SME

Úľava pre boľavé nohy

Nosia nás celý život. A naša vďaka? Neraz na ne zabúdame a nevenujeme im špeciálnu starostlivosť. Všímať si ich začneme väčšinou až vtedy, keď volajú po našej pozornosti bolesťou či zmenami na pokožke.

Opuchy nôh

Sú vám vaše obľúbené lodičky zrazu pritesné? Ak vám závratne za pár dní nenarástla noha ani sa šibnutím zázračného prútika topánky nezmenšili, zrejme je na príčine opuch nôh. „Z ortopedického hľadiska sú opuchy nôh komplikáciou predovšetkým pri artrózach, keď vznikajú zápaly, pri poúrazových stavoch, zápaloch šliach a mäkkých štruktúr kĺbov,“ vysvetľuje ortopedička Mária Dudáková. Aj tu platí, že nie je nad prevenciu. Každý by mal využívať toľkokrát všade opakovaný preventívny balíček v podobe správnej životosprávy a pravidelného pohybu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Náš tip
Čo robiť, aby nám nohy neopúchali? Odborníčka upozorňuje, že v prvom rade treba vyhľadať špecialistu. „Príčina sa môže skrývať v srdcovocievnom, cievnom, lymfatickom ochorení alebo v ochorení obličiek,“ hovorí Dudáková. Podpornou liečbou môže byť ortopedická obuv.

Ploché nohy

Žiaľ, tento ortopedický problém sa netýka len detí. Neobchádza ani dospelých, u ktorých ide väčšinou o získanú deformitu. Na čo by sme si teda mali dávať pozor? „Plochú nohu riskujeme dlhodobým preťažovaním chodidiel a státím. Nebezpečné je to najmä pre mladých ľudí, ktorým sa chodidlo ešte stále vyvíja,“ upozorňuje ortopedička Mária Dudáková. K vzniku plochej nohy môžu prispieť aj nadváha, tehotenstvo, zápalové reumatické ochorenia či poúrazové stavy. Najmä ženy si túto deformitu často zapríčinia samy nevhodnou obuvou. Ortopedička upozorňuje, že pri jej výbere je dôležité, aby mala topánka platformu, pružnú stielku a aby vrch topánky nestláčal prsty na nohe. Neodporúča riadiť sa módnymi výstrelkami, predovšetkým by sme si mali odpustiť nosenie vysokých podpätkov. „Keď už sa nevieme vzdať ‚pocitu na vysokej nohe‘, najideálnejšie je zvoliť triapolcentimetrový opätok,“ radí Dudáková.

SkryťVypnúť reklamu

Náš tip
A čo robiť, keď už plochú nohu máme? „Výsledky rôznych štúdií potvrdzujú, že deťom ju netreba špeciálne liečiť, keďže ide o bezbolestné ochorenie. Prax je však iná. Pomáha liečba cvičením, ideálne je skákanie cez švihadlo, samozrejme, mäkúčko a jemne na špičkách. Užitočným cvikom je zhŕňanie a zdvíhanie predmetov rôznej veľkosti zo zeme prstami na nohách. V dospelosti už cvičenie veľký význam nemá,“ vysvetľuje obr_01.jpgortopedička Dudáková. V tomto veku môžu pomôcť ortopedické vložky, obuv alebo iné špeciálne ortopedické pomôcky.

Chodidlá a cukrovka

Takzvaná diabetická noha je strašiakom všetkých diabetikov. Niet divu. Je totiž najčastejšou príčinou amputácií nôh. „Tento syndróm sa prejavuje bolesťami pri chôdzi alebo v noci, poruchami vnímania tepla, bolesti, vredmi na nohách, ranami,“ vysvetľuje diabetologička Adriana Ilavská. Ako tomu predchádzať? Na prvom mieste by mala byť pravidelná návšteva diabetológa a zdravý životný štýl. „Dôležitá je úprava hmotnosti, samozrejmosťou je nefajčiť a obmedziť pitie alkoholu,“ spresňuje Ilavská. Účinnou prevenciou je aj pravidelné cvičenie. Odborníčka odporúča jednoduché cviky ako otváranie a zatváranie prstov, uchopenie malých predmetov prstami alebo krúživé pohyby nôh v členku. Stačí si nájsť päť minút denne. „Vhodná je aj chôdza, plávanie, bicyklovanie, cvičenie na fit lopte. Napríklad tri hodiny rýchlej chôdze sa vyrovnajú hodine a pol cvičenia, čo je odporučená týždenná norma. Pri potvrdenej diabetickej polyneuropatii však dlhé túry či namáhavý beh treba vynechať,“ upozorňuje Adriana Ilavská.

SkryťVypnúť reklamu

Náš tip
Veľa spraví aj výber správnej obuvi. Vhodná je najmä kožená s tvarovanou stielkou, bez zvýšeného podpätku, ktorá ponúka dostatok priestoru a voľnosti prstom na nohe. Chodidlá ochráni aj pravidelná hygiena a starostlivosť o pokožku tela. Nohy treba umývať minimálne raz za deň s pomocou nedráždivého mydla a po dôkladnom osušení je dôležité vykonať samokontrolu. Zvláštnu pozornosť treba venovať najmä rôznym poraneniam, opuchom, zmenám farby pokožky či pľuzgierom.

Bolestivé kĺby

Sťažuje sa na ne veľa ľudí. Bolesť kĺbov pritom môže mať viaceré príčiny. Môže ísť o následok degeneratívneho ochorenia – napríklad artrózy, zápalového, reumatoidného ochorenia či poúrazového stavu. Bolesti však vie zapríčiniť napríklad aj nesprávna obuv či nesprávne postavenie dolných končatín. Asymetrické zaťažovanie nôh sa potom môže odraziť na bolesti kĺbov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Náš tip
Ako sa o svoje bolestivé nôžky starať? „Ak sú postihnuté kĺby dolných končatín, mali by sme sa zamerať na pohyb s vylúčením gravitácie, ako je plávanie, bicyklovanie, chôdza po mäkkom teréne a pohyb, ktorý nezaťažuje váhonosné kĺby. Určite treba vylúčiť všetky športy, pri ktorých sa skáče,“ opisuje Mária Dudáková. Čo robiť, aby nás kĺby toľko neboleli? „Najlepšie je liečiť ich ešte skôr, ako začnú bolieť – preventívne sa venovať primeranému športu, udržiavať si primeranú telesnú váhu, vylúčiť dlhotrvajúce pravidelné preťažovanie kĺbov a dbať na správnu životosprávu,“ zdôrazňuje Dudáková.

Kŕčové žily

Trápia predovšetkým ženy. Okrem genetiky a typu ženského väziva vedia zaúradovať aj hormonálne zmeny, tehotenstvo, nadváha a jednostranné zaťažovanie nôh napríklad vysokými podpätkami. Čoho by sme sa mali vyvarovať? Predovšetkým dlhodobému státiu, sedeniu, kríženiu nôh, tesným ponožkám, pančuchám a nohaviciam. Neodporúča sa ani dlhé slnenie alebo častý pobyt v saune. „V nijakom prípade nepoužívajte vonkajšiu klasickú masáž! Varixy sú rozšírené miesta ciev, kde sa nachádzajú krvné zrazeniny. Masážou by sa zrazenina mohla uvoľniť a dostať sa napríklad do pľúc či mozgu. Takisto nie sú vhodné teplé kúpele. Radšej si vyberte hydroterapiu - napríklad cvičenie vo vode alebo Kneipov šliapací kúpeľ,“ radí Dudáková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Náš tip
Ako by sme sa mali starať o svoje nohy, aby sme sa vyhli kŕčovým žilám? Ak máme sedavé zamestnanie, mali by sme sa každú hodinu aspoň na dve až tri minúty poprechádzať. Vhodné je uložiť si nohy aspoň na štvrť hodiny do vyššej polohy, aby sa nám uvoľnili. Mária Dudáková odporúča okrem toho všetky pohybové aktivity, ktoré spôsobujú sťahy svalstva predkolenia a tým vnútornú masáž žíl. Napríklad chôdza po mäkkom teréne, beh, bicyklovanie či plávanie.

K téme sa vyjadrujú Mária Dudáková, ortopedička, Nemocnica s poliklinikou Medissimo a Adriana Ilavská, diabetologička, Medispektrum Bratislava

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 479
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 593
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 366
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 265
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 574
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 257
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 495
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
SkryťZatvoriť reklamu