SME

Antioxidanty sú dôležité pre zdravie aj krásu

Často sa zvykne hovoriť, že krása pramení zvnútra. Tentoraz však nemáme na mysli duchovné kvality. Chcete mať hoci krásne vlasy či hebkú pokožku? Nezabúdajte, že krása kráča ruka v ruke s dobrým zdravím a ani tá najkvalitnejšia kozmetika nie je všemocná.

Zelenina a ovocie sú aj prirodzeným zdrojom antioxidantov.Zelenina a ovocie sú aj prirodzeným zdrojom antioxidantov. (Zdroj: FLICKR.com)

Treba myslieť napríklad aj na to, čo vložíme do úst.

Stravovacie návyky a dostatočný obsah niektorých látok v prijímanej potrave sú nevyhnutné nielen pre dobré zdravie, ale aj pre krásu vlasov či pleti. Je pravda, že obrovský výber potravín, ktoré dnes máme k dispozícii, nás môže zviesť k rôznym prehreškom a zlým stravovacím návykom. Tie môžu mať na zdravie aj negatívny dopad. Preto je dôležité prijímať v potrave optimálne množstvo určitých, zdraviu prospešných látok. Spomeňme napríklad mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Z polynenasýtených sú to prospešné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny obsahujú napríklad ryby, kôrovce, tofu, vlašské orechy či mandle a obsiahnuté sú aj v niektorých rastlinných olejoch, napríklad z ľanového semena alebo repky. Omega-6 mastné kyseliny nájdeme trebárs v rastlinných olejoch. Spomínané prospešné omega-3 mastné kyseliny podľa vedcov pozitívne vplývajú napríklad na zrak (zabraňujú degenerácii žltej škvrny) a majú vraj priaznivé účinky aj v prípade niektorých depresívnych porúch, skúma sa aj ich účinok na imunitný systém a niektoré ochorenia, ako je psoriáza, reumatická artritída, astma, poruchy obličiek alebo rakovina.

SkryťVypnúť reklamu

Zneškodnite voľné radikály

Naša strava by teda mala kvôli prísunu zdraviu prospešných látok v dostatočnom množstve obsahovať aj esenciálne aminokyseliny, minerály, vitamíny a antioxidanty.

Odborníčka na zdravú výživu, prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc. uvádza: „Biolátky, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine ako vitamín C, E, beta-karotén a flavonoidy, nenasýtené mastné kyseliny (omega-3, -6, -7, -9), minerál selén sú tie, či zlepšujú antioxidačné pôsobenie krvi. To znamená, že zvyšujú schopnosť krvi zneškodniť voľné radikály. Zachováva sa tým lepšia ochrana nášho tela pred napadnutím vysoko agresívnymi látkami. Vitamíny a mastné kyseliny s antioxidačnými vlastnosťami spolu s flavonoidmi vytvárajú prírodnú obrannú líniu voči voľným radikálom. „Lapajú" voľné radikály a neutralizujú ich." Profesorka Horáková upozorňuje na to, že vhodným zložením stravy môžeme vo výraznej mier ovplyvniť a zvýšiť antioxidačné pôsobenie v krvi až o 25 %. Dôležité je v dostatočnej miere prijímať denne určitú dávku ovocia a zeleniny, čím dosiahneme prísun ochranných biolátok do organizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pôsobia antioxidanty?

Antioxidanty by sme teda mohli charakterizovať ako látky, ktoré majú schopnosť neutralizovať aktivitu škodlivých voľných radikálov v organizme, čím zabraňujú ničivej oxidácii. V prípade, že by nenastala neutralizácia škodlivých voľných radikálov, mohlo by dôjsť k poškodeniu buniek a DNA, čo by malo následne vplyv na štruktúru a funkciu buky.

Škodlivé voľné radikály sú zodpovedné za mnohé chorobné procesy v živých organizmoch a stoja na začiatku reťazovej reakcie s ničivými dôsledkami. Poškodzujú bunky a ohrozujú tak ich rôzne funkcie, čo môže mať za následok množstvo závažných civilizačných ochorení, napríklad aj rakoviny. Škodlivé pôsobenie voľných radikálov sa môže prejaviť hoci aj v procese starnutia kože a iných buniek.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínané antioxidanty sú cestou, ako eliminovať pôsobenie škodlivých voľných radikálov. Môžu byť syntetické a prirodzené. Mohlo by sa teda zdať, že stačí denne prehltnúť dostatočné množstvo antioxidantov a všetko bude v poriadku. Príroda a ľudské telo však takto jednoducho nefungujú. Ako upozorňuje odborník z oblasti preventívneho lekárstva, RNDr. Gabriel Hocman, CSc., „syntetické antioxidanty nemajú iba blahodarné, ale aj celý rad nepríjemných vedľajších účinkov. Napríklad BHT (butylhydroxytoluén - syntetický fenolický antioxidant) vo väčších množstvách môže poškodiť pľúca. Iné antioxidanty síce chránia určité orgány či tkanivá pred vznikom rakoviny, no v iných častiach tela môžu podporovať, či dokonca vyvolávať vznik nádorovej choroby. Sú teda v istom zmysle slova dvojsečnou zbraňou! Natíska sa otázka, že ak syntetické antioxidanty môžu mať aj nežiaduce vedľajšie účinky, prečo by sa na rovnaký účel nemohli použiť prirodzené látky s antioxidatívnymi vlastnosťami? Veď ich máme naporúdzi v prakticky neobmedzenom množstve. Sú to napríklad vitamíny A, C a E, ale aj iné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v organizme cicavcov - napríklad glutatión. Takéto vitamíny sa skutočne neraz pridávajú do niektorých súčastí potravín. Oproti syntetickým antioxidantom však majú jednu nevýhodu - ich výroba je podstatne drahšia."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Oba druhy antioxidantov - prirodzené aj syntetické, teda chránia organizmus tým, že zničia radikály, ktoré ohrozujú nerušený priebeh dejov v tele. Keďže tieto veľmi reaktívne zlomky molekúl pôsobia ako v procese starnutia organizmu, tak aj pri vzniku rakoviny, je zrejmé, že ochranné antioxidanty budú takisto účinné v oboch procesoch. Antioxidanty však môžu chrániť tkanivá organizmu aj inými spôsobmi. Keď sa samičkám potkana podá karcinogénna zlúčenina dimetylbenzantracénu (DMBA), ktorá môže v ich tele vyvolať rakovinu prsných žliaz, zhromažďuje sa táto látka najmä v tkanive, ktoré postihuje.

Antioxidanty môžu spomaliť vstup karcinogénu do tkaniva a znížiť aj množstvo škodlivej látky, ktorá sa do neho dostáva. Pokusy ukázali, že zvieratá, ktorých strava obsahovala antioxidanty, vylučovali zvýšené množstvá žlče. Veľká väčšina cudzorodých látok, ktoré sa do organizmu dostanú, opúšťa telo práve prostredníctvom pečene spolu so žlčou. Možno jej zvýšené vylučovanie prispieva k tomu, že sa telo rýchlejšie zbavuje karcinogénov a aj týmto spôsobom sa chráni pred ich škodlivými účinkami."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Antioxidanty z prírody

Ako sme už spomenuli, z vitamínov patria medzi antioxidanty Vitamín A, C a E, z minerálov je to zinok, mangán, selén a železo. K antioxidantom patria aj iné fytozložky ako napríklad karotenoidy, polyfenoly či fytoestrogény. Nachádzajú sa v ovocí a zelenine, ale napríklad aj v zelenom a čiernom čaji, mliečnych výrobkoch, pečeni, rybách, cereáliách či mastných rybách. Naše telo síce produkuje antioxidačné látky, ale iba v obmedzenom množstve, takže je vhodné ich dopĺňať formou vhodnej stravy. Dôležité je však nielen množstvo, ale aj výber rôznych antioxidantov. Veľký dôraz by sme mali klásť práve na dostatočný obsah zeleniny a ovocia v skladbe potravy. Strava by mala obsahovať aj dostatok selénu, železa, mangánu a zinku, ktoré zasahujú do aktivity enzýmov a sú schopné zastaviť oxidačné procesy. Ak ich telu neoddávame v dostatočnom množstve, sťažuje to prácu enzýmov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nebezpečná je napríklad aj tvorba voľných radikálov v pokožke v dôsledku pôsobenia UV žiarenia, čo vedie k oslabeniu antioxidačného enzymatického systému. Nezabúdajte preto na ochranu nielen v podobe vhodných kozmetických prípravkov, ale aj konzumáciou vhodných antioxidantov. Okrem prevencie nebezpečného ochorenia tak prispejete aj k oddialeniu predčasného starnutia pokožky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 680
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 702
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 346
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 242
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 446
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 824
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 414
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 313
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 869
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 206
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 325
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 193
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 981
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 941
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 18 570
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 12 928
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu