BRATISLAVA. Materské školy budú mať aj v budúcom školskom roku plno. Od roku 2003 sa takmer vždy narodilo viac detí ako rok predtým a okrem najstarších z nich všetky môžu mať záujem o miesto.
Vo väčšine mestských a obecných škôlok už prebehli zápisy, v ostatných trvajú do 31. marca.
Zatiaľ deti neodmietajú
Riaditeľka Materskej školy na Jaltskej v Košiciach Mária Mrasková eviduje viac žiadostí o prijatie dieťaťa. Myslí si, že rodičia si dali záležať na tom, aby nepremeškali termín zápisu.
„Aj napriek zvýšenému záujmu zo strany rodičov budeme vedieť vyhovieť všetkým. Horšie to bude s rodičmi, ktorí môžu prísť v nasledujúcich mesiacoch, napríklad preto, že sa prisťahovali."
V škôlkach druhého najväčšieho mesta Slovenska sa zápis konal od 15. februára do 15. marca. Magistrát ešte nemá spočítané umiestnené deti, ale Veronika Becová z oddelenia školstva predpokladá, že ich bude rovnako ako v predchádzajúcich rokoch.
Dodatočne zväčšili kapacitu
Vlani museli škôlky v niektorých častiach Bratislavy odmietnuť stovky detí od dvoch do troch rokov.
Pre mnohé staršie deti v hlavnom meste či Košiciach sa zasa nenašlo miesto preto, že nie sú z príslušnej mestskej časti.
Mestá a obce v minulosti podcenili význam informácií o populačnom vývoji. Náznaky „babyboomu" sa totiž objavili už v roku 2003, keď sa po prvý raz po 23 rokoch narodilo viac detí ako rok predtým. Napriek tomu sa škôlky rušili, a tie, čo ostali, prijímali aj dvojročné deti.
„V januári sme otvorili ešte jednu triedu, preto asi vieme umiestniť všetky prihlásené deti," tvrdí riaditeľka Materskej školy Sever v Galante Elena Šemetková.
Bratislavská mestská časť Karlova Ves v minulom školskom roku avizovala, že otvorí o jednu triedu navyše, a aj to urobila. Marta Jurkovičová z miestneho úradu tvrdí, že v rezerve má ešte jeden „pavilón". Či bude potrebný, sa uvidí po zápise, ktorý trvá do 31. marca.
V Materskej škole na Ožvoldíkovej v bratislavskej Dúbravke v septembri pribudne jedna trieda.
„Vieme umiestniť všetky deti v predškolských zariadeniach mesta," tvrdí aj Veronika Becová z košického magistrátu.
Tretí rok v rade
Demografi sa nemýlili, keď odhadli, že babyboom bude trvať ešte niekoľko rokov. Aj vlani sa na Slovensku narodilo viac živých detí ako rok predtým. Je to už tretí raz v rade.
Z databázy štatistického úradu Slovstat vyplýva, že v roku 2009 sa narodilo 61 217 živých obyvateľov Slovenska. To je najviac od roku 1996.
Takzvané Husákove deti stále dobiehajú, čo neurobili, keď sa venovali štúdiu či práci, a teraz môžu mať problém nájsť dieťaťu škôlku.
Podmienky prijímania detí síce určuje riaditeľ zariadenia, ale môže sa pohybovať iba v rámci školského zákona a vyhlášky o materskej škole.
„Prednosť majú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku, a deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou," vysvetľuje riaditeľka škôlky na Ožvoldíkovej Lucia Hromádková. Dvojročné dieťa tak má šancu, iba ak je ešte voľné miesto.
Ako vláda plní sľub zvýšiť príspevok pri prvonarodenom dieťati
Čo sľúbili: Vláda presadí príplatok k príspevku pri narodení prvého dieťaťa a to v celkovej sume s príspevkom najmenej 15 000 Sk (498 eur) a zabezpečí medziročnú valorizáciu príspevku pri narodení dieťaťa a príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodilo viac detí.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Vyšší príspevok pri prvonarodenom dieťati podporuje mladé rodiny, vhodnejším riešením ako jednorazový príspevok by však bola valorizácia pravidelných rodinných prídavkov či príspevky pri narodení ďalších detí.
Aká je realita? Sľub bol splnený. V roku 2007 vláda k príspevku pri narodení dieťaťa (vo výške približne 148 eur) zaviedla aj príplatok pri narodení prvého dieťaťa vo výške približne 365 eur, vo februári 2008 ho valorizovala na 678 eur. Od januára 2009 tento príspevok platí aj pri narodení druhého a tretieho dieťaťa.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zvýšiť rodičovský príspevok
Čo sľúbili: (Vláda) bude presadzovať postupné zvyšovanie rodičovského príspevku v časovom horizonte do roku 2010 tak, aby saturoval stratu pracovných príjmov rodiča aspoň na minimálnej úrovni.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Adresné zvyšovanie rodičovského príspevku môže byť jedným z nástrojov na podporu pôrodnosti. Rodiny s vyššími príjmami ho však nepotrebujú dostávať v plnej výške. Rizikom opatrenia je, že pri nadmernej podpore by sa pre niektoré skupiny obyvateľstva mohlo stať rodenie detí alternatívou práce.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Rodičovský príspevok bol v rokoch 2006 až 2009 v pomere k minimálnej mzde vždy nižší ako v roku 2005 (56% v roku 2009 oproti 61% v roku 2005). Od roku 2010 vláda presadila zvýšenie príspevku na 256 eur (83% minimálnej mzdy) pre ľudí, ktorí boli aspoň 270 dní pred narodením dieťaťa zamestnaní. Pre zvyšných rodičov zostáva príspevok vo výške 164 eur.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.