SME

Učiteľ už nemusí byť len poštárom informácií

Vyučovacie hodiny v niektorých školách majú zmenené tempo aj rytmus. Učitelia už žiakom vedomosti nevlievajú do hláv, vedú ich k tomu, aby rozmýšľali kriticky.

Učitelia často využívajú zážitkové vyučovanie, pri ktorom so žiakmi nesedia v klasickej triede, ale idú napríklad do parku. Takto vyzerala hodina prírodovedy detí zo Základnej školy v Budimíre. Pod fotografiou je jedna z básničiek tretiakov z otvorenej hoUčitelia často využívajú zážitkové vyučovanie, pri ktorom so žiakmi nesedia v klasickej triede, ale idú napríklad do parku. Takto vyzerala hodina prírodovedy detí zo Základnej školy v Budimíre. Pod fotografiou je jedna z básničiek tretiakov z otvorenej ho (Zdroj: MARCELA BAVOĽÁROVÁ)

BRATISLAVA. Na Slovensku je už takmer päťdesiat základných škôl, v ktorých zastarané vyučovacie metódy, bifľovanie a „nalievanie rozumu cez lievik“ už pred tromi-štyrmi rokmi nahradili novými metódami. Predbehli aj reformu vzdelávania, ktorá sa začala vlani.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„V školách, ktoré sa zapojili do projektu s názvom Škola, ktorej to myslí, je výučba, laicky povedané, 'postavená na hlavu'. Učitelia v nich už neplnia úlohu poštárov, ktorí žiakom doručujú hotové vedomosti, ale naopak, vyžadujú od nich, aby sa podieľali na ich hľadaní,“ povedal Pavol Pánik zo Združenia Orava.

SkryťVypnúť reklamu

Mení sa žiak aj učiteľ V školách je podľa ich učiteľov iná atmosféra, chodia tam radi učitelia aj žiaci. „V pozitívnom zmysle slova sa zmenil vzťah medzi učiteľom a žiakom. Dnešných žiakov predsa nemôže učiť včerajší učiteľ predvčerajšími metódami,“ povedala riaditeľka Základnej školy v Budimíre Marcela Bavoľárová.

Ako vyzerá vyučovanie v škole, ktorej to myslí? „Aktívny je predovšetkým žiak. Veľmi dôležité je, že žiaci na hodinách častejšie zažívajú pocit úspechu, ich vedomosti sú komplexnejšie a trvácnejšie, neboja sa vyjadriť svoj názor či položiť zvedavú otázku,“ hovorí Bavoľárová.

Riaditeľka Anna Hudáková z Nižného Klátova oceňuje aj to, že na spoločných stretnutiach sa stmelil učiteľský kolektív a každý jeho člen je schopný uplatniť získané zručnosti v práci so žiakmi. Inovatívne metódy a formy sa teda budú uplatňovať systematicky, nie iba jedným učiteľom na jeho predmetoch.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte na niečo učitelia poukazujú. „Zmenená atmosféra vyučovacích hodín dáva šancu prejaviť sa aj zakríknutejším žiakom,“ povedala Hudáková.

Deti sa učia navzájom Základnú školu v Diviakoch nad Nitrou vlani do projektu nevybrali, tento rok sa im to podarilo. O íčkovej opičke Bola jedna opička, volala sa Škorička. Pracovala ako školníčka. Nebola to len taká obyčajná opička z íčkového lesíčka. Les bol jedna školička, viedla doň cestička. Vždy, keď žiačka Evička nevedela písať diktát, prišla táto opička a poučila ju o chybách. Aby potom mamička, keď sa vráti Evička, videla, že v žiackej knižke svieti zase jednička.

Emmka Štullerová,

Ferko Bínovský

„Toto vyučovanie je úplne o niečom inom, klasická hodina má iný rozmer, tempo, zmena rytmu deťom veľmi prospieva,“ hovorí zástupkyňa riaditeľky Gabriela Paulďurová.

SkryťVypnúť reklamu

„Nesedia 45 minút v lavici, pohybujú sa po triede, sú akční. Učia sa jeden od druhého, ale najmä vyjadrujú svoj názor, aj keď nie je správny,“ pochvaľuje si učiteľka. „V klasickej škole sme im vedomosti do hláv vtláčali hotové, teraz sa to zmenilo. Učia sa, ako sa majú učiť, vnímajú medzipredmetové vzťahy.“

Aktivity pomáhajú budovať dobrý vzťah so žiakmi, učia učiteľov, ako si získať ich dôveru, ako sa im priblížiť, pochvaľuje si Ľubomíra Holíková, riaditeľka Základnej školy Malonecpalská v Prievidzi.

Otvorené hodiny pre rodičov V mnohých školách sa zmenila aj spolupráca s rodinou. Napríklad v Prievidzi robia týždeň otvorených dverí pre rodičov a predškolákov, aby sa zoznámili s novými formami výučby.

„Veď veľa rodičov netuší, ako sa pracuje napríklad s interaktívnou tabuľou,“ povedala Holíková. Rodičia sú podľa nej spokojnejší, keď vidia odľahčenú atmosféru v triedach a vyučovanie hrou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do mysliacej školy zapája rodičov aj málotriedka v Bešenove, ktorá má tento rok 20 žiakov. Jej riaditeľka a jedna z dvoch učiteliek Lívia Kuchtová povedala, že škole pomáhajú aj rodičia, ktorí sa napríklad práve teraz podieľajú na týždni hlasného čítania.

Učitelia učia učiteľov V roku 2007 projekt vyhlásila Stredoeurópska nadácia (CEF) s podporou spoločnosti Slovnaft. Pavol Pánik, jeden z jeho zanietených propagátorov a lektor, vyzdvihuje najmä to, že podporuje u žiakov samostatné, tvorivé a kritické myslenie, schopnosť analyzovať informácie a efektívne vytvárať a vyjadrovať vlastný názor, čo „donedávna bolo v školách cudzie“.

V prvom roku sa v ôsmich vybraných školách vyškolilo spolu 250 učiteľov, v druhom roku v 24 školách viac ako 800. Dnes je zapojených ďalších 16 škôl. Šíreniu programu na školách výrazne napomáha aj to, že učitelia vybraných základných škôl vyškolení v prvom roku sa podieľajú na školení ďalších v nasledovných rokoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dlhodobým cieľom nadácie je, aby každé dieťa malo v dostupnom okolí na výber školu, kde sa nové metódy vo výučbe používajú. Ako tvorili rozprávku

Dokázali by ste za pätnásť minút napísať rozprávku? Tretiaci zo Základnej školy Vančurova v Trnave sana otvorenej hodine slohu pustili aj do veršov.

TRNAVA. Medzi školami, ktoré sa tento rok zapojili do projektu Škola, ktorej to myslí, je aj trnavská Základná škola na Vančurovej ulici.

Nedávno jej tretiaci na otvorenej hodine slohu ukázali (na snímke), aké zábavné môže byť vyučovanie a čo všetko sa dá za 45 minút stihnúť. Prišli k nim učitelia matematiky či fyziky z druhého stupňa aj hostia zo Združenia Orava.

Niektorí, ako napríklad Samko Stojka, po hodine priznali, že najskôr mali z toľkých ľudí strach. „Potom som pochopil, že nás neprišli kontrolovať a hodnotiť, a tak som sa už bavil,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Témou slohovej výchovy bola rozprávka,“ hovorí triedna učiteľka pätnástich žiakov Ivana Klinovská. Mali ju napísať za pätnásť minút.

Pracovali v skupinkách, bez trémy. Pri brainstormingu, búrke mozgov, chrlili nápady, o čom by rozprávka mohla byť, kto by v nej mal vystupovať, podaktorí si ju aj zveršovali. V kresle pre hosťa potom autori svoje dielka prečítali.

Nové pojmy zhrnuli na záver na tabuľu a všetky informácie o rozprávke roztriedili. V reflexii sa vyjadrili k svojej práci. (or)

Autor: or

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 946
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 100
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 509
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 677
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 503
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 753
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 151
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 613
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 643
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 089
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 296
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu