SME

Aby naše deti dobre videli

Detské oči sú ešte vo vývoji, a preto je dôležité dávať na ne veľký pozor.

Plastové či kovové rámiky?

Okuliare pre deti nie sú len zmenšeninami okuliarov pre dospelých. Majú svoje vlastné špecifiká a zákonitosti, ktorú súvisia s detským svetom hier, pohybu a aktivít. Rám by mal byť pružnejší a odolnejší, prihliadať sa má aj na materiál, z ktorého je vyrobený, aby dieťaťu vyhovoval. „Neexistuje jednoznačná odpoveď na to, či sú lepšie plastové, alebo kovové rámiky. Niektoré plastové modely určené pre veľmi malé deti sú skutočne veľmi pružné. Na trhu však existujú aj pružné kovové modely so špeciálne upravenými časťami, ktoré sú najviac namáhané. Tieto typy sú vhodné aj pre staršie deti, ak sú veľmi aktívne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Deťom, ktoré sú alergické, je lepšie priplatiť za hypoalergénne okuliare alebo vybrať niektorý z plastových modelov,“ uvádza očná optička Marta Takáčová. obr_01.jpg Pozornosť treba venovať aj sklám. Kedysi sa používali tvrdené sklá, ktoré boli odolnejšie proti poškrabaniu, no zároveň nebezpečnejšie pre vyššiu krehkosť a vyššie riziko rozbitia. „Dnes sa deťom sklenené okuliarové šošovky nedávajú a používajú sa iné materiály, ako sú plast alebo polykarbonát. Ich tvrdenie by malo byť základnou úpravou, lebo im predlžuje životnosť,“ dodáva optička. Sklá môžu mať aj ďalšie dôležité úpravy, napríklad antireflexnú vrstvu, UV filter alebo stenčenie.

Šošovky pre deti

Kontaktné šošovky, samozrejme, môžu využívať aj deti, ale len pod dohľadom a so súhlasom očného lekára, pretože deťom sa oko stále vyvíja a rastie. „Sú detičky, ktoré pre rôzne zdravotné komplikácie dostanú kontaktné šošovky veľmi skoro. Avšak šošovky ako náhradu za okuliare by mal zvážiť lekár. Posúdi, či je na to dieťa zrelé, vyberie vhodný typ, vysvetlí spôsob nosenia. Veľmi dôležité sú aj pravidelné kontroly, kde dieťaťu vyšetria predný segment oka,“ vraví optička Marta Takáčová.

SkryťVypnúť reklamu

Rodič i dieťa by mali zároveň pochopiť, že kontaktné šošovky sú len doplnkom k okuliarom, a nie ich náhradou. „To najhoršie, pred čím musí byť rodič na pozore, je ‚dospelé‘ pubertálne dieťa, ktoré sa rozhodne objednať si kontaktné šošovky cez internet a s pomocou kamaráta, ktorý už kontaktné šošovky nosí, sa ich naučí vkladať do oka. Škody, ktoré sa takto napáchajú, môžu byť nezvratné,“ varuje optička.

Škúlime. Čo s tým?

Keď lekár rozhodne, že sa škúlenie dá vyriešiť nosením okuliarov, ide o okuliarovú korekciu a prelepenie zdravého oka, čím sa donúti horšie vidiace oko k aktivite. „V súčasnosti sa na prekrytie používajú náplasti vyrábané vo viacerých veľkostiach a niekedy i s farebnými motívmi. Pre dieťatko sú veľmi vhodné, pretože dokonale kryjú celé oko. Ak sa totiž neprekryje úplne, má tendenciu hľadať štrbinku a pozerať cez ňu. Stretávame sa s tým najmä u malých detí. V prípade, že sa pokožka okolo očí podráždi, môžeme zvoliť napríklad gumený okluzor, ktorý sa prichytáva na zadnú stranu skla,“ vraví Marta Takáčová.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže sa však ním nedosiahne úplné krytie oka, ide skôr o dočasnú pomoc v núdzi, kým sa podráždená pokožka zregeneruje. Je niekoľko výrobcov prelepovacích okluzorov, pričom každý používa iný druh lepidla. Preto ak pokožka dieťaťa zle reaguje na niektorú náplasť, môže rodič vyskúšať inú značku. Nosenie okuliarov je aj pri prelepení oka potrebné. „Dioptria a centrovanie skla sú nastavené vždy tak, aby sa dosiahol čo najlepší efekt liečby,“ dodáva optička.

Najčastejšie detské problémy so zrakomobr_04.jpg

  • Krátkozrakosť – myopia, ďalekozrakosť – hypermetropia, tupozrakosť – amblyopia (znížená ostrosť), astigmatizmus, škúlenie – strabizmus, zápaly spojiviek – infekčné alebo alergické.
  • „Poruchy, ktoré si najčastejšie vyžadujú operačné riešenie, sú škúlenie, šedý zákal – cataracta, vysoký vnútroočný tlak – glaukóm, ochorenie sietnice nedonosených detí, nádory a úrazy,“ uvádza oftalmologička Dana Tomčíková. Komplexnejšiu diagnostiku potrebujú vnútroočné zápaly, dystrofi a sietnice a cievovky, podozrenie na vysoký vnútroočný tlak.
  • Mnohé choroby oka bývajú dedične podmienené. V súčasnosti je genetickým vyšetrením možné odhaliť predispozíciu na glaukóm, retinoblastóm – vnútroočný nádor vyskytujúci sa v detskom veku, niektoré typy dystrofi í sietnice a cievovky.

Preventívna prehliadka

  • Prvé vyšetrenie očí vykonáva detský lekár v pôrodnici po narodení. U rizikových detí určí ďalší postup lekár.
  • Zdravé deti bez ťažkostí by mali mať preventívnu prehliadku v troch rokoch u svojho detského lekára. Dieťa by na nej malo čítať z tabuľky na vyšetrenie zrakovej ostrosti zvlášť každým okom.
  • Ďalšia kontrola očí by mala nasledovať ešte v predškolskom veku u detského lekára.

Na čo sa rozhodne treba pýtať lekára?

  • Ak sa u dieťaťa objaví očná chyba, mali by sme sa snažiť o nej dozvedieť čo najviac, informovať sa, čo presne znamená jej liečba, čomu sa treba vyhýbať...
  • Ako dlho a kedy má dieťa okuliare nosiť?
  • Ako dlho má mať prelepené oko?
  • Prečo trpí práve touto poruchou a aké sú prognózy?
  • Aké očné cviky by malo absolvovať?
  • Ako dlho môže denne pozerať televíziu alebo sedieť pred počítačom?

Čo škodí očiam?

„Vo všeobecnosti sa dá povedať, že oči sú uspôsobené na to, aby sme ich používali celý deň. Len je nevyhnutné pri zrakovo namáhavej práci dodržiavať určité zásady. Tobr_02.jpgou najdôležitejšou je správne osvetlenie a správna pracovná vzdialenosť. Čo sa týka počítačov, je potrebné, aby obrazovka mala fi lter. Dĺžka práce za počítačom by mala byť prispôsobená veku dieťaťa. Nielen z očného hľadiska sa neodporúča presedieť strnulo hodiny za pracovným stolom. Je správne, keď sa počas dlhšej práce s počítačom zaradí relaxačná pauza,“ uvádza Dana Tomčíková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ustúpi škúlenie samo?

U malých detí sa často stretávame s prípadmi škúlenia. Príčina spočíva v rozdielnej dioptrickej chybe oboch očí a v nesprávnej koordinácii svalov. Škúlenie môže byť podmienené aj iným vážnym očným ochorením. Jednou zásadnou, ale dosť rozšírenou chybou je názor, že dieťa do jedného roku škúliť môže a že z toho samo vyrastie. „Je to len čiastočne pravda. Ak rodičia spozorujú, že škúlenie je jednostranné, teda že dieťa škúli vždy na rovnaké oko, že ním nepohybuje v plnom rozsahu do strán alebo že dieťa škúli väčšinu bdelého času, treba vyhľadať odborného očného lekára. Za škúlením v ranom veku sa môže totiž skrývať niečo závážnejšie,“ varuje oftalmologička Dana Tomčíková.

Výživa očí

Už aj malé dieťa vie, že je mrkva dobrá na lepší zrak. Vitamín A, ktorý mrkva obsahuje, je potrebný na metabolizmus buniek sietnice, ktoré vnímajú svetlo. A je dôležitý aj pre výživu spojiviek a rohovky. „V našich podmienkach je pri normálnej strave prísun vitamínu A dostatočný. Len pri niektorých chorobných stavoch sa obr_05.jpgmôže prejaviť jeho nedostatok, napríklad pri ochorení zažívacieho traktu, keď organizmus nevie prijať vitamín A z potravy,“ dodáva oftalmologička Dana Tomčíková .

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké modely okuliarov?

Pre deti je viac ako posledný módny hit dôležitejšia šírka zorného poľa, ktoré uvidia cez okuliare. „Oválne modely napriek tomu, že práve neletia v módnych časopisoch, sú z tohto pohľadu vhodnejšie,“ vraví Marta Takáčová. Pri väčších deťoch, ktoré si už potrpia na výzor, musí byť rodič pri výbere rámov opatrnejší a mal by trochu usmerniť požiadavky svojej ratolesti. Na druhej strane by okuliare pre dieťa nemal vyberať on a vnucovať mu ich. Inak sa môže stať, že ich dieťa bude odkladať vždy, keď nebude v dohľade rodičov. A to predsa nechceme. Dôležitá je preto dohoda medzi rodičom, dieťaťom a odborným posúdením optika.

Aké sú príznaky problémov so zrakom?

  • opakované slzenie a za červenanie očí,
  • prehnaná citlivosť na svetlo
  • problémy so zaostrovaním
  • odfarbená zrenička
  • žmúrenie

Čo si treba u detí všímať?

  • reakcie na zrakové podnety
  • okolo jedného mesiaca by malo dieťa vedieť predmety na chvíľu fixovať očami
  • v troch mesiacoch by malo dieťa vedieť už dobre sledovať predmety

Slnečné okuliare

Aj detské oči, rovnako ako dospelé, treba chrániť pred UV lúčmi. Ale nie sú okuliare ako okuliare. V hypermarketoch ich síce kúpime aj za euro, ale oplatí sa na nich šetriť? „Aj lacnejšie okuliare majú ochrannú UV vrstvu, ale mali by sme vedieť, že ide o vrstvu, ktorá sa na fólie nanáša. A menej kvalitne nanesenú vrstvu môžeme pri dôkladnom čistení okuliarov relatívne rýchlo zotrieť. V nekvalitných okuliaroch môžu byť fólie skutočne veľmi tenké a nedostatočne napnuté. Ich zvlnenie potom môže viesť k dioptrickému efektu, v dôsledku čoho sa obr_03.jpgoči dieťaťa zbytočne namáhajú, a teda aj kazia,“ vraví Marta Takáčová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto je oveľa bezpečnejšie kúpiť si preverené slnečné okuliare v optike. Za rozumné ceny si môžeme vybrať medzi okuliarami s UV filtrom alebo navyše aj s polarizačným filtrom, ktoré filtrujú odrazené slnečné lúče a sú preto vhodné hlavne k vode. Pre deti s dioptrickými okuliarmi je vhodné dať vyrobiť aj slnečné dioptrické okuliare. O vhodnom výbere skiel i rámu by sme sa mali poradiť s optikom. A treba brať tiež do úvahy, že sa dioptrie u malých detí často menia, preto je dobré si premyslieť, kedy dáme takéto slnečné okuliare vyrobiť.

Nezabúdajme na servis okuliarov!

Pri dieťati, ktoré sa vlastne stále ešte vyvíja, je veľmi dôležitý priebežný servis, teda vyrovnávanie a kontrolovanie okuliarov. Rám by mal sedieť presne na tvári, nikde neodstávať ani nepadať z nosa. Je neprijateľné, aby dieťa chodilo s vykriveným rámikom, pôsobí to zle na jeho zrak. Je bežnou praxou, že takýto servis poskytuje optika, kde sme dané okuliare kúpili. A je vhodné dať si vyrovnať alebo preventívne skontrolovať okuliare raz za jeden až dva mesiace.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K téme sa vyjadrujú: Marta Takáčová, očná optička a diplomovaná optometristka, www. detskaocnaoptika.sk a Dana Tomčíková, oftalmologička, Klinika detskej oftalmológie DFNsP-LFUK Bratislava.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 519
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 632
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 277
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 726
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 672
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 844
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 821
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 335
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 738
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 718
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 383
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 489
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 692
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 805
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 595
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu