SME

Zázrak zvaný šošovka

Naši starí rodičia ani nesnívali o tom, že by mohlo niečo tak malé a ľahučké, ako je kontaktná šošovka, nahradiť okuliare.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Kontaktné šošovky sa prvýkrát objavili v polovici minulého storočia. Po prvých viac či menej úspešných pokusoch s ich výrobou prišli v päťdesiatych rokoch akademici Wichterle a Lim z Ústavu makromolekulárnej chémie v Prahe s prevratným objavom. Syntetizovali HEMU, látku, z ktorej sa hneď začali masovo vyrábať mäkké hydrogélové kontaktné šošovky. Celý svet sa tak zbavil hrubých skiel a ťažkých rámov vďaka vynálezu z Československa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Materiál, z ktorého sa vyrábajú, sa, samozrejme, ďalej zdokonaľoval a zdokonaľuje. „V súčasnosti sú modernejšie silikón – hydrogélové materiály s vysokou priepustnosťou pre kyslík, čo výrazne prispelo k bezpečnejšiemu a komfortnejšiemu používaniu kontaktných šošoviek. Neznižujú totiž prísun kyslíka pre rohovku oka, a tým zabezpečujú jej optimálnu funkciu,“ vysvetľuje očný lekár Štefan Marko. Kontaktné šošovky majú oproti okuliarom niekoľko výhod. Tým, že sú umiestnené priamo na oku, zaisťujú prirodzené videnie, zorné pole nie je obmedzené rámom okuliarov, sú bezpečné pri akomkoľvek športe, nezahmlievajú sa, na prvý pohľad ich nevidieť a dajú sa bez problémov kombinovať so slnečnými okuliarmi.

SkryťVypnúť reklamu

Pre koho sú určené?

Podľa doktora Marka sú kontaktné šošovky plnohodnotná alternatívna náhrada okuliarov pri riešení refrakčných chýb oka. Môže ich nosiť každý, kto po očnom vyšetrení spĺňa kritériá na ich bezpečné nosenie. Kontaktnými šošovkami sa dá riešiť krátkozrakosť, ďalekozrakosť i astigmatizmus, čo je refrakčná chyba oka, keď je povrch rohovky v jednej rovine zakrivený viac ako v druhej. Ich nosenie nie je podmienené vekom.

Sú vhodné dokonca aj pre niekoľkomesačné deti po operácii vrodeného sivého zákalu, aj pre ľudí vo vyššom veku. Majú však určité obmedzenia. „Pri aplikácii kontaktných šošoviek je vždy veľmi dôležitá osobná a pracovná anamnéza a lokálne vyšetrenie. Ochorenia predného segmentu oka, práca v suchom a prašnom prostredí, syndróm suchého oka, alergia, práca v prostredí s chemickými a dráždivými látkami, pobyt v klimatizovaných priestoroch a niektoré ďalšie podobné príčiny môžu čiastočne obmedziť alebo znemožniť ich nosenie,“ dodáva Štefan Marko.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ich získať?

Nevyhnutné je navštíviť lekára či zájsť do optiky a dať si vyšetriť zrak. Na základe vyšetrenia nám odporučia najvhodnejší druh kontaktných šošoviek. Môžeme ich kúpiť v očných optikách a zrakových centrách alebo cez internet. Doktor Marko upozorňuje na riziká kúpy cez internet: „Na internete nám šošovky predajú, ale nie je tam spätná očná kontrola, a, samozrejme, neriešia sa prípadné problémy pri ich nosení. Je preto na zváženie, či nie je lepšie kúpiť ich na mieste, kde sa môžete v prípade problémov okamžite a s dôverou vrátiť na kontrolné vyšetrenie.“ Zdravotné poisťovne nám šošovky preplatia len vtedy, ak je rozdiel medzi očami tri a viac dioptrií, ak je na oboch očiach viac ako 8 dioptrií alebo ak trpíme niektorými závažnými očnými ochoreniami, ako sú keratokonus alebo jednostranná afakia.

SkryťVypnúť reklamu

Čo nájdeme na trhu?

Kontaktné šošovky vyrábajú viacerí výrobcovia. Líšia sa predovšetkým druhom materiálu, z ktorého sú vyrobené, a predpísanou lehotu používania. Máme na výber jednodňové, dvojtýždenné, mesačné, štvťročné, dokonca aj ročné kontaktné šošovky. Zvláštnosťou sú kontinuálne šošovky, ktoré môžu byť v oku dlhšie ako 24 hodín, teda aj cez noc. Jednorazové šošovky sa ráno vyberú zo sterilného balenia a večer sa jednoducho vyhodia. Sú preto najbezpečnejšie, ale aj najdrahšie. Šosovky, ktoré môžeme používať dlhšie ako deň, musia byť uskladnené v puzdre so špeciálnym roztokom.

Vyrábané sú z hydrogélu alebo zo silikón-hydrogélu. Silikón-hydrogél sa momentálne používa najčastejšie, lebo vykazuje až šesťkrát väčšiu priepustnosť kyslíka oproti iným materiálom. „Okrem bežných čírych kontakných šošoviek sú aj špeciálne na určité indikácie, používajú sa napríklad na oklúzne, kozmetické, liečebné a iné účely. V súčasnosti sa najviac používajú mäkké alebo menej tvrdé korneálne kontaktné šošovky,“ vysvetľuje Marko. Výrobcovia mysleli aj na ľudí bez akejkoľvek očnej chyby. Môžu si len tak z rozmaru farebnými šošovkami zmeniť farbu očí na zelenú, hnedú, fi alovú či sivú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je používanie šošoviek bezpečné?

Stručne by sa dalo odpovedať - áno. Dôležité je dodržiavať hygienu pri manipulácii so šošovkami, neprekračovať odporúčaný čas nosenia, používať špeciálny roztok na ošetrenie, pravidelne napĺňať puzdro na úschovu šošoviek a chodiť na očné kontroly. Zvýšené riziko poškodenia oka môže nastať, ak chceme šošovky používať do vody. „S kontaktnými šošovkami sa neodporúča návšteva termálnych kúpalísk pre množstvo baktérií a plesní vo vode, ktoré ich môžu infi kovať. Neodporúča sa ani potápať s otvorenými očami, lebo šošovka sa môže pritom z oka vyplaviť. Najbezpečnejšie je odporučiť nositeľom kontaktných šošoviek plavecké okuliare pri pobyte v bazéne,“ upozorňuje Marko.

Čo sú refrakčné chyby oka?

Do oka, ktoré nemá refrakčnú chybu, vstupujú svetelné lúče a lámu sa tak, aby dopadli na sietnicu do bodu najostrejšieho videnia, do oblasti takzvanej žltej škvrny. Takéto oko vidí dobre a ostro. Ak sa lúče prichádzajúce do oka rovnobežne lámu tak, že dopadnú pred alebo za sietnicu, ide o refrakčnú chybu oka, a to krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus. Najčastejšou príčinou týchto chýb je zmena dĺžky oka alebo to, že časti oka zodpovedajúce za lom svetelných lúčov (rohovka a šošovka) lomia lúče viac alebo menej, ako je v norme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo potrebujete ku kontaktným šošovkám?

  • Roztoky: Zbavujú šošovky usadenín, dezinfikujú ich, zvlhčujú a zabezpečujú ich bezpečné skladovanie.
  • Očné kvapky: Plnia funkciu takzvaných umelých sĺz, bránia vzniku syndrómu „suchého oka“.
  • Puzdrá: Slúžia na skladovanie šošoviek v čase, keď ich nepoužívame.

K téme sa vyjadruje: očný lekár Štefan Marko, Očná ambulancia NZZ, Nitra

Autor: Eva Kelly

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 364
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 506
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 294
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 339
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 944
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 495
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 085
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu