraviu prospešných látok v dostatočnom množstve obsahovať aj esenciálne aminokyseliny, minerály, vitamíny a antioxidanty.

Odborníčka na zdravú výživu, prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc. uvádza: „Biolátky, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine ako vitamín C, E, beta-karotén a flavonoidy, nenasýtené mastné kyseliny (omega-3, -6, -7, -9), minerál selén sú tie, či zlepšujú antioxidačné pôsobenie krvi. To znamená, že zvyšujú schopnosť krvi zneškodniť voľné radikály. Zachováva sa tým lepšia ochrana nášho tela pred napadnutím vysoko agresívnymi látkami. Vitamíny a mastné kyseliny s antioxidačnými vlastnosťami spolu s flavonoidmi vytvárajú prírodnú obrannú líniu voči voľným radikálom. „Lapajú" voľné radikály a neutralizujú ich." Profesorka Horáková upozorňuje na to, že vhodným zložením stravy môžeme vo výraznej mier ovplyvniť a zvýšiť antioxidačné pôsobenie v krvi až o 25 %. Dôležité je v dostatočnej miere prijímať denne určitú dávku ovocia a zeleniny, čím dosiahneme prísun ochranných biolátok do organizmu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako pôsobia antioxidanty?

Antioxidanty by sme teda mohli charakterizovať ako látky, ktoré majú schopnosť neutralizovať aktivitu škodlivých voľných radikálov v organizme, čím zabraňujú ničivej oxidácii. V prípade, že by nenastala neutralizácia škodlivých voľných radikálov, mohlo by dôjsť k poškodeniu buniek a DNA, čo by malo následne vplyv na štruktúru a funkciu buky.

Škodlivé voľné radikály sú zodpovedné za mnohé chorobné procesy v živých organizmoch a stoja na začiatku reťazovej reakcie s ničivými dôsledkami. Poškodzujú bunky a ohrozujú tak ich rôzne funkcie, čo môže mať za následok množstvo závažných civilizačných ochorení, napríklad aj rakoviny. Škodlivé pôsobenie voľných radikálov sa môže prejaviť hoci aj v procese starnutia kože a iných buniek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spomínané antioxidanty sú cestou, ako eliminovať pôsobenie škodlivých voľných radikálov. Môžu byť syntetické a prirodzené. Mohlo by sa teda zdať, že stačí denne prehltnúť dostatočné množstvo antioxidantov a všetko bude v poriadku. Príroda a ľudské telo však takto jednoducho nefungujú. Ako upozorňuje odborník z oblasti preventívneho lekárstva, RNDr. Gabriel Hocman, CSc., „syntetické antioxidanty nemajú iba blahodarné, ale aj celý rad nepríjemných vedľajších účinkov. Napríklad BHT (butylhydroxytoluén - syntetický fenolický antioxidant) vo väčších množstvách môže poškodiť pľúca. Iné antioxidanty síce chránia určité orgány či tkanivá pred vznikom rakoviny, no v iných častiach tela môžu podporovať, či dokonca vyvolávať vznik nádorovej choroby. Sú teda v istom zmysle slova dvojsečnou zbraňou! Natíska sa otázka, že ak syntetické antioxidanty môžu mať aj nežiaduce vedľajšie účinky, prečo by sa na rovnaký účel nemohli použiť prirodzené látky s antioxidatívnymi vlastnosťami? Veď ich máme naporúdzi v prakticky neobmedzenom množstve. Sú to napríklad vitamíny A, C a E, ale aj iné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v organizme cicavcov - napríklad glutatión. Takéto vitamíny sa skutočne neraz pridávajú do niektorých súčastí potravín. Oproti syntetickým antioxidantom však majú jednu nevýhodu - ich výroba je podstatne drahšia."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Oba druhy antioxidantov - prirodzené aj syntetické, teda chránia organizmus tým, že zničia radikály, ktoré ohrozujú nerušený priebeh dejov v tele. Keďže tieto veľmi reaktívne zlomky molekúl pôsobia ako v procese starnutia organizmu, tak aj pri vzniku rakoviny, je zrejmé, že ochranné antioxidanty budú takisto účinné v oboch procesoch. Antioxidanty však môžu chrániť tkanivá organizmu aj inými spôsobmi. Keď sa samičkám potkana podá karcinogénna zlúčenina dimetylbenzantracénu (DMBA), ktorá môže v ich tele vyvolať rakovinu prsných žliaz, zhromažďuje sa táto látka najmä v tkanive, ktoré postihuje.

Antioxidanty môžu spomaliť vstup karcinogénu do tkaniva a znížiť aj množstvo škodlivej látky, ktorá sa do neho dostáva. Pokusy ukázali, že zvieratá, ktorých strava obsahovala antioxidanty, vylučovali zvýšené množstvá žlče. Veľká väčšina cudzorodých látok, ktoré sa do organizmu dostanú, opúšťa telo práve prostredníctvom pečene spolu so žlčou. Možno jej zvýšené vylučovanie prispieva k tomu, že sa telo rýchlejšie zbavuje karcinogénov a aj týmto spôsobom sa chráni pred ich škodlivými účinkami."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Antioxidanty z prírody

Ako sme už spomenuli, z vitamínov patria medzi antioxidanty Vitamín A, C a E, z minerálov je to zinok, mangán, selén a železo. K antioxidantom patria aj iné fytozložky ako napríklad karotenoidy, polyfenoly či fytoestrogény. Nachádzajú sa v ovocí a zelenine, ale napríklad aj v zelenom a čiernom čaji, mliečnych výrobkoch, pečeni, rybách, cereáliách či mastných rybách. Naše telo síce produkuje antioxidačné látky, ale iba v obmedzenom množstve, takže je vhodné ich dopĺňať formou vhodnej stravy. Dôležité je však nielen množstvo, ale aj výber rôznych antioxidantov. Veľký dôraz by sme mali klásť práve na dostatočný obsah zeleniny a ovocia v skladbe potravy. Strava by mala obsahovať aj dostatok selénu, železa, mangánu a zinku, ktoré zasahujú do aktivity enzýmov a sú schopné zastaviť oxidačné procesy. Ak ich telu neoddávame v dostatočnom množstve, sťažuje to prácu enzýmov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nebezpečná je napríklad aj tvorba voľných radikálov v pokožke v dôsledku pôsobenia UV žiarenia, čo vedie k oslabeniu antioxidačného enzymatického systému. Nezabúdajte preto na ochranu nielen v podobe vhodných kozmetických prípravkov, ale aj konzumáciou vhodných antioxidantov. Okrem prevencie nebezpečného ochorenia tak prispejete aj k oddialeniu predčasného starnutia pokožky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
reklama
SkryťZatvoriť reklamu