SME

Otepľovanie klímy prináša výskyt nových chorôb

Celkové otepľovanie klímy sa týka aj záhradkárov, v oblasti záhradkárstva sú z tohto dôvodu noví škodcovia fenoménom posledných desaťročí. Pre TASR to konštatoval Juraj Korček zo Slovenského zväzu záhradkárov.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Otepľovanie klímy na jednej strane posúva klimatické pásma pestovania jednotlivých druhov plodín, na druhej strane prináša výskyt nových chorôb.

"Pred 50 rokmi by bolo nepredstaviteľné dopestovať rajčiny v Žiline, v Čadci alebo v Liptovskom Mikuláši. Dnes máme najvyššie položenú záhradkársku osadu vo výške okolo 750 metrov nad morom, vo Svite, tesne pod Tatrami, kde môžete vidieť broskyne, nektarinky a iné teplomilné druhy, ktoré sa pomaličky presúvajú do týchto oblastí," vysvetlil Korček.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak nás podľa predpovedí klimatológov čaká ďalšie otepľovanie a o niekoľko desaťročí by mala byť napr. v Trenčíne klíma ako v Taliansku, je podľa neho potrebné očakávať aj zmenu skladby pestovaných produktov.

Otepľovanie klímy na našom území však okrem benefitov pestovania teplomilných plodov prináša aj nové choroby a nové generácie škodcov. Medzi ne patrí spála ružokvetých, šárka sliviek alebo tretia generácia obaľovača jablkového.

SkryťZatvoriť reklamu

Spála ružokvetých sa na Slovensku objavila asi pred piatimi až siedmimi rokmi. "Žiaľ postihuje všetko, kôstkoviny aj jadroviny. Názov choroby vystihuje jej priebeh akoby niekto po stromoch prešiel ohňom, všetko je spálené, konce konárov sú ohnuté do pastierskej palice, zo stromov začne tiecť miazga a začnú geljotokovať," popísal príznaky choroby Korček.

Ďalšou dlhotrvajúcou chorobou je šárka sliviek, ktorá ohrozuje pestovanie tradičných bystrických sliviek a zo sliviek postupne prechádza aj na marhule, broskyne. Táto choroba úplne znehodnocuje plody a podľa Korčeka nie je len európskym, ale aj celosvetovým problémom.

"Pokiaľ sme v minulosti mali u niektorých chorôb jednu dve generácie, dnes už máme napríklad pri obaľovačovi jablčnom tri generácie," upozornil odborník. Zároveň dodal, že proti niektorým chorobám sa dá pomocou účinnejšej ochrany bojovať.

SkryťZatvoriť reklamu

"Pri šárke pomôže len sekera a oheň, pri obaľovačoch dnes už existuje účinná pomoc a v súčasnosti sa ukazujú ako úspešné aj prvé pokusy bojovať so spálou ružokvetých," spresnil Korček.

Neodporučil však plody z chorých stromov konzumovať, treba individuálne vychádzať z konkrétnej diagnózy. "Neodporúčame napríklad konzumovať plody, ktoré sú nahnité alebo majú moniliózu, ktorá prerastá a prechádza do celého plodu," uviedol. Pri monilióze je celý plod akoby obalený v plesni. Konzumácia plodov je zdraviu škodlivá aj pri šárke sliviek, tieto plody nie sú vhodné dokonca ani na destiláciu.

Niekedy je na jabĺčku vpich po škodcovi, ktorý sa do plodu snažil dostať mechanicky. Vyšľachtené odrody so silnou šupkou zabraňujú škodcom dostať sa do vnútra plodu. Tento plod sa dá bez problémov konzumovať.

SkryťZatvoriť reklamu

Korček pripomenul, že v Rakúsku sú v predaji napríklad plody s označením Der Grüne Punkt Zelený bod, ktoré sú jemne nabodnuté, čo je známkou toho, že neboli chemicky ošetrované.

Záhradkár by mal byť dnes vzdelaný odborník, ktorý musí riešiť aj tradičnú dilemu či pestovať s chémiou alebo bez chémie. "Presadzujeme tzv. integrovanú ochranu. Úplne bez chemickej ochrany sa už dnes nedá pracovať a bez zásahu by toho veľa záhradkár nedopestoval. Zásahy však treba vedieť robiť rozumne, treba vedieť kedy a koľko," spresnil Korček.

Slovenský zväz záhradkárov ponúka tieto informácie pravidelne cez signalizáciu v médiách, Ústredný kontrolný skúšobný ústav poľnohospodársky cez vlastné webové stránky, kde majú ľudia možnosť sa dozvedieť, kedy a čím majú možnosť zasiahnuť. Na trhu sa objavujú aj stále dokonalejšie chemické prostriedky na ochranu.

SkryťZatvoriť reklamu

"Dá sa bojovať aj biologickou ochranou. Existuje napr. súžitie rastlín, kedy pomáha jedna rastlina druhej pri odpudzovaní škodcov," dodal odborník a vysvetlil, že o integrovanej ochrane hovoríme preto, lebo využívame všetky formy účinnej ochrany tak, aby záhradkári využívali a dopestovali zdravé záhradkárske produkty.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 233
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 548
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 996
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 848
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 358
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 286
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie