Ako sa v nich vyznať?
Poznáme viacero druhov probiotických baktérií. Ich jednotlivé kmene sa vo svojich účinkoch vzájomne dopĺňajú a podporujú a svojimi vlastnosťami upravujú stav imunitného systému. Pri výbere probiotík je dobré vedieť, že jednokmeňové probiotické preparáty dokážu kolonizovať tráviace ústrojenstvo oveľa menej úspešne. Je preto zdravšie a potrebnejšie zvoliť skôr prípravky s viacerými kmeňmi a druhmi baktérií, ktoré nášmu tráveniu skutočne pomôžu.
Rozlišujeme probiotiká jednokmeňové, viackmeňové, ktoré majú viac ako jeden kmeň jedného druhu, napríklad Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus casei a viacdruhové probiotiká. Tie obsahujú kmene niekoľkých probiotických druhov z jedného alebo viacerých rodov. Sem patrí okrem iných Lactococcus lactis, Bifi dobacterium longum a Enterococcus faecium.
Starneme s baktériami
Dieťa sa rodí sterilné, ale v priebehu niekoľkých dní od narodenia sa tráviace ústrojenstvo doslova zaplní miliardami zdravých baktérií. V dospelom veku sa črevný trakt zdravého človeka len tak hemží stovkami druhov dobrých baktérií, ich jednotlivé kusy počítame na milióny. Zloženie črevnej flóry sa u každého jednotlivca líši. Vekom sa mikroflóra postupne mení a počet baktérií sa znižuje.
Probiotiká v potravinách
Okrem množstva prípravkov, ktoré na nás čakajú v každej lekárni, sme si samozrejme schopní zadovážiť potrebné probiotické baktérie aj zo stravy, nie však v dostatočnom množstve. Je však dobré vedieť, na ktoré potraviny by sme sa mali zamerať. Nenahraditeľným zdrojom prospešných baktérií je nepasterizovaná bryndza. Ide o jediný slovenský mliečny výrobok, ktorý sa môže vyrábať bez tepelného spracovania.
Je to práve vďaka nesmierne bohatej živej kultúre baktérií, ktorá má na zdravie človeka pozitívny účinok. Takúto pravú bryndzu však už dnes nájdeme len v ovčiarskych oblastiach. Podobne je to aj so žinčicou alebo so syrmi. Ďalším zdrojom sú aj obyčajné prirodzene skysnuté mlieko, kyslá kapusta alebo kvasené uhorky. Súčasná prax je taká, že sa obyčajne predávané mliečne výrobky pasterizujú a probiotické kultúry sa do nich dodávajú dodatočne.
Ako si vybrať?
Optimálne je, keď v jednej probiotickej tabletke sú minimálne štyri miliardy baktérií. Keď prípravok obsahuje viacero bakteriálnych druhov, jeden z nich by sa mal vyskytovať v počte aspoň jedna miliarda. Dá sa to vypočítať na základe celkového počtu baktérií v tabletke a percentuálneho zastúpenia jednotlivých kmeňov.
„Nejde teda len o to, aby bolo v tabletke čo najviac druhov baktérií, ale aby ich zloženie bolo pestré a jeden druh bol dominantný. Len tak môže byť prípravok naozaj účinný a mať vplyv na vytvorenie kvalitného prostredia na sliznici v tráviacom systéme. Okrem toho platí, že nie pre všetkých ľudí s rovnakou diagnózou alebo problémom bude vhodný rovnaký probiotický preparát. Treba si tiež uvedomiť, že niektoré druhy probiotických tabletiek treba udržiavať v chlade,“ upozorňuje Igor Bukovský. Po nasadení probiotík sa môže u niekoho objaviť zvýšené nafukovanie oproti zvyčajnému stavu. Je to však len prechodný stav, ktorý sa stratí, keď sa dá črevná mikroflóra do poriadku.
Niekoľko základných pojmov
Probiotické, čiže dobré a zdraviu prospešné baktérie podporujú a zabezpečujú správne fungovanie črevného traktu i celého organizmu. Baktérie osídľujú sliznicu čriev a napomáhajú správnemu tráveniu, ktoré prebieha bez škodlivých hnilobných procesov. Ide najmä o baktérie mliečneho kvasenia. Napríklad: – Lactobacillus – acidophilus, casei, reuteri, lactis, brevis a iné – Bifidobacter – bifidum, infantis, longum, adolescentis, thermophilum – Streptococcus a ďalšie grampozitívne baktérie – lactococcus lactis, – Enteroccocus faecium, salivarius a iné
Probiotikum je všeobecný názov pre prípravok, ktorý obsahuje živé probiotické baktérie. Ich počet je dostatočný na to, aby sa dokázali prebojovať cez kyslé prostredie žalúdka a osídlili črevnú sliznicu, kde pomáhajú s trávením.
Prebiotiká sú látky, ktoré podporujú rast probiotických baktérií. Ide o niektoré druhy vlákniny alebo vitamíny skupiny B.
Čo škodí probiotickým baktériám?
stres a alkohol
nadmerný príjem sladkostí
nadmerný príjem bielkovín
infekcia mikroorganizmom Helicobacter pylori a iné infekčné mikroorganizmy
nedostatok vitamínov B
potraviny obsahujúce hnilobné – proteolytické baktérie: mäso, údeniny, vnútornosti, vajíčka, majonéza alebo nesprávne skladované jedlo
Ako pôsobia?
Prospešné baktérie, ktoré sa nachádzajú v črevách, pomáhajú spracúvať cukry a škroby a produkujú energiu či vitamíny B a K. „Pomáhajú pri liečbe zápalových ochorení tráviaceho systému a ochraňujú jeho sliznicu, takže sa na nej choroboplodné zárodky nemôžu uchytiť. Priaznivo ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi. Znižujú škodlivé vplyvy na mikroflóru pri užívaní antibiotík a podporujú celkovú imunitu. Upravujú trávenie, podporujú pravidelnú stolicu a odstraňujú nafukovanie čriev,“ vraví odborník.
Prispievajú k zneškodňovaniu škodlivých látok v črevách. Pôsobenie probiotických organizmov sa neobmedzuje len na tráviaci trakt, ale môže mať vplyv aj na dýchací alebo močovo-pohlavný systém. Ako zistíme, že nám chýbajú probiotické baktérie? Ich nedostatok sa prejavuje spomalením pohybov čreva, bolesťami a nepríjemnými pocitmi po konzumácii niektorých jedál, nadúvaním, nepravidelnou stolicou, priberaním, aj keď sa neprejedáme.
K téme sa vyjadruje: Igor Bukovský, autor knihy Návod na prežitie pre muža, www.akv.sk