SME

Diana Fabiánová: Významné svetové političky nemenštruujú

Vybrala sa do Španielska, prihlásila sa na štúdium dokumentu, rozbehla sa po svete a nakrútila celovečerný dokumentárny film o menštruácii s poetickým názvom Mesiac v nás.

Patrí sa podľa vás v dobrej spoločnosti hovoriť o menštruácii?

vyštudovala masmediálnu komunikáciu a marketing na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a v roku 2005 ukončila štúdium dokumentárnej réžie na ESCAC v Katalánii (Graduate School of Cinema and Audiovisuals in Catalunia). Získala štipendium u svetoznámeho dokumentaristu Michaela Rabigera (UK). Jej prvý dlhometrážny dokument Mesiac v nás bol podporený medzinárodným projektom Eurodoc a Exoriente, ako aj programom Media, francúzskym a slovenským ministerstvom kultúry. Film bol vybraný na festivaly v Locarne, Chicagu, IDFA v Amsterdame, Mombaji, Montreale, Seville a vo Washingtone, v New Yorku získal špeciálnu cenu poroty.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Určite áno.

A vaše skúsenosti?

Ľudia o tom nerozprávajú. Panuje niečo ako menštruačná etiketa.

Ženy kedysi menštruovali menej, lebo mávali viac detí a dožívali sa nižšieho veku. Aj vo vašom filme vystupuje brazílsky doktor, podľa ktorého nie je prirodzené veľa menštruovať.

Áno, doktor Elsimar Coutinho. V mojom filme sa objaví aj Beverly Strassmann, prvá vedkyňa, ktorá prišla s touto teóriou. Jej výskumy prevzali farmaceutické spoločnosti aj Coutinho ako argument pre marketing antikoncepcie. Strassmanová bola v Afrike v kmeni Dogon – to je jeden z posledných kmeňov, ktorý doteraz žije tak, ako žili ľudia v paleolite. Ženy tam majú oveľa menej menštruácií ako my, okolo 100 cyklov za život, my ich máme 450. Nemajú rakovinu krčka maternice, ktorá je veľmi rozšírená práve preto, že krčok sa pri menštruácii opotrebúva.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo majú ženy v prírodných národoch menej menštruácií?

Majú veľa detí, menštruácia sa im začína v neskoršom veku, končí sa im skôr, okrem toho veľa času strávia dojčením – takže ju nemajú kedy mať. Keď prestanú dojčiť, znova otehotnejú. Ale zase zomierajú skôr ako my... Farmaceutické spoločnosti a doktor Coutinho akosi pozabudli na fakt, že antikoncepčné pilulky podporujú rakovinu prsníka a iné choroby.

Doktor Coutinho vyvoláva u diváčok a divákov veľa otázok. Pýtajú sa, či nie je trestné to, čo robí, veď zastaví ženám menštruáciu na celé roky. Je to právne v poriadku?

Nie je to trestné. Nerobia sa totiž žiadne výskumy, ktoré by doktorovi Coutinhovi mohli seriózne odporovať. V našom filme bola mladá žena, ktorá už deväť rokov nemenštruuje a je veľmi spokojná . Následky sa však môžu prejaviť neskôr. Buď na nej, alebo na jej deťoch, ak sa raz rozhodne otehotnieť.

SkryťVypnúť reklamu

Využívajú zastavenie menštruácie aj ženy vo významnom postavení?

Už okolo roku 1990 využívalo zastavenie menštruácie len v Spojených štátoch 10 miliónov žien. Teraz je ich niekoľkonásobne viac. Coutinho tvrdí, že žiadna významná politička, ktorá je v medzinárodnom politickom svete, nemenštruuje. Nedalo by sa im vraj dôverovať preto, že menštruácia spôsobuje hormonálne výkyvy.

Sama vo filme vystupujete. Aké to bolo vyzliecť sa u gynekologičky a ísť na kozu priamo pred kamerou?

Na začiatku som vyslovene nechcela byť v obraze. Ale postupne začalo byť evidentné, že treba ísť s kožou na trh. Pri takomto osobnom filme postupne padnú všetky zábrany a osobné ostychy. Čo sa týka scény u gynekológa, tam bolo veselo. Kameraman bol môj vtedajší priateľ a gynekologička je moja kamarátka, takže to bola skôr zábava.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Amerike vraj váš film odmietli odvysielať v televízii.

Americká štátna televízia PBS povedala, že to nikdy nebudú schopní odvysielať, lebo sú „public puritan television“ . Vo filme sú scény, ktoré by vraj americký divák nezvládol. Zaujímavé, že násilie v akčných filmoch únosné je. Aj rôzni iní nákupcovia z televízií nás zamietli pre „nezvyklé a príliš intímne scény“. Niektoré festivaly nám povedali, že menštruácia je nedôstojná téma. Bývalá riaditeľka BBC vyhlásila, že kým je ona riaditeľkou, dokument o menštruácii tam odvysielaný nebude.

Je aktívnou feministkou, ale menštruáciu vníma ako slabosť, ktorú treba zamlčovať, aby sme pred mužmi nevyzneli ako slabšie pohlavie. Keď film vybrali na festival v New Yorku, na letisku ma zadržali, lebo mi neverili, že som mohla robiť dokument na túto tému. Brali to ako provokáciu, že si z nich uťahujem. A tak som strávila dve hodiny na emigračnom vyšetrovaní. Paradoxom je, že zatiaľ čo Amerika má problém s mojím filmom, napokon ho kúpila Sýria.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre zmienku o masturbácii, ktorá sa vo filme odporúča proti bolestiam?

Áno, aj to bola informácia, cez ktorú sa Američania nevedeli preniesť. Nechápem, prečo by ženy nemali vedieť, že orgazmus pomáha pri menštruačných kŕčoch. A keď nemajú partnera, tak si pomôžu samy. Čo je na tom nevhodné?

Ako sa na takýto projekt dajú získať peniaze?

Ťažko. (smiech) Nám veľmi pomohla Arte, ako hlavný koproducent, slovenské ministerstvo kultúry, Slovenská televízia, Inštitút ženy v Španielsku a fondy v Andalúzii. Vďaka sponzorovi na leteckú dopravu sme mohli natáčať v USA, Brazílii, Austrálii, Londýne, vo Francúzsku, v Španielsku, na Kanárskych ostrovoch…

Prečo ste sa rozhodli študovať dokument v Barcelone?

Skončila som masmediálnu komunikáciu a marketing v Trnave. Po vysokej škole som išla do Španielska na prax v mojom odbore. No dokumentaristika ma vždy priťahovala viac. Podala som si prihlášku len tak na blind na ročné postgraduálne štúdium a akurát im jeden študent vypadol. Zobrali ma na jeho miesto deň pred začiatkom školy. Viac ako v hociktorej škole som sa však naučila u Michaela Rabigera, výnimočného dokumentaristu a úžasného človeka. Robil dlhé roky pre BBC, teraz žije v USA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Váš druhý film bude o túžbe ľudí po mladosti?

Bude to humorný, no zároveň informatívny príbeh o našom probléme so starnutím.

Aj tento film budete nakrúcať po celom svete?

Ani nie, no sú miesta, kde ľudia žijú oveľa dlhšie ako inde na svete. Dožívajú sa tam bežne stovky. Sú veľmi dlho mladí a zrazu šup, príde zmena a veľmi rýchlo zostarnú a zomrú. Prečo je u nich proces starnutia iný ako na väčšine planéty? Čo spôsobuje ten rozdiel? Pôjdeme to preskúmať. (smiech)

Teraz žijete vo Francúzsku?

Teraz žijem... Ani neviem kde. Ešte stále cestujem s filmom po festivaloch, ale základňu mám v Bratislave a nejaký čas by som tu chcela pobudnúť. Aspoň kým sa nezačne nové natáčanie.

Dá sa vašou profesiou uživiť?

Nie je to jednoduché. Dá sa z toho uživiť len skromne. Film bol produkovaný vo Francúzsku a tam majú systém, ktorý podporuje umelcov a umožňuje im tvoriť. Ak sa venujete umeleckej činnosti a máte zmluvu s francúzskou fi rmou aspoň počas štyroch mesiacov, zvyšných osem vás podporujú, aby ste mali čas vytvoriť nový projekt. A nemusíte byť ani Francúz, stačí, že ste z EÚ. Pre našinca to znie ako sci-fi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ste nezávislá žena. Baví vás dobrodružstvo?

Mám asi o nejaký cestovateľský gén navyše. Potrebujem objavovať a vidieť svet, spoznávať kultúry a ľudí, príbehy a miesta. Zdá sa, že mám aj menej pudu sebazáchovy ako väčšina ľudí. Alebo zdravého rozumu. (smiech)

No práve. Nebojíte sa?

Boli situácie, ktoré sa mohli skončiť katastrofálne – s kamarátkou sme napríklad kempovali na púšti v Jordánsku, spolu so štyridsiatimi Arabmi. Po inej žene tam nebolo ani stopy. Naši anjeli strážni sa asi riadne zapotili. To bola skôr absencia zdravého rozumu ako odvaha. No boli sme mladé a naivné. Teraz by som to určite neriskla.

Vraj ste boli nedávno vo Vietname? Čo ste tam robili?

Pri dokončovaní filmu bol obrovský stres, termíny, ktoré sme nestíhali, netrpezliví koproducenti... Navyše Parížania sa v strese tak trochu vyžívajú. Povedala som si, že keď sa to skončí, pôjdem niekde úplne sama. Skúsim vypnúť, bez telefónu, bez e-mailu, bez vynervovaných Európanov. Tak som šla do Vietnamu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tam ste sa skoro vydali?

No, chceli ma vydať, ale podarilo sa mi z toho vyvliecť. Poprosila som jedného uja Vietnamca, aby ma zobral na vidiek do pokoja, kde nie sú turisti, len príroda a miestni obyvatelia. A to bolo to najlepšie, čo sa mi mohlo stať. Bola tam nádherná krajina aj ľudia. Neboli zvyknutí vidieť bledé tváre, ešte k tomu blond vlasy a postavu s výškou meter osemdesiat. Správali sa ku mne neuveriteľne milo, až smiešne. Obskakovali ma, smiali sa, chytali mi vlasy. Permanentne na mne visel kŕdeľ detí.

Vedel váš sprievodca po anglicky?

Ako kedy potreboval. (smiech) Keď nemal záujem niečo preložiť, jeho vedomosti sa zázračne vytratili. Bývali sme s miestnou rodinou v bambusovom domčeku na koloch. Kŕmili ma rukami a nalievali do mňa pálenku. Nedalo sa odmietnuť, lebo oni tým ukazovali, ako sa tešia. Potom som uvidela v okne visieť krvavú mŕtvolku nejakého zvieraťa, na slnku, v tom teple. Zvesili ju a začali variť.

Vravela som si: Preboha, to nie! Vysvetľovala som mojim hostiteľom, že som vegetariánka, ale nepomohlo to. Celý zážitok som asi prežila len vďaka ryžovej pálenke, ktorú do mňa stále liali. Napokon mi vyhliadli ženícha. Nahovárali mi svojho syna a postavili nám špeciálny svadobný stan. Vtedy napríklad môj sprievodca zabudol po anglicky a ja som rukami nohami zúrivo vysvetľovala, že sa vydávať nechystám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo si v živote najviac ceníte, čo je pre vás najdôležitejšie?

Priateľstvo...

A ešte?

Slobodu. A mať okolo seba ľudí, ktorých mám rada. Nakoniec sú to vždy ľudia, ktorí vytvárajú pravú životnú pohodu, bez ohľadu nato, kde práve ste.

Diana Fabiánová (31)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 438
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 112
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 688
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 076
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 930
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 533
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


20
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 080
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 988
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 296
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 635
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 867
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 844
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 148
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu