SME

Absolventi nie sú nároční. Musia vziať prácu, čo príde

Voľných miest je málo, firmy sú opatrné a nových zamestnancov vyberajú prísnejšie. Požiadavky na plat musia ísť bokom.

Prví prídu na úrady práce absolventi vysokých škôl, stredoškoláci až v septembri.Prví prídu na úrady práce absolventi vysokých škôl, stredoškoláci až v septembri. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. V marci sa zastavil rast nezamestnanosti, v máji sa môže opäť začať. Do evidencie nezamestnaných začnú prúdiť absolventi škôl.

Už tento mesiac sa konajú štátnice na vysokých školách. Čerství magistri či inžinieri, ktorí nemajú zaistenú prácu, sa do siedmich dní od skončenia školy musia prihlásiť na úrade práce. Pracovných príležitostí je však málo a aj o tie sa bije niekoľkonásobne viac ľudí ako v čase ekonomického rastu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Zmena nastala v tom, že zamestnávatelia majú možnosť výberu z väčšieho počtu uchádzačov o zamestnanie," hovorí Zuzana Pilcová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade.

SkryťVypnúť reklamu

Štatistika hovorí

  • v máji a júni v evidencii nezamestnaných pribúdajú najmä absolventi vysokých škôl,

  • v roku 2008 ich prišlo takmer 6­tisíc, vlani takmer 10­tisíc,

  • stredoškoláci prichádzajú v septembri – minulý september ich bolo vyše 18­tisíc,

  • dnes je v evidencii okolo 27­tisíc absolventov – bez ohľadu na stupeň vzdelania,

  • najviac, vyše 9­tisíc je tých, čo skončili strednú odbornú školu.

Miro, ktorý vyštudoval humanitné vedy v Banskej Bystrici, hovorí, že výhodou je praxovať počas štúdia. „Urobíte si tak aj prieskum trhu práce." On ide na doktorandské štúdium.

Zuzana Kurincová z personálnej agentúry Universal Consulting hovorí, že firmy si môžu dovoliť ponúkať nižšie platy ako v minulosti. „Mladí absolventi majú troška triezvejší pohľad na svoje očakávania a zvyčajne sa prispôsobia aj platovým ponukám, ktoré by pred rokom či dvoma odmietli."

SkryťVypnúť reklamu

Firmy si vyberajú

Igor Vavrík z úradu práce v Nitre potvrdzuje, že zamestnávatelia nahlasujú menej voľných miest ako v predchádzajúcich rokoch.

„Sú opatrní pri vytváraní pracovných miest a vo väčšej miere ako v minulosti využívajú služby agentúr dočasného zamestnávania." To znamená, že radšej si najmú zamestnancov iných firiem.

Pred dvoma rokmi si mohli absolventi vyberať. Pracovných ponúk bolo toľko, že mnohé firmy si museli kupovať pracovnú silu rôznymi benefitmi. Pred rokom to už bolo inak.

V máji 2009 ich úrady evidovali vyše 19-tisíc. V septembri, po vlne stredoškolákov, ktorí si ešte užili posledné prázdniny, sa ich počet vyšplhal až na 33-tisíc. Od októbra ich opäť ubúda.

V marci ich bolo vyše 27-tisíc. Niektoré strany na to reagujú vo volebných programoch.
SDKÚ má v úmysle platiť neziskovým a súkromným sprostredkovateľom, ktorí absolventom škôl nájdu prácu. KDH a SMK chcú zasa takzvané odvodové prázdniny pre zamestnávateľov alebo zamestnancov z radov absolventov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj sezónna práca je dobrá

Pracovný portál Profesia ponúka vyše päťtisíc príležitostí, asi pätina je vhodná pre absolventov. Administratívny pracovník alebo referent, asistent, sekretárka a recepčný - to sú podľa manažérky spoločnosti Lucie Burianovej pozície, o ktoré majú najväčší záujem.

Kurincová hovorí, že už sú im dobré aj krátkodobé pracovné ponuky. „Absolventi uprednostňujú prácu v hotelovom priemysle a letectve viac ako v priemysle či výrobe, o čo bol záujem najmä v minulých rokoch."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 701
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 627
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 415
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 933
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 635
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 276
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 528
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu