avil čas.
Jedným z takýchto ospalých mestečiek je Burford, ktorý americký magazín Forbes zaradil ako jediné miesto z celej Británie medzi desať najidylickejších miest Európy. V rebríčku, ktorý má Američanom poradiť, kde v Európe sa príjemne žije a kde by sa mohli presťahovať, sa miniatúrny Burford ocitol na šiestom mieste. Napriek tomu, že je typicky anglicky upršaný a že je najdrahším miestom na desaťčlennom zozname.
Jednoducho lovely
Stredoveký Burford je však naozaj idylickým miestom. Má len 1100 obyvateľov, romantické zelené zákutia, impozantný kostol zo začiatku 12. storočia, vedľa neho cintorín aj s vyše päťstoročnými hrobmi. Mestečkom preteká pokojná riečka a na parkovisku sa medzi autami prechádzajú divé kačky. Tiché uličky lemujú stáročné pieskovožlté kamenné domy, pôvabné puby a hotelíky sú obrastené zeleňou, všade je čisto. Obchodíky na High Street, ktorá stúpa mierne do kopca, sú výlučne luxusné, nechýbajú starožitnosti, predajná galéria s umením, butiky so šperkami, darčekmi, originálnymi kúskami nábytku či jedinečnými bytovými doplnkami. Logá známych obchodných a reštauračných reťazcov tu nevidno. Globalizácia sa tohto miesta netýka. Lovely, ako hovoria Angličania.
Časopis Forbes zaradil anglický Burford s 1100 obyvateľmi medzi najidylickejšie
miesta v Európe. Domy, výlučne postavené z miestneho kameňa medovopieskovej
farby, zelené zákutia, pokojná riečka pretekajúca mestečkom – no jednoducho lovely
Na skok do Oxfordu aj Londýna
Tomu, že sa historický Burford, kde sa kedysi obchodovalo s vlnou, dostal do top ten, pomohla aj jeho poloha v blízkosti väčších miest. Leží ani nie tridsať kilometrov západne od Oxfordu a asi hodinu a pol cesty autom od Londýna. Považuje sa za vstupnú bránu do jednej z najkrajších oblastí Anglicka - Cotswoldsu, kde krajina a budovy dokonale farebne harmonizujú. Takmer všetko – starodávne opátstva, stredoveké kostoly, panské sídla, ale aj nové domy - je tu totiž postavené z miestneho kameňa a tehál medovopieskovej farby. Typicky anglické červené tehlové budovy by ste tu hľadali márne.
Miesto pre bohatých
Svoje sídla majú v tejto oblasti viacerí známi Angličania, medzi nimi topmodelka Kate Moss, herečka a modelka Liz Hurley či oscarová herečka Kate Winslet. Do hviezdneho zoznamu obyvateľov Cotswoldsu patrí aj šéf konzervatívcov David Cameron, ktorého dom leží v dedinke Dean vzdialenej len pätnásť kilometrov od Burfordu. Cameron, ktorý vraj miluje časom nedotknutú burfordskú High Street, je dokonca členom parlamentu za mesto Witney, jedného z najbližších susedov Burfordu.
Malý, ale drahý
Hoci je Burford spomedzi desiatich miest forbesovského zoznamu druhý najmenší, je najdrahší. Aj keď ceny nehnuteľností v Británii za posledný rok klesli, priemerná cena domov v Burforde sa pohybuje stále nad úrovňou päťstotisíc libier.
Najväčší tamojší dom, Burford Priory, čiže Burfordské prepošstvo, postavený v druhej polovici šestnásteho storočia, tu nedávno kúpil známy britský manželský pár Elisabeth Murdoch, dcéra magnáta Ruperta Murdocha, a Matthew Freud, vnuk svetoznámeho psychoanalytika. Majiteľka televíznej produkčnej spoločnosti a PR guru odkúpili sídlo s dvadsiatimi dvoma spálňami od anglikánskej benediktínskej mníšskej komunity, ktorá ho vlastnila od roku 1948. Na predaj ho ponúkla za šesť a pol milióna libier po tom, čo počet mníchov klesol na sedem.
Kým mnísi trávili čas v Burfordskom prepošstve pokojným modlením a manuálnou prácou v duchu hesla svätého Benedikta Neuprednostňuj nič pred láskou ku Kristovi, noví majitelia zorganizovali hneď veľkú narodeninovú párty, na ktorej nechýbali britský expremiér Tony Blair, minister zahraničia David Biliband, líder opozičných konzervatívcov David Cameron či hudobníci a aktivisti Bono a Bob Geldof.
Žiadna tlačenica
Hoci správu o idylickom Burforde priniesli nedávno viaceré britské médiá, mestečko si žije naďalej svojím pokojným životom. Turistov je len tak akurát, žiadna tlačenica. Dobre vybavené turistické informačné centrum je v sobotu popoludní prázdne, panie, čo tam pracujú, sa na nával sťažovať nemôžu.
Z domu na Hlavnej ulici vychádza anglický džentlmen s papierom v ruke. Rukou napísaný text oznamuje, že v mestečku sa bude konať bluesový festival. Starý pán je jedným z organizátorov. Vysvetľuje, že akcia sa koná len raz za dva roky, lebo nie sú peniaze a organizácia je náročná. Robí to však rád, lebo má rád toto miesto. Svoj takmer štyristoročný burfordský dom, kde žije už tridsať rokov, by nikdy za nič nevymenil.
Desať najidylickejích miest v Európe podľa magazínu Forbes:
Gaiole in Chianti (Taliansko)
Saint-Remy-de-Provence (Francúzsko)
Kodaň (Dánsko)
Kefalónia (Grécko)
Lubľana (Slovinsko)
Burford (Veľká Británia)
Budapešť (Maďarsko)
Sibiu (Rumunsko)
Rím (Taliansko)
Deia (Malorka)
Autor: Jana Breierová