Kozmetické značky si vybrali trend pre tohtoročnú jar a leto. Červený rúž je in. Dá sa povedať, že nikdy nezanikol, práve naopak. Zvýrazniť a zväčšiť pery červenou farbou nikdy nevyšlo z módy. Je to niečo ako čiernobiela kombinácia oblečenia, nikdy ňou nič nepokazíte. Poďme však trocha pátrať v histórii tohto malého červeného bôžika.
Nebola to snehulienka, ktorá ho používala a spropagovala ako prvá. Pravda je taká, že už egyptské ženy si maľovali pery načerveno, k tomu pridali svetlé tiene na oči, ktoré nakoniec olemovali načierno a boli kočky. Kleopatre červenú farbu na pery pripravovali rozdrtením malých „karmínových chrobáčikov“, ktorí ponúkali tmavočervený pigment. Odtieň, ktorý používala dostal čoskoro pomenovanie „bozk smrti“.
Japonské gejše si zosvetľovali pleť na tvári bielou a pery zvýrazňovali krvavočervenou farbou.

V stredovekej Európe bolo používanie červeného rúžu cirkvou doslova zakázané, pretože všetky odtiene červenej boli farbou satana. V tom čase bolo používanie „kozmetiky“ spojené len s vykonávateľkami najstaršieho remesla na svete - prostitútkami.
Rúž ako taký začal získavať na popularite v 16. storočí, počas vlády kráľovnej Elizabety I., ktorá používala prenikavý červený rúž a tým oživila bledé tváre vtedajšej módy.
Výroba tohto skrášľovacieho produktu pozostávala zo zmiešania včelieho vosku a farbiva získavaného z kvetov.
Počas druhej svetovej vojny jeho popularita enormne vzrástla vďaka americkému filmovému priemyslu. Stal sa neodmysliteľnou súčasťou ženského mejkapu. Dokonca sa povrávalo, že žena bez červeného rúžu nemá v podstate ani tvár.
Podľahli mu celebrity v minulosti, neodolajú mu ani dnešné známe osobnosti. Do širšieho povedomia sa dostal práve pomocou jeho celebritných fanyniek, po ktorých sa neskôr začali samozrejme opičiť všetky ženy sveta.
Snáď najznámejšou nositeľkou červeného rúžu bola Marilyn Monroe, ktorá používala klasiku značky Chanel.
Na jeho používanie celosvetovo poukázala aj športovkyňa Florence Griffith Joyner, prezývaná Flo-Jo, ktorá vyhrala striebornú medailu v behu na 200 metrov na Olympijských hrách v roku 1984, ktoré sa konali v jej rodnom meste, Los Angeles, keď sa po dobehnutí do cieľa premávala s americkou zástavou a neprehliadnuteľne načerveno narúžovanými perami po celej dráhe.

Ani dnešné hollywoodske hviezdičky naňho nedajú dopustiť. Madonna, Gwen Stefani, Dita von Teese alebo Christina Aguilera sa bez červeného rúžu po rovnako červenom koberci ani neprejdú.
Na výber máme množstvo odtieňov červenej, ale ktorý je ten správny pre vás? Ponúkame vám pomôcky ako to zistiť, aby ste v snahe vyzerať trendovo, neboli skôr na smiech.
Postavte sa pred zrkadlo a skúmajte tón vašej pleti. Pre veľmi tmavú pokožku je vhodný klasický odtieň tmavej červenej, vyhnite sa však hranici s tmavo bodovou farbou.

Ženy s olivou pleťou a s nádychom bronzu majú tú výhodu, že im v podstate pristane akýkoľvek odtieň červenej, ktorý je dobré potom vyberať podľa oblečenia alebo príležitosti, aby všetko spolu pekne ladilo.
Podľa vzoru už vyššie spomínaných japonských gejší a snehulienky sa svetlá pleť spája so sýtou červenou farbou. Tu je možné aj experimentovať, záleží už len na vás ako veľmi sa chcete odlíšiť od davu a zažiariť. Vyberajte z odtieňov od červenej s jemným nádychom ružovej až po krvavo červenú. Tieto farby sú skrátka vaše.
Myslím, že teraz už viete, že najlepšou investíciou je práve červený rúž. Manželovi sľúbte vernosť na celý život, ale červenému rúžu sa zaprisahajte!