Na niektoré fakulty sa hlási aj desaťkrát viac študentov, ako môžu prijať.
BRATISLAVA. Maturitnú skúšku v tomto školskom roku skladá 62 338 žiakov zo 756 stredných škôl. Podľa prognóz z predchádzajúcich rokov si väčšina stredoškolákov podá aj prihlášku na vysokú školu.
Počty prihlášok vysoké školy v týchto dňoch sumarizujú, na ďalšie, najmä technické smery sa študenti ešte stále môžu hlásiť. Niektoré fakulty menia viacročný zaužívaný spôsob prijímania prvákov.
Vlani po prvom kole prijímacích pohovorov chýbalo najviac študentov technickým vysokým školám a takmer všetkým teologickým fakultám. Museli robiť druhé kolo prijímačiek.
Na ekonómiu len po skúške
Na všetky fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave sa tento rok dostanú len záujemcovia o bakalárske štúdium, ktorí spravili prijímacie skúšky. V predchádzajúcich rokoch na niektoré študijné programy brali aj bez prijímačiek, len podľa výsledkov zo strednej školy.
„Mnoho z uchádzačov, ktorí spĺňali podmienky prijatia bez prijímacích skúšok, nemalo skutočný záujem o štúdium,“ povedal prorektor Ferdinand Daňo. „Túto možnosť využili iba na to, aby boli s istotou na nejakú vysokú školu prijatí. Na štúdium nenastúpilo toľko študentov, ako univerzita očakávala, prípadne bol po niekoľkých mesiacoch zaznamenaný úbytok.“ Uchádzači, ktorí skončili strednú školu s horším prospechom, uspeli na prijímačkách a prijali ich, obstáli podľa neho v konkurencii lepšie.
Počet prihlášok po zmene hneď klesol takmer o tisícku, ale stále prevyšuje možnosti fakulty. „Na bakalárske štúdium na všetkých šiestich fakultách a na celouniverzitný študijný program sa hlási takmer osemtisíc uchádzačov, z ktorých bude možné prijať približne 1900 až 2000,“ povedal prorektor.
Právničiek chcú menej
Aj bratislavská Právnická fakulta UK musela tento rok meniť prijímací proces. Jej študentom sa síce aj naďalej môže stať maturant bez prijímačiek, ale musí splniť aj nové kritériá. Majú napríklad bonifikáciu za matematiku, účasť na stredoškolskej odbornej činnosti alebo na olympiádach.
Dekan Marián Vrabko priznáva, že mnohí mu začali zazlievať, že štúdium je prefeminizované. „Je to pravda, dievčatá dosahujú na strednej škole výrazne lepšie študijné výsledky. Teraz sme im to trochu sťažili, takto by sme mohli získať viacej chlapcov,“ povedal.
Na denné bakalárske štúdium dostali 1297 prihlášok, zoberú najlepších sto, na externé sa hlási 477, tam môže uspieť takmer každý druhý záujemca.
Na medicíne je pretlak
Na Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine sa dostane len každý jedenásty z prihlásených. Na všeobecné lekárstvo sa chce dostať až 1127 študentov, prijmú ale len stovku.
Na ostatné bakalárske študijné programy sa hlási 171 študentov, najviac, 76 na ošetrovateľstvo, 29 na pôrodnú asistenciu, 55 na verejné zdravotníctvo. „Tam je šanca na prijatie vyššia, prijmeme po 20 študentov,“ povedal prodekan Juraj Mokrý.
Dlhodobejšie je v niektorých bakalárskych programoch minimálny záujem o externé štúdium. Aj preto fakulta otvorí iba ošetrovateľstvo.
Bratislavská Lekárska fakulta UK dostala o 165 prihlášok viac ako vlani. Na všeobecné lekárstvo sa hlási 2014 študentov, prijmú ich najmenej 300 a 25 na zubné lekárstvo, povedala vedúca študijného oddelenia Jana Palenčárová.
Medikov si môžu všetky fakulty vyberať. |
K policajtom ešte viac
Akadémia Policajného zboru v Bratislave opäť prekonala rekord prihlásených, dostala 2576 prihlášok, z toho od civilných študentov 1864. Jednou prihláškou sa mohli hlásiť na oba študijné programy.
Šéf študijného oddelenia Dušan Šnirc povedal, že študenti školu vnímajú ako istotu budúceho zamestnania. Väčší záujem majú o študijný program bezpečnostnoprávna ochrana osôb a majetku, kde na denné štúdium prijmú 80 študentov. V prihláške ho má na prvom mieste 1585 študentov. Program bezpečnostnoprávne služby vo verejnej správe si na prvé miesto dalo 519 študentov, prijmú 70 denných a 40 externých.
Uchádzačom už posielajú pozvánky na júnové pohovory.
Bude menej učiteľov
Na Katolícku univerzitu v Ružomberku sa hlási približne toľko uchádzačov ako vlani, prišlo 5723 prihlášok, povedal jej hovorca Vladimír Buzna. Z toho 2461 prihlášok si študenti podali na denné bakalárske študijné programy, 1235 na externé.
Najviac, 3215 záujemcov sa hlási na pedagogickú fakultu, 972 prihlášok dostala teologická fakulta, filozofická fakulta 850 a fakulta zdravotníctva 686. Najväčší záujem je o štúdium psychológie na filozofickej fakulte.
Buzna povedal, že stále klesá záujem o bakalárske a magisterské štúdium učiteľstva akademických, umeleckovýchovných a výchovných predmetov.
Masy Slovákov sa hlásia do Brna
Prihlášky zo Slovenska na Masarykovej univerzite pribúdajú po tisícoch.
BRNO. Až 8300 prihlášok zo Slovenska prišlo tento rok na študijné oddelenia deviatich fakúlt Masarykovej univerzity v Brne. „Je to o dve tisícky viac ako vlani,“ povedala hovorkyňa univerzity Tereza Fojtová.
Univerzita hovorí o rekordnom záujme ľudí zo Slovenska o bakalárske a nadväzujúce magisterské študijné odbory. V počte prihlášok vedú dievčatá, podali ich o 1500 viac ako chlapci.
Najväčší záujem majú o fakultu sociálnych štúdií, na ktorú poslali viac ako 1500 prihlášok. Veľa sa ich hlási aj na lekársku a filozofickú fakultu.
Za posledných päť rokov sa počet slovenských študentov, ktorí študujú v Brne, zdvojnásobil. V tomto akademickom roku ich je vyše štyritisíc. Na fakulte informatiky je podľa Fojtovej až 23 percent našich študentov.
Aj tento rok budú 8. mája uchádzači o štúdium písať testy študijných predpokladov v Bratislave. Testy vyžaduje sedem z deviatich fakúlt Masarykovej univerzity.
Väčšina študentov zo Slovenska študuje v češtine a podľa českej legislatívy majú potom štúdium zadarmo.
Ďalšia česká Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne dostala od slovenských študentov 918 prihlášok.(or)
Autor: or