Medová masáž
Ak sa chcete príjemne uvoľniť a zároveň prečistiť telo, vyskúšajte medovú masáž. Táto vysokodetoxikačná metóda pochádza z Ruska. „Pri masáži medom dochádza k odstraňovaniu toxínov z tela, ktoré sa potom vyplavia na povrch kože a jasne ich vidieť. Medová masáž odstraňuje usadeniny, ktoré telo nahromadilo vo svojich tkanivách,“ približuje princíp tejto metódy lektorka masérskej školy Remas Tatiana Lenhartová. Pod vplyvom vylučovania toxínov a soli sa vrstva medu mení počas masáže na „žuvačkovú“ hmotu.
„Z tela tak odstraňujeme všetky jedy životného prostredia, potravín či liekov,“ dopĺňa Lenhartová. Medovú masáž oceníte aj pri mnohých zdravotných problémoch - pri reumatických ochoreniach svalov a kĺbov, žalúdočných a črevných poruchách, chronickej nádche, bolestiach hlavy, nespavosti, depresiách, menštruačných problémoch a neplodnosti. „Medová masáž však nie je vhodná pre každého. Neodporúča sa napríklad pri alergii na včelí med, otvorených ranách, ekzémoch, zhubných nádoroch, trombóze či infekčných ochoreniach,“ upozorňuje odborníčka. Odporúčaná frekvencia je raz za 10 dní, 4 x po sebe, následne si môžete dať mesačnú prestávku.
Dôležitá vláknina
Ak chcete urobiť svojmu telu dobrú službu, dbajte na vyváženú stravu. Jej súčasťou by mala byť vláknina. Denne by sme jej mali prijať minimálne 30 gramov. Medzi potraviny, ktoré by v našom jedálnom lístku nemali chýbať, patria jednoznačne obilniny, orechy, strukoviny, ovocie a zelenina, keďže sú najbohatšie na vlákninu. Rozpustná vláknina odvádza z tela odpadové a toxické látky. Nerozpustná vláknina do seba nasáva vodu a zabezpečuje plynulý pohyb čriev. Ak sa chcete vyvarovať „zaneseniu“ tela toxickými látkami, mali by ste obmedziť kofeín, nikotín i alkohol. A samozrejme, dodržiavať pitný režim. Pomôcť môžu aj výživové doplnky s aloe vera. Táto rastlinka totiž prirodzene čistí a regeneruje organizmus.
Lymfodrenáž
„Lymfodrenáž nás zbaví únavy a splodín. Je to proces, ktorým sa uvádza oslabená lymfa do chodu,“ vysvetľuje Tatiana Lenhartová. Táto masáž obsahuje špeciálne hmaty a cviky - každý z nich s konkrétnym zámerom. Keďže lymfa tečie rôznymi smermi v jednotlivých častiach tela, tento smer musí byť pri masáži dodržaný. „Lymfodrenáž môžeme vykonávať manuálne alebo prístrojom. Okrem zlepšenia regulácie žilového obehu uľaví nohám s kŕčovými žilami a pomáha aj pri opuchoch nôh,“ dodáva terapeutka alternatívnej medicíny. Nežnejšie pohlavie určite ocení, že lymfodrenáž pozitívne pôsobí aj proti celulitíde. „Medzi účinky patrí aj zlepšenie imunitného systému, odstránenie únavy či postupné znižovanie hmotnosti,“ vymenúva pozitíva lymfodrenáže Lenhartová. Odporúčaná frekvencia je 2- až 3-krát týždenne počas 5 týždňov.
Kardiotréning
Vyčistiť organizmus od nečistôt a rôznych splodín môžeme aj športom a pravidelným cvičením. „Cvičenie by malo trvať minimálne 60 minút a malo by byť zamerané na aerobnú kapacitu. Ide o cvičenia, ktoré sa vykonávajú pri určitej tepovej frekvencii, ktorá sa určuje podľa stupňa trénovanosti a trvajú dlhšie,“ približuje odborníčka na pohyb a zdravú výživu Zuzana Bezáková. Medzi takéto cvičenia zaraďujeme kardiotréning. „V posilňovni je to tréning na stacionárnom bicykli. Na ňom by ste mali pobudnúť aspoň 40 minút, po tomto čase totiž spaľujeme nielen cukry, ale aj tuky a zároveň dochádza k vylučovaniu odpadových látok,“ dodáva Bezáková. Ak dávate prednosť bežiacemu pásu, vyberte si chôdzu, beh alebo ich striedajte – minimálne však 60 minút.
Pohyb na vzduchu
Ak sa s posilňovňou nekamarátite, môžete si vybrať spomedzi športových aktivít, ktoré sa dajú vykonávať aj vonku a sú aerobného charakteru. Pri detoxikácii organizmu urobia dobrú službu beh, nordic wolking, korčuľovanie, bicyklovanie či kolektívne športy. „Nesmieme zabudnúť na plávanie, pri ktorom síce nezbadáme, že sme sa potili, no pri očiste tela je veľmi efektívnou aktivitou,“ tvrdí Bezáková. Pravidelné pohybové aktivity a ich správna kombinácia vám pomôžu zbaviť sa splodín a aktivovať látkovú premenu. Samozrejme, počas kúry treba zvýšiť príjem tekutín –minimálne na tri litre za deň; menej soliť, pretože soľ zadržiava vodu a doplniť do jedálneho lístka ovocie a zeleninu. Cvičiť by sme mali každý alebo každý druhý deň – minimálne počas jedného týždňa. Kúra sa môže skombinovať so saunou po cvičení.
Naučte sa zdravo jesť
Niekoľkodňové jablčné či iné ovocné, alebo zeleninové kúry, či presnejšie hladovky, môžu podľa praktického lekára Petra Liptáka viac uškodiť ako pomôcť. Očistenie organizmu od škodlivín by malo byť súčasťou systematickej starostlivosti o zdravie. „Pacientom môžem odporučiť iba to, aby sa zamerali na dlhodobé, celoživotné opatrenia v životospráve. Teda aby sa predovšetkým začali zdravo stravovať a aby mali dostatok pravidelných pohybových aktivít,“ radí Lipták. Detoxikačná kúra nemôže kompenzovať zlú životosprávu. „Zmysel takejto kúry však vidím v tom, že môže pomôcť naštartovať sa a nájsť energiu na definitívne pozitívne zmeny životosprávy,“ dodáva lekár.
K téme sa vyjadrujú: Tatiana Lenhartová, terapeutka alternatívnej medicíny a lektorka masérskej školy Remas; Zuzana Bezáková, odborníčka na pohyb a zdravú výživu, Fitclub Bezinka a Peter Lipták, praktický lekár
Autor: Andrea Kučerová