SME

Dievčatá o vlastnom tele stále veľa nevedia

Z prvej gynekologickej prehliadky má väčšina dievčat obavy. U nás sa robí preventívna prehliadka od osemnásteho roku veku pacientky. Antikoncepciu môže gynekológ predpísať dievčatám starším ako 15 rokov, ktoré už aspoň dva roky menštruujú. Obavy z gynekol

Od novembra minulého roku chodia do základných a stredných škôl medici a debatujú s dievčatami o tom, čo ich čaká na prvej gynekologickej prehliadke.Od novembra minulého roku chodia do základných a stredných škôl medici a debatujú s dievčatami o tom, čo ich čaká na prvej gynekologickej prehliadke. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - PROFIMEDIA)

óga trvajú, hoci dcéry neraz vedia viac ako ich mamy.

BRATISLAVA. Ako to vyzerá na prvej gynekologickej prehliadke? Je lepší lekár muž či žena? Budem mať na sebe prehodenú nejakú plachtu, nebude to bolieť? Musí o tom mama vedieť?
Štrnásťročné slečny na besede položili študentom medicíny aj množstvo iných otázok. Pýtali sa aj na termín prvej návštevy u gynekológa. Počkať do osemnástky či ísť skôr?
„Do pätnástich rokov sa o dievčatá stará detský gynekológ, po dovŕšení tohto veku sa už musia zaevidovať u gynekológa pre dospelých," hovorí gynekologička Naďa Maličkayová. Ak prídu do gynekologickej ambulancie medzi svojím pätnástym až šestnástym rokom, je ideálne, ak dcéru sprevádza matka, radí doktorka.
„Dievčatá by sa mali u gynekológa zaevidovať po dovŕšení pätnásteho roku života, aj keď nemajú problémy," hovorí gynekológ Peter Hrabčák. Stáva sa, že žena príde prvýkrát ku gynekológovi až ako dospelá.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá prehliadka

Kedy by malo mladé dievča prvýkrát navštíviť gynekológa, sa podľa Hrabčáka nedá jednoznačne určiť. „Záleží to aj od menštruačných problémov, od začiatku sexuálneho života, je to individuálne. Pri prvých vyšetreniach sa pohybujeme medzi vekom 15 až 25 rokov."
„Prvá návšteva je pre dievčinu veľmi dôležitá, lebo sa potrebuje zbaviť strachu a obáv z nepoznaného," hovorí Hrabčák. Na gynekológa, podobne ako na zubára, si treba zvyknúť. Rovnakého gynekológa a zubára by podľa neho žena mala mať aspoň desať rokov. „Lepšie ju pozná, lepšie vie odhadnúť začiatok ochorenia, ako keď ju vidí prvýkrát."

Prvého gynekológa by si tínedžerky mali vyberať spolu s mamou alebo iným blízkym človekom z rodiny, radí Maličkayová. Určite by o tom nemali rozhodovať ich kamarátky.
Sama sa pri prvej návšteve s dievčinou takmer polhodinu rozpráva a zisťuje jej celkovú rodinnú anamnézu. „Ak má dievčina záujem riešiť nejaké poruchy cyklu alebo akné, očkovanie či čokoľvek, čo ju zaujíma, môžeme sa baviť len na túto tému a ostatné nechať na vhodnejší či neskorší čas," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Či bude pri rozhovore aj matka, necháva doktorka na nich. „Niektoré dievčiny to vyslovene chcú, no už sa mi stalo, že sa mama s dcérou pochytili priamo v ordinácii. Musela som ich oddeliť." Dievčatá nemusia pri prvej návšteve absolvovať hneď aj gynekologické vyšetrenie či preventívnu prehliadku, zdôrazňuje.
Pred prehliadkou majú zábrany najmä dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk. „Stačí, ak túto informáciu povedia na začiatku, my podľa toho naplánujeme všetky ďalšie aktivity. Ak je pacientka panna, tak je preventívna prehliadka bez odberu cytológie," povedala Maličkayová.
Obaja ženskí lekári hovoria, že návšteva či vyšetrenie sa musia konať v pokojnej atmosfére a v príjemnom prostredí. Mladá pacientka by mala dostať odpoveď na všetky otázky.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá antikoncepcia

Od akého veku môžem používať hormonálnu antikoncepciu, pýtajú sa často dievčatá na zdravotných internetových fórach. Hrabčák hovorí, že u nás môže lekár antikoncepciu predpísať až dievčatám starším ako 15 rokov, dovtedy je sexuálny styk s nimi protizákonný.
Vo všeobecnosti však platí, že ak dievčina alebo mladá žena nemá pravidelný pohlavný styk, je najvhodnejšia takzvaná bariérová antikoncepcia, teda kondóm spolu so spermicídnym gélom. „Určite im nemôžeme hneď na začiatok zaviesť vnútromaternicové teliesko, to odporúča lekár až ženám, ktoré už rodili," hovorí gynekológ.

Lekári radšej vidia, keď si po antikoncepciu prichádza 16- či 17-ročná dcéra spolu s matkou, čo sa však nestáva často. „Ak si dievčina vyslovene žiada predpísať antikoncepciu, musím najskôr zistiť, ktorá by bola pre ňu najvhodnejšia," vysvetľuje Maličkayová. „Nie je všetko pre každého, voliť treba podľa stavby a konštitúcie tela, farby vlasov, pleti, v prvom rade kladiem dôraz na rodinnú anamnézu," vysvetľuje.
Pacientka si musí pospomínať a už vopred si pripraviť, kto v rodine mal akékoľvek problémy s cievami, či už kŕčové žily, infarkty, či sa niekto lieči na vysoký tlak, rakovinové ochorenia. Všetky riziká zaznamenajú do zdravotnej karty.
„Občas sa ma dievčina pýta, či jej antikoncepcia nemôže uškodiť, ak sa v rodine už viackrát vyskytla rakovina. Nesúvisí to spolu, ale daná pacientka je pod prísnejším dohľadom," povedala doktorka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Antikoncepcia ako liek

Niekedy lekári antikoncepciu mladým dievčatám zvyknú predpisovať aj ako liečivo. „Vtedy, ak majú silnú a bolestivú menštruáciu alebo nepravidelnú, ale pôsobí aj na akné či mastné vlasy," povedal Hrabčák. Vtedy ju dievčatá užívajú len dočasne, kým neodstráni problém.
Hrabčák vyvracia aj zažitý mýtus, že žena by mala v užívaní hormonálnej antikoncepcie robiť každý rok prestávky.
„To sa praktizovalo niekedy, teraz je antikoncepcia na takej vysokej úrovni, že má minimum nežiaducich vedľajších účinkov. Žena ju môže bez obáv užívať počas celého aktívneho sexuálneho života, ak, samozrejme, nechce práve otehotnieť," vysvetľuje. „Neznáša sa len s fajčením a niektorými vrodenými formami poruchy krvnej zrážanlivosti, takže zdravotné riziko je minimálne."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samovyšetrenie prsníkov

O riziku rakoviny prsníkov vedia aj tínedžerky. Aj preto je namieste otázka, kedy má dievčina začať so samovyšetrením. Maličkayová hovorí, že čím skôr dievčatá začnú, tým je to pre telo lepšie, lebo ho lepšie spoznajú. „Ideálne je to raz do mesiaca po menštruácii, v stoji pred zrkadlom, potom v ľahu prehmatať každý prsník. Zrkadlo odhalí zmeny farby a štruktúry kože alebo vtiahnuté bradavky."
Stáva sa totiž, že aj dievčatá v puberte majú zmeny na prsníkoch, aj keď sú väčšinou benígne - tukové nádorčeky či nejaké cystičky. „Dievčatá by mali svoje telo poznať od hlavy po päty," zdôrazňuje Maličkayová.
Obaja lekári tvrdia, že v sexuálnej výchove sú stále veľké rezervy. Sú rodiny, kde je to tabu, a iné, kde je dialóg otvorený. „Možno je to otázka, ako ju správne načasovať, do akého obdobia, ale rozhodne by mali dostať viacej informácií," tvrdí Maličkayová.
A ako je to so zdravotným uvedomením v rodine? „Mama, ktorá nemá svojho gynekológa, nechodí na preventívne prehliadky, nebola na potrebných vyšetreniach k svojmu veku, ťažko poučí svoju dcéru. Zdravotné uvedomenie v rodinách stále nie je postačujúce," povedala doktorka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo by mamy mali ustriehnuť

Gynekologička Naďa Maličkayová radí mamám, aby zo zdravotných dôvodov vplývali aj na oblečenie svojich dcér. Napríklad tínedžerky by nemali používať parfumované a farebné toaletné potreby.

Tango nohavičky

  • Dievčatá by ich nemali nosiť ako bežnú spodnú bielizeň bez prestávky.

  • Pod niektoré oblečenie sa pýtajú, ale rozhodne by ich mali striedať aj s iným typom.

Push-up podprsenky

  • Dievčatá by ich tiež mali prestriedať s inými typmi.

  • Zdvíhacie a kosticové podprsenky nie sú vždy vhodné. Kostice často spôsobujú bolesť pŕs.

  • Na voľný čas lekárka odporúča skôr mäkké, elastické podprsenky, ktoré sa používajú pri športe.

Tampóny

  • Niektoré dievčatá „fičia" len na tampónoch. Nemám námietky, hovorí doktorka, pokiaľ je tampón zavedený čistými rukami, v čistom prostredí, nie na školskej toalete, a ak ho po 3 - 4 hodinách vymenia za čistý.

  • Tampóny by dievčatá mali používať na začiatku a konci menštruácie. Počas najsilnejšej menštruácie by mali dať prednosť vložkám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Očkovanie

  • Prečo nechať dcéru zaočkovať proti rakovine kŕčka maternice?Lebo aj toto očkovanie, podobne ako ktorékoľvek iné, ktoré dcéra už absolvovala, pomáha predchádzať vzniku ochorení.

  • Proti rakovine kŕčka maternice možno dať dievčatá zaočkovať okolo 9 až 12 roku u pediatra. Matky môžu dcéram očkovanie zariadiť aj u svojho gynekológa, lekári sa tomu nebránia.

  • Dievčatá sa očkujú aj po 15. roku veku alebo po prvom sexuálnom styku, či po prekonaní nejakých zdravotných problémov. Očkovanie zahŕňa ochranu proti viacerým podtypom HPV vírusu.

  • Vakcína sa podáva injekčne v troch dávkach v priebehu 6 mesiacov. Rodič sa ňu musí priplatiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 329
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 142
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 192
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 832
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 317
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 313
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 929
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 200
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 23 077
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 633
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 212
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 123
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 370
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 500
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  8. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
SkryťZatvoriť reklamu