SME

Vysokoškoláci zlepšili ťaháky. Papier končí

Zistené a ohlásené podvody vysokoškolských študentov riešia disciplinárne komisie fakúlt. K plagiátorom a podvodníkom na skúškach pribudli neplatiči školného a agresívni jedinci.

Najviac disciplinárnych konaní je na fakultách, ktoré už pracujú so softvérom na odhaľovanie plagiátorstva.Najviac disciplinárnych konaní je na fakultách, ktoré už pracujú so softvérom na odhaľovanie plagiátorstva. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ/ARCHÍVSME – ĽUBOŠ PILC)

BRATISLAVA. Ťahák, ktorý by sa dal dokonale ukryť, neexistuje, hovoria skúsení vysokoškolskí učitelia. Ich študenti sú však z roka na rok vynaliezavejší.

Pred pár rokmi si skúšali na testoch pomôcť priateľom na telefóne a slúchadlom v uchu, dnes je to prežitok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nevychádzam z údivu, k akým úskokom sa odhodlajú dnes. Vzorce a celé výpočty majú v iPodoch, MP3 a MP4 prehrávačoch. V ich pamäti skladujú veľké množstvo rôznych textových aj obrazových materiálov,“ hovorí učiteľ zo Zvolena, ktorý nechce byť menovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Z tohtoročných rozhodnutí Disciplinárna komisia navrhla potrestať študenta M. Z. vylúčením zo štúdia podmienečne na dva roky za nečestné konanie v predmete tímový projekt I. P. B. bol vylúčený zo štúdia podmienečne na tri roky za nečestné konanie v predmete procedurálne programovanie. D. R. bol vylúčený zo štúdia za nečestné konanie pri skúške z predmetu architektúra počítačových systémov a v predmete dátové štruktúry a algoritmy.

Ak učiteľ podvod odhalí a ohlási, niektoré fakulty študentovi neuznajú skúšku, iné previnilcov postavia pred disciplinárne komisie. Študenta môžu aj vylúčiť zo školy.

„Pokarhanie možno spravidla uložiť študentovi za menej závažný disciplinárny priestupok alebo priestupok spáchaný z nedbanlivosti,“ povedal prorektor Žilinskej univerzity Michal Pokorný.

SkryťVypnúť reklamu

Podpisy sa falšujú stále Hoci klasické papierové výkazy o štúdiu pomaly končia, stále sa nájdu študenti, ktorí menia údaje v týchto knižočkách.

Pokorný hovorí, že veľkú nádej na úspech nemajú. „Všetky údaje sú zároveň vložené do informačného systému a krížovo kontrolované.“

Na tento disciplinárny priestupok doplatil napríklad študent Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Podobne aj študent Žilinskej univerzity, ktorého sfalšovaný podpis učiteľa v indexe stál vylúčenie zo školy.

Aj na Technickej univerzite vo Zvolene dva prípady z posledných dvoch rokov sa skončili vylúčením zo štúdia.

O falšovanie sa tento akademický rok pokúsil aj študent Vysokej školy manažmentu v Trenčíne. „Sfalšoval, pozmenil a pokúsil sa zneužiť dokumenty záznamov školy alebo ich identity. Študent bol vylúčený zo štúdia podmienečne na dva roky,“ povedala prorektorka Dita Hekelová.

SkryťVypnúť reklamu

Na peniaze sú hákliví Vo februári riešila disciplinárna komisia na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity dva prípady, keď študenti nezaplatili školné za nadštandardnú dĺžku štúdia. Navrhla ich podmienečne vylúčiť.

V decembri disciplinárna komisia Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave z rovnakého dôvodu trestala deväť študentov. Všetkých vylúčili zo štúdia, najskôr podmienečne a neskôr úplne.

Na Fakulte masmediálnej komunikácie rovnakej univerzity nechceli zaplatiť školné za prekročenú dĺžku štúdia a za spoplatnené externé bakalárske štúdium dvaja študenti, oboch zo školy vylúčili.

Aj na Technickej univerzite vo Zvolene sa podľa Petra Gašperana univerzitná a fakultné disciplinárne komisie zaoberali iba prípadmi, keď študenti nezaplatili školné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Riešili aj slovné útoky Väčšina škôl stále bojuje s plagiátorstvom svojich študentov. Pokorný verí, že problém so záverečnými prácami konečne tento rok vyrieši ministerský, centrálne preverovaný systém.

Zatiaľ sa prípadmi plagiátorstva museli zaoberať disciplinárne komisie Pedagogickej fakulty UMB v Banskej Bystrici, Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity aj inde.

Napríklad Vysoká škola manažmentu v Trenčíne zachytila až 33 prípadov plagiátorstva. Previnenia proti akademickej etike univerzita trestá veľmi tvrdo. Jej komisia pre akademickú etiku v tomto akademickom roku riešila 36 prípadov, z toho v 13 išlo o podvody na skúškach.

Na Vysokej škole manažmentu v Trenčíne majú skúsenosti aj s prípadmi, keď študenti slovne napadli členov akademického zboru. „Vlani to boli štyri prípady,“ povedala prorektorka Milota Vetráková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Komisia jedného študenta okamžite vylúčila zo štúdia, ďalších vylúčila podmienečne na jeden rok či trimester.

Za ťaháky a podvody sa vylučuje na dvakrát

Rozhodnutia o trestoch pre študentov zverejňujú fakulty na svojich internetových stránkach. Na výstrahu ostatným.

BRATISLAVA. Tak ako sa menia študenti, mení sa aj ich prístup k štúdiu, hovorí docent Ladislav Hudec, ktorý je už šiesty rok predsedom disciplinárnej komisie na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave.

V tomto akademickom roku komisia už zasadala dvakrát, v januári sa zaoberala sedemdesiatimi porušeniami interných predpisov, koncom februára ďalšími štyridsiatimi. Najčastejšie študenti podvádzali pri skúškach alebo sa dopúšťali plagiátorstva v zadaniach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Opisovanie láka Rozhodnutia komisie o trestoch sú zverejnené aj na internetovej stránke fakulty, študentov však neuvádzajú plným menom, len iniciálkami. „Sledujeme výchovný účinok, aby všetci študenti vedeli, že nečestnosť netolerujeme,“ povedal Hudec (na snímke).

Hoci vysokoškoláci vedia o softvéri na odhaľovanie plagiátorstva, skúšajú šťastie a odovzdávajú práce, pri ktorých si niektorí očividne vypomohli cudzími výsledkami.

„Zadania musí študent odovzdať v elektronickej podobe a softvér skontroluje možnú zhodu či podobnosť s iným odovzdaným zadaním,“ vysvetľuje Hudec. „Zadania označené softvérom za potenciálne plagiáty sú potom podrobené dvom nezávislým kontrolám učiteľov.“ Skontroluje ich garant predmetu aj cvičiaci učiteľ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak obe kontroly potvrdia plagiátorstvo, oznámia študentov, ktorí plagiáty predložili ako svoje riešenia, disciplinárnej komisii.

Ťaháky stále fungujú Niektorí študenti sú podľa Hudeca skutočne nepoučiteľní a ich prehreškami sa komisia občas zaoberá aj dvakrát.

„V januári sme riešili mládenca, ktorého opäť prichytili na skúške, ako opisuje. Kým prvýkrát bol potrestaný za nečestné konanie podmienečným vylúčením na dva roky, teraz bol zo štúdia definitívne vylúčený.“

„Slabší študenti stále skúšajú použiť pri skúške ťaháky, nedávno sa to neoplatilo štyrom. Až do konca štúdia sú podmienečne vylúčení, nesmú priestupok zopakovať,“ povedal Hudec.

Na ťahák doplatila aj dievčina v inžinierskom štúdiu. Na predvolanie komisie, aby svoj čin vysvetlila, nereagovala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Študentom posielame pozvanie na zasadanie komisie doporučeným listom. Ale ak sa nedostavia ani neospravedlnia, rozhodneme bez nich,“ povedal Hudec.

V prípade študentky bol vraj dôkaz jasný a verdikt znel: podmienečné vylúčenie. (or)

Študent sa dopúšťa priestupku:

Ak poruší povinnosti vyplývajúce z rozhodnutí orgánov akademickej samosprávy alebo jej fakulty. Ak poruší vnútorné predpisy univerzity a jej súčastí. Ak koná v rozpore s dobrými mravmi v súvislosti s plnením študijných povinností. Ak vydáva cudziu prácu za svoju. Ak odpisuje alebo nedovolene spolupracuje či napovedá v priebehu písomného alebo ústneho overovania vedomostí. Disciplinárne opatrenia

Študentovi podľa závažnosti priestupku a miery zavinenia možno udeliť niektoré z týchto disciplinárnych

SkryťVypnúť reklamu
reklama

opatrení:

pokarhanie, podmienečné vylúčenie zo štúdia, vylúčenie zo štúdia. Kedy dekan opatrenie zruší

Ak študent dodržal podmienky rozhodnutia o podmienečnom vylúčení počas celého skúšobného času a osvedčil sa, dekan rozhodnutím zruší podmienečné vylúčenie. Ak študent podmienky nedodržal, dekan vydá rozhodnutie, ktorým zruší podmienečné vylúčenie a súčasne rozhodne o vylúčení zo štúdia. Zdroj: disciplinárny poriadok UK, krátené

Autor: or

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 983
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 598
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 811
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 624
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 286
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 943
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 432
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 124
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 209
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 9 898
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 469
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 285
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 874
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 751
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 024
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 557
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu