Väčšina byliniek je nenáročná a tak sa zaobídete bez akýchkoľvek záhradkárskych zručností. Stačí niekoľko plastových téglikov z rastlinnej nátierky, hlina z krtinca a semienka, ktoré už kúpite aj v supermarkete. O týždeň vyrastú prvé lístky a o pár ďalších už môžete zbierať ich vňať na chlieb alebo do hrnca.
Zemina si vyžaduje prípravu
Je dôležité, aby ste na dne téglikov vyrobili otvory pre odtekanie nadbytočnej vody. Bylinky premokrenie neznášajú, často sa im darí lepšie, ak to so starostlivosťou nepreháňate. O tom, ako sa budú vyvíjať, rozhodne prvý týždeň. Ak ste zvolili zeminu z panelákovej predzáhradky, krtincov, alebo ste si spravili výlet do parku, pripravte ju.
Navrstvite ju v teple do nádob, zalejte a nechajte život, aby sa prejavil sám. Zakrátko vyklíčia všetky semienka burín a tráv, ktoré ste si so zeminou priniesli. Ušetríte čas pátraním, či sa v kvetináči zelenajú bylinky, alebo ich predbehla konkurencia.
Ak sa vám čakať nechce, zakúpte si radšej výsevný substrát. Takáto zemina nie je iba jemná s vyváženým obsahom živín, ale aj sterilná. Nie sú v nej žiadne semienka burín ani zárodky húb.
Nesejte príliš husto
Semienka treba siať tak, aby ich zemina zakryla približne centimetrovou vrstvou. To dosiahnete jednoducho. Do téglika nasypete zeminu tak, aby po rovnomernom utlačení siahala približne dva centimetre pod vrchný okraj. Na ňu jemne rozsypete semienka a zasypete ich druhou, asi centimetrovou vrstvou substrátu. Ten dá mladým rastlinkám dostatočnú oporu, kým sa hlbšie zakorenia.
Vo vreckách z obchodu je však neraz omnoho viac semienok, ako potrebujete. Nesejte ich prihusto, len aby ste ich minuli. Ak bude porast príliš hustý, rastlinky nezosilnejú a budú náchylné na choroby. Veď vysievanie si môžete zopakovať aj počas leta či na jeseň.
Pozor na huby a plesne
Žiadny výsev sa nezaobíde bez riadnej zálievky. Postrekovač alebo ponorenie do nádoby s vodou zabránia tomu, aby sa semienka vyplavili. Výhodné je prikryť čerstvý výsev potravinovou fóliou, aby sa až do klíčenia udržala správna mikroklíma. Má to však háčik. Ak zem nie je sterilná a sú v nej zárodky húb, už krátko po vyklíčení môžu spôsobiť padanie klíčnych rastlín. Preto taktizujte a vetrajte. Kým cez noc budú tégliky prikryté fóliou, aby nepresychali, cez deň im môžete dopriať čerstvý vzduch.
Ak krátko po vyklíčení začnú rastlinky pri zemi odhnívať a padať, viete, že na vine boli huby a nadmerná zálievka.
Zabudnite na bazalku
Aj keď je bazalka módnym doplnkom, ktorý sa snaží dostať do každého pokrmu, existuje mnoho zaujímavejších byliniek, ktoré majú k našej kuchyni bližšie. Pozornosť si zaslúžia hlavne šalvia, majorán, rozmarín a mäta. Skúsiť to však môžete aj s tymianom, oreganom a saturejkou alebo pažítkou, či medvedím cesnakom, ktoré v tohtoročnej ponuke na pultoch predajní nechýbajú. A ak sa neviete dočkať, kým semienka vyklíčia, skúste to s korenistou žeruchou, ktorej stačí pol dňa na to, aby začala klíčiť.