Vitamíny na počatie
S partnerom sa zopár mesiacov pokúšame o bábätko. Majú podľa vás zmysel špeciálne vitamínové prípravky, určené na plánovanie počatia? Prípadne – aká životospráva by nám mohla trochu pomôcť k bábätku?
Veronika Pagáčová, Bratislava
Dostatočný príjem vitamínov, minerálov a stopových prvkov by mala zabezpečiť pravidelná konzumácia ovocia, zeleniny a bežnej stravy s obsahom mäsa a mliečnych výrobkov. V niektorých oblastiach však môže byť problémom nižší obsah jódu. Vzhľadom na to odporúčam konzumáciu morských rýb dvakrát týždenne, prípadne si potraviny ochucovať soľou, ktorá je obohatená jódom. Pri plánovaní gravidity navrhujem zvýšiť príjem kyseliny listovej, ktorá potlačuje riziká vzniku vrodených vývojových porúch plodu.
Tiež je vhodné dodržiavať takú životosprávu, ako keby ste už tehotná boli, to znamená, že by ste sa mali vyhnúť alkoholu, cigaretám a, samozrejme, drogám. Platí to nielen pre vás, ale aj pre partnera. Význam má dostatok aktívneho odpočinku a úprava telesnej hmotnosti na ideálny stav. Ten nám ľahko napovie takzvaný Index telesnej hmotnosti (BMI), ktorý si vypočítame tak, že hmotnosť v kilogramoch vydelíme výškou v metroch na druhú (teda napríklad 55/1,65 x 1,65). Ideálny stav by sa mal pohybovať v rozmedzí 20 až 25.
Nepravidelná menštruácia
Mám 29 rokov. Antikoncepciu beriem už vyše 10 rokov, pôvodne som ju začala užívať pre veľmi nepravidelný menštruačný cyklus, ktorý sa upravil. Minulý polrok som si urobila v užívaní pauzu a menštruácia sa mi počas tohto obdobia dostavila len dvakrát. V blízkej budúcnosti by sme chceli s priateľom dieťatko, no kamarátka ma straší, že som možno neplodná. Mám byť znepokojená, aj keď chodím na pravidelné lekárske prehliadky, kde mi nezistili žiadny problém?
Michaela Juritková, Zvolen
Váš nepravidelný cyklus poukazuje na možnú poruchu dozrievania a uvoľňovania vaječných buniek, teda poruchu ovulácie. Ak sa vám vo vašom veku nepodarí otehotnieť so zdravým partnerom do jedného roka, je načase riešiť problém v ambulancii gynekológa, alebo priamo v centre na liečbu neplodnosti. Pri zisťovaní porúch ovulácie sa vykonajú odbery krvi na stanovenie hladín hormónov, vyšetrenie je spojené s ultrazvukovým sledovaním činnosti vaječníkov. Následne vám lekár predpíše lieky, ktorými možno ovuláciu „naštartovať“.
Na vaše otázky odpovedá gynekológ Ján Vodička, Centrum asistovanej reprodukcie Dr. Alexandra v Piešťanoch, www.dralexander.sk