Pestovať ich môžeme pre potešenie a úžitok v kvetináčoch, miskách a rôznych nádobách uložené na okne, balkóne, parapete, ale aj vnútri v byte. Musíme vedieť, že trpia nedostatkom svetla. Preto je vhodné cez leto ich vyložiť von na čerstvý vzduch.
Veľmi vhodnými druhmi na pestovanie na parapete a na okne sú pažítka, petržlen, oregano, majoránka, tymian a šalvia. Takto vysadené bylinky máme na dosah ruky v kuchyni. Pestovanie v kvetináčoch vyžaduje zálievku a prihnojovanie ako bežné izbové kvety. Na tvarovanie a dekoráciu sú najvhodnejšie rozmarín, yzop, saturejka a levanduľa. Čím viac ich striháme, tým sú hustejšie.
Motívy byliniek liečia
Francúzske mestečko Milly-la-Foret a jeho Národné konzervatórium liečivých a aromatických rastlín je stáročia centrom bylinkárstva. Všestranný umelec Jean Cocteau vymaľoval motívom byliniek steny miestnej kaplnky, kde nimi v stredoveku liečili chorých.
Bylinky na terase
Aj extrémne slnečné a teplé stanovištia spĺňajú podmienky na pestovanie aromatických rastlín. Vhodné typy sú levanduľa, rozmarín, yzop alebo pamajorán. Obľubujú sucho a jednoduché terakotové (nie plastové) a kameninové črepníky.
Krása aj vôňa
Väčšina byliniek má pekný tvar a sviežu farbu. Niektoré sa vyznačujú výrazne silnou vôňou a vyniknú aj na stole v jednoduchom džbáne ako náhrada za kvety.
Pokoj v duši
Menej slnečné balkóny budú vyhovovať bazalke a šalvii. S polotieňom sa uspokoja medovka, kapucínka, mäta alebo pažítka. Jednotlivé druhy vysadené do pestrých bylinkových zmesí sú efektnou dekoráciou.