SME

Pripravte sa na grilovaciu sezónu

Spolu so slnečnými dňami prichádza aj čas grilovania. Ak ste doposiaľ tomuto koníčku nepodľahli, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vás nenechajú chladnými.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Spolu so slnečnými dňami prichádza aj grilovacia sezóna. Bude plná úžasných vôní, chutí a rýchlej prípravy surovín, ktoré dokážu rozvinúť na rošte svoju jedinečnosť. Ak ste doposiaľ tomuto koníčku nepodľahli, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vás nenechajú chladnými.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na grilovačke je úžasné, že pri nej dokážeme vymeniť kuchynské múry za prírodu so všetkým, čo k nej patrí. Či už ide o záhradné posedenie, alebo piknik na lúke, či na hranici lesa, aj to najobyčajnejšie menu získa nevídaný šmrc.

Na čom grilovať

Ponuka je naozaj pestrá. Kým značkoví výrobcovia dokážu do najnovších modelov vtesnať množstvo vychytávok, ktoré zjednodušujú ich rozkúrenie a umožňujú získať plnú kontrolu nad teplotou, najskromnejšou výbavou je obyčajný rošt. Výber závisí od toho, akú mieru komfortu očakávate.

Pri výletoch do prírody alebo cyklotúrach je skvelým pomocníkom jednorazový gril zo supermarketu. Keďže obsahuje okrem mriežky aj palivo s podpaľačom, grilovať s ním možno kdekoľvek – hoci aj bez predchádzajúcich skúseností. Tí zručnejší si v prírode poradia s oceľovým roštom položeným na kameňoch alebo so samotnými horúcimi kameňmi. Pokiaľ nedočkavci môžu odštartovať piknik opekačkou s ražňom v ruke, labužníci sa môžu tešiť na lahôdky z grilu.

Lacné grily z obchodných reťazcov nie sú na dvore na zahodenie aj napriek obmedzenej trvácnosti a stabilite. Pri niektorých vás čaká montáž, inde možno bude treba súčiastky prispôsobiť, aby všetko držalo pohromade, ako má. Plechový gril bude ľahký na prenášanie, liatinovému sa radšej vyhnite. Priplácať sa nevyplatí za nič, iba za veľkosť roštu. Odkladacie plochy, ražne či iné príslušenstvo aj tak nevyužijete.

Nech sa rozhodnete grilovať na čomkoľvek, vždy záleží na tom, čo položíte na rošt. Aj na tom najobyčajnejšom grile je možné pripraviť nezabudnuteľnú hostinu.

SkryťZatvoriť reklamu

Ako pripraviť pahrebu

Rozohriatie grilu zaberie nejaký čas, takže začnite s prípravou skôr, ako vytiahnete suroviny na grilovanie. Najjednoduchšie je použiť drevené uhlie a tekutý podpaľač, s ktorým to zvládne aj ten, kto s grilovaním skúsenosti nemá. Ak však chcete ušetriť, namiesto uhlia naložte do grilu naštiepané mäkké drevo, ktoré potrebuje iba niekoľko minút na to, aby sa premenilo na horúce uhlíky. Nemusíte sa obávať, že vám gril prehorí, plech to bez ujmy vydrží.

Pre veľkú grilovačku s kopou mäsa je vhodnejšie siahnuť po briketách, ktoré nie sú ničím iným ako zlisovaným prachom z drevného uhlia. Ich nevýhodou je, že ich len tak ľahko nezapálite, preto je vhodné pridať ich až na rozpálené uhlíky. Neexperimentujte s novinami a drevenými trieskami, je to strata času.

Na dvore si pomôžete čímkoľvek – elektrickým rozkurovačom, teplovzdušnou pištoľou či kompresorom na rozdúchanie. V predaji sú aj kovové komíny, v ktorých sa dajú rozhorúčiť uhlíky v rekordne krátkom čase. V teréne však budete musieť ukázať svoje schopnosti, takže k novinám si pribaľte do zálohy pevný podpaľač.

SkryťZatvoriť reklamu

Čo na gril

Vykašlite sa na nekvalitné údeniny a marinované mäsá zo supermarketu a zabehnite do mäsiarstva. Či už sa rozhodnete pre kuracinu, bravčovú krkovičku, pliecko alebo hovädzí steak, vyberte si tie najčerstvejšie a pripravte ich na rýchlu tepelnú úpravu.

Aby mäso pred grilovaním skrehlo, treba ho naložiť do marinády. Tú vyrobíte z oleja, ovocných kyselín, byliniek a korenín. Nebojte sa použiť citrónovú či pomarančovú šťavu alebo ryžový ocot. Rovnako dobre však poslúži paradajková šťava či horčica. Každý má svoju osvedčenú receptúru, všetky však majú čosi spoločné. Ich úlohou je ochrániť mäso pred vysušením. Čím dlhšie budete mäso marinovať, tým bude krehkejšie a jeho chuť vyváženejšia. Nespoliehajte sa na to, že desať minút stačí.

Stolovníkov si získate aj vlastnými výrobkami. Stačí ochutiť čerstvé namleté mäso a dať mu tvar okrúhlych fašírok alebo ho natlačiť do bravčového čreva, ktoré kúpite v takmer každých potravinách či mäsiarstve.
Zabúdať netreba ani na zeleninu. Baklažán, cukina, paprika či paradajka chutia skvele, nik nepohrdne ani grilovanou jarnou cibuľkou či pórom. Obe je však lepšie pred položením na gril preliať vriacou vodou, aby sa pri grilovaní príliš nevysušili.

SkryťZatvoriť reklamu

Ako na to

Najlepšou taktikou je skombinovať nižšiu teplotu s dlhším časom prípravy. Nechcete predsa, aby bolo mäso čierne ako uhlíky pod roštom. Používajte vyššie pozície roštu, odhrabávajte horúce uhlíky bokom a použite fľašu s vodou, aby ste udržali ohnisko pod kontrolou.

Bylinky nasypané na uhlíky dokážu vytvoriť jedinečnú arómu, ktorá je neoceniteľná hlavne pri grilovaní rýb. Ak chcete intenzívnu dymovú príchuť, prikryte ešusom alebo inou nádobou porciu mäsa tak, aby dym nemohol von.
Mnohí namietajú, že grilovanie je nezdravé, pretože horiace tuky sa menia na karcinogény. Či už je to pravda, alebo nie, najjednoduchším pomocníkom je hliníková tácka. Ak budete grilovať na nej, tuk sa k horúcim uhlíkom nedostane. Alobal je ďalším pomocníkom, ktorý udrží šťavu v akomkoľvek kuse surovín. Namiesto pečenia prebehne dusenie v pare, ktoré môžete zavŕšiť prudkým ugrilovaním kôrky.

SkryťZatvoriť reklamu

Sladká bodka na záver

Možno si pri žiadnej grilovačke neodpustíte pečené jablká, ktoré vám pripomínajú detstvo. Ak sa to však vašim stolovníkom máli, vybaľte to na nich s palacinkami. Na grile ich hravo pripravíte v hliníkovej miske a výhodou je, že cesto si môžete pripraviť doma do fľaše. A ak chcete, aby boli nadýchané a zniesli riadnu dávku domáceho džemu, vyskúšajte do cesta pridať kypriaci prášok.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie