SME

Kraslicové inšpirácie

Veľká noc sa nezaobíde bez kraslíc. Ak ste sa rozhodli vyrobiť si tento rok vlastné a to hoci aj na poslednú chvíľu, máme pre vás niekoľko inšpirácií ako na to. Nech sa pustíte do ktorejkoľvek techniky, výsledkom budú dekorácie na sviatočný stôl či výsluž

(Zdroj: Stock.XCHNG)

ka pre šibačov.

Vyfúknutie niekoľkých desiatok vajíčok je veľkou výzvou aj pre fúkačov skla so silnými pľúcami. Bez správnej techniky to jednoducho nejde a nech sa akokoľvek snažíte, točeniu hlavy sa nevyhnete.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po tom, čo na jednom či oboch koncoch škrupiny vytvoríte otvory pomocou šidla, ihly či pomalootáčkovej vŕtačky, treba narušiť vnútornú konzistenciu vajíčka. To dosiahnete najlepšie pomocou špajdle. Tá naruší žĺtkový vak a uvoľní pútka, aby bolo možné vyfúknuť obsah cez malé otvory omnoho jednoduchšie.

Ak spravíte dierku iba jednu, dobrým pomocníkom je veľká striekačka s tenkou silikónovou hadičkou alebo ihlou či pumpa na bicykel s črievkom pre fúkanie lôpt. Pri vajíčku otočenom otvorom smerom nadol tlak vzduchu bez väčšej námahy postupne vytlačí obsah von. Ak vnútro vypláchnete vodou, kraslice budú rovnako svieže aj po rokoch.

SkryťZatvoriť reklamu

Uvarte ich

Kraslice možno s menšou námahou vyrobiť aj z uvarených vajíčok. V chladničke však nevydržia dlhšie ako desať dní a na stole by nemali parkovať dlhšie ako 12 hodín. Ich výhodou však je, že ich maľovanie vo farbiacom kúpeli je o poznanie jednoduchšie. Na rozdiel od prázdnych škrupín klesnú na dno. Na varenie vajíčok potrebujete namiesto skúseností stopky. Po tom, čo voda s vajíčkami začne vrieť, stíšte ohrev a odrátajte do úplného vypnutia deväť minút.

Farby sú všade okolo vás

Na farbenie vajíčok možno použiť nielen špeciálne farby z hobby predajne, ale aj rôzne farbivá, ktoré možno používate v domácnosti. Vždy je však vhodné do roztoku pridať aj niekoľko lyžíc octu či citrónovej šťavy, ktorá otvorí póry škrupiny pre rýchlejšie farbenie.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak pripravujete kraslice s malými deťmi, pre pestré farby môžete použiť potravinárske farbivá. Naopak, z prírodných zdrojov dosiahnete jemné, prirodzené odtiene. So šupkami cibule, s čajom či kávou vykúzlite hnedý odtieň, šafranom či kurkumou žltý, čučoriedkami červený, cviklou či šupkami z červenej cibule fialový a špenátom zelený odtieň. Kým do potravinárskej farby stačí vajíčka namočiť na niekoľko sekúnd, v prírodných farbivách ich treba desať či pätnásť minút povariť.

Farbivo však môžete získať aj namočením krepového papiera či niektorých farebných kried do vody.

Pestré namiesto jednofarebných

Ak je pre vás pomyslenie na jednofarebné kraslice až príliš fádne, môžete sa rozhodnúť pre farebné kombinácie. Ak časti vajíčka po každom farbení zatriete rozpusteným voskom alebo ich v sieťke prekryjete lístkami a kvetmi, previažete niťami, látkovou batikou či iba obmotáte gumičkami, pri každom novom farbení budú vznikať vzory s rôznymi odtieňmi. Vosk po poslednom farbení odstránite zahriatím a využijete ho na preleštenie povrchu.

Pre výrobu farebných mozaík je dobrým pomocníkom olej. Ak ho primiešate do farebného kúpeľa a ponoríte do rozmiešanej zmesi vajíčko iba na moment, vytvorí sa nepravidelný, mozaikový vzor.

SkryťZatvoriť reklamu

Zaujímavou technikou je aj škrabanie ostrou ihlou. Ak sa ňou preškrabete pod vrstvičku farby, vyrábať môžete kontrastné vzory a ornamenty. Chce to už trochu zručnosti navyše, výsledok však stojí za to.

Maľovaniu neodoláte

Kraslica nastriekaná akrylovým sprejom vyzerá ako z plastu, ak však budete akrylovú farbu pečiatkovať špongiou na hladký povrch škrupinky, vznikne atraktívna, takmer nenapodobiteľná kresba. Rôzna štruktúra špongie v kombinácii s rôznymi tvarmi otvára priestor pre vašu fantáziu.

Zabaviť sa možno aj so štetcom v ruke. Nezáleží na tom, či preberiete k životu staré vodové a anilínové farby, alebo si na paletu vytlačíte temperky. Ak bude štetec kopírovať pohyby vašej ruky, na oblom vajíčku vyčaríte rovnakú krásu ako na papieri.

Kým štetec neraz neposlušne uhýba, špendlík zapichnutý v ceruzke a namočený vo farebných voskoch vytvára na vajíčku stále rovnaké línie so širokým začiatkom a štíhlym koncom. Aby vás takéto maľovanie nevyšlo pridraho, rozpustené voskové farbičky môžete zriediť sviečkovým voskom. Nie všetky farbičky sa však nad plameňom sviečky v nádobe rozpustia. Možno budete musieť v obchode chvíľu hľadať, kým nájdete starú klasiku balenú v papieri.

Na dosiahnutie podobných, no už neplastických vzorov možno využiť aj fixky. Poobzerajte sa však po tých, ktorými je možné písať aj na sklo, aby sa od prípadného poliatia nerozpili.

SkryťZatvoriť reklamu

Tradične aj netradične

Vajíčka omotávané bavlnkami, stužkami či prúžkami farebného papiera určite poznáte. Skúšali ste však niekedy natrieť škrupinku disperzným lepidlom a vyváľať ju v piesku, drobných farebných kamienkoch či korálikoch? Výsledok neraz dokáže prekvapiť.

Ak máte doma lepiacu pištoľ, dokážete si vyrobiť papierové ozdoby a nájdete aj nejaké pierka, fádnu škrupinku dokážete premeniť na čokoľvek – veľkonočného zajaca, káčatko či čokoľvek iné. Povrch je však vhodné vopred odmastiť, aby stuhnutý lep pevne držal.

Vajíčka je možné gravírovať, opletať drôtikmi, ba nájdu sa aj takí, čo s nimi dokážu skutočné zázraky. Chce to však mnoho šikovnosti a cviku, ktoré na poslednú chvíľu len tak rýchlo nezískate.

Farbenie pod škrupinou

Čo by ste povedali na mramorovú kraslicu, ktorá nevyzerá iba na zjedenie, ale možno ju aj skutočne zjesť? Ak chcete spestriť menu vajíčkami tak, ako ich možno nikto nepozná, skúste ich vymaľovať pod škrupinou. Po tom, čo vajíčka povaríte na mäkko, vytiahnite ich z vody a popraskajte ich škrupiny tak, aby zostali vcelku, ale boli posiate prasklinami od vrchu nadol.

SkryťZatvoriť reklamu

Takto upravené ich nechajte desať minúť dovariť v silnom vývare z čierneho čaju, ktorý ste osolili, dochutili sójovou omáčkou a koreninami. Čím viac slaný a výraznejší vývar bude, tým lepšie. Po ochladení ich takto naložené umiestnite na niekoľko dní do chladničky. Farba a chute budú cez praskliny postupne prenikať do bielka, na ktorom vyfarbia peknú mozaiku.

Ako ste uspeli, sa dozviete až po olúpaní. Tak čo, pre ktorý variant sa rozhodnete tento rok?

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 762
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 585
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 453
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 495
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 457
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 207
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 027
  8. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 024
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie