Nadchádzajúci predĺžený sviatočný víkend bude opäť vhodný na niektoré práce.
Vo vyšších polohách je stále možné ošetrovanie broskýň proti kučeravosti broskyňových listov. Doterajší priebeh počasia možno hodnotiť skôr ako nevyhovujúci tejto chorobe, preto druhé ošetrenie do obdobia kvitnutia pre nižšie polohy bude aktuálne iba v prípade daždivého počasia.
Na prvé ošetrenie v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov, sú vhodné meďnaté prípravky Cuprocaf aro, Cuproxat SC, Funguran, Champion 50 WP alebo Kuprikol 50, prípadne aj sírnatým Sulka. Pre oba termíny ošetrenia sú povolené organické fungicídy Citan DG, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DGneo-tec, Efuzin 500 SC, Novozir MN 80 alebo Syllit 65. Druhé ošetrenie treba vykonať 7 - 14 dní po prvom ošetrení.
Podľa priebehu počasia tesne pred kvitnutím marhúľ, ktoré sa čoskoro začne, bude závisieť aj potreba ochrany proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá v menšej miere poškodzuje aj čerešne a višne. V prípade suchšieho počasia nebude potrebná ochrana pred kvitnutím. Ak by nastalo daždivejšie počasie ešte počas kvetu, je tu stále možnosť ochrany tesne po odkvitnutí. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Horizon 250
EW, Lynx, Ornament 250 EW, Signum, Sporgon 50 WP a Zoran a na marhule aj Baycor 25 WP.
Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie a to 1000 litrov na hektár. Opätovne upozorňujeme aj na predjarný postrek jadrovín, hlavne jabloní. Dobrá účinnosť je pri teplotách aspoň 10 °C, spoľahlivejšia nad 15 °C. Vo vyšších polohách bude postrek aktuálny aj o 2-3 týždne až do konca apríla.
Ošetruje sa od pokročilého myšieho uška do fázy ružového kvetného púčika. Z povolených prípravkov sa používa Vektafi d A. Pri vyšších teplotách a vo vyššom štádiu pučania možno použiť aj prípravky Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, In-sek, Karate zeon 5 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS, Lambdol a Mospilan 20 SP a v malospotrebiteľskom balení Vošky stop. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (okolo 1000 l/ha), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku.
Vinič zatiaľ iba intenzívne slzí. Po silnejšom oteplení určite nastane rýchle pučanie. Prvým ošetrením na jar je tzv. postrek nasucho proti roztočom a roztočcom, najmä proti kučeravosti. Význam má iba vo vinohradoch s opakovanými výskytmi, v zdravých viniciach ošetrovať netreba. Najvhodnejšia ochrana je biologická - použitím dravého roztoča. Jarný postrek viniča možno robiť pomerne v dlhom časovom rozpätí, väčšinou majú
naň vinohradníci 3-4 týždne.
Najúčinnejší je počas slnečných dní pri teplote 12 - 15 °C.