Celých deväť dní nás vietor, spievajúci svoju smrteľnú pieseň, hnal ďalej po tmavomodrom mori oplývajúcom bohatstvom rýb. Až na ten desiaty nás vlny vyvrhli na brehoch ostrova Lotofágov, u čudného národa, ktorý sa živí kvetmi,“ takto opisuje svoj príchod na tuniský ostrov Djerba Homérov hrdina Odysseus. Podľa jeho opisu sa Djerbania vtedy živili sladkými lotosovými kvetmi. Skeptici tvrdia, že je to nezmysel, lebo ostrov je príliš suchý na to, aby tam rástli lotosy. Dopraviť sa tam môžete priamo letecky alebo z pevniny autom po rímskom moste, prípadne trajektom z El Jorfu do Ajimu, čo je najdôležitejší prístav na ostrove. Kedysi, pred zhruba miliónom rokov boli tieto dve miesta spojené skalnatými útesmi, ktoré sa však prepadli do mora.
Samotní Djerbania veria, že Homér označil ako lotosy sladké datle, ktoré tu rástli odnepamäti. Spolu s mandľami, orechmi a medom ich miestne gazdinky využívajú pri príprave sladkostí. V porovnaní s našimi európskymi dezertmi sú trochu presladené, ale neobsahujú rafi novaný cukor, takže sú určite zdravšie.
V hotelových rezortoch na pobreží ich objavíte na bufetových stoloch. Miestna gastronómia je celkovo na výbornej úrovni. Hodovanie sa začína chutnými predkrmami s tuniakom, olivami, morskými plodmi a šalátmi. Pokračuje sa jahňacinou, kuracinou alebo rybacinou, zeleninou a všadeprítomným kuskusom. Potom už stačí len skombinovať dezert s arabskou kávou ochutenou niekoľkými kvapkami ružovej vody alebo s čajom a vyvaliť sa s plným bruchom niekam do tieňa.
Stredoveké hradby na pobreží kedysi chránili ostrov.
Raj pre lenivcov
Miestne pláže sú čisté a dobre udržiavané. Tie najkrajšie nájdete na severnej strane ostrova. Zvyčajne má každý hotelový rezort svoj prístup do mora, takže ak sa chcete okúpať, stačí vám vyjsť niekoľko metrov z hotelovej izby. Ak si chcete užiť trochu miestnej romantiky mimo vyblýskaných turistických centier, stačí si požičať skúter alebo auto. Ostrov má len okolo 520 štvorcových kilometrov, takže sa dá prejsť za deň. Miestnym dedinkám dodáva exotický nádych ich tradičný architektonický štýl. Malé domčeky s polguľovitou strechou sú natreté bielou farbou, ktorá dobre odráža slnečné žiarenie. Väčšinou majú zavlažované záhrady, kde sa pestujú rajčiny, papriky, cibuľa, cesnak a zopár ovocných stromov.
Obyvatelia tu žijú pokojným, na náš vkus trochu nezáživným spôsobom života. Väčšinou sú pravoverní moslimovia, takže po večeroch nepopíjajú alkohol. Okrem toho žije na Djerbe aj židovská komunita, konkrétne v dedinách Hara Séghira a Hara Kébira. Pri Hara Séghire stojí synagóga La Ghriba postavená v roku 1920 na základoch jednej z najstarších synagóg na svete. Keď sa do nej chcete pozrieť, nezabudnite si vziať so sebou pokrývku na hlavu, ktorá sa pri vstupe na toto pútnické miesto vyžaduje.
Z hotelovej izby je to len pár metrov na pláž.
Trochu folklóru
Ak chcete spoznať miestne tradície, vyberte sa do obce Midoun, kde sa každý utorok koná tradičná berberská svadba. Treba sa vybrať trochu do vnútrozemia, lebo Midoun neleží pri mori. Neďaleko je zaujímavá krokodília farma, kde môžete na vlastné oči vidieť kŕmenie týchto obávaných predátorov. A kto si chce odniesť domov zaujímavý suvenír, ten by mal určite navštíviť stredisko výroby keramiky Guellala. Majstri hrnčiari vám tam ukážu, ako sa rodia ich výtvory na hrnčiarskom kruhu a potom vypaľujú v peci. Djerbania využívajú keramiku aj netradičným spôsobom – z rozbitých hrncov si stavajú ploty, pece alebo garáže. Ich pokojný život má rozhodne niečo do seba. Keď ho lepšie spoznáte, možno zistíte, že ste sa doteraz zbytočne pachtili za vecami, ktoré za to vôbec nestoja.
Ako sa dostať do Djerbu
4 miesta, ktoré musíte vidieť
Douz – vstupná brána na Saharu, obklopená piesočnými dunami.
Chott El Jerid – vyschnuté soľné jazero.
Matmata – miesto s unikátnymi jaskynnými obydliami berberských kmeňov.
Tozeur – mesto s unikátnou tradičnou architektúrou.
Tip z prvej ruky
Katarína Lešková
zástupkyňa vedúcej magazínu smeŽeny
„Ak chcete na Djerbe zažiť trochu vzrušenia, vyberte sa na Saharu. Väčšinou sa tam chodieva na džípe, ktorý sa prenajíma aj so šoférom a sprievodcom. Ísť sám len tak naverímboha do púšte by mohlo byť nebezpečné. Výlet sa dá skombinovať s jazdou na ťave a návštevou pozoruhodných berberských obydlí. Predtým, než sadnete do auta, je lepšie veľa nejesť, najmä ak máte citlivejší žalúdok a pri otrasoch vás napína na vracanie.“