Slnko nám síce čoraz viac vykúka z oblakov a jarný vzduch nás šteklí v nose, predsa len je polovica marca a je možné, že zima ešte neskončila.
Premenlivé počasie, v ktorom nevieme, či sa skôr obliecť alebo vyzliecť, začalo v našom podnebnom pásme naplno kraľovať. Najviac v týchto dňoch trpí naša imunita. Ako si ju správne naštartovať a udržať? Ponúkame vám niekoľko tipov.
SAUNA
Výmysel severanov je jedným z najlepších budovateľov imunity. Prehriatie tela a následné ochladzovanie odstraňuje psychickú a fyzickú únavu, uvoľňuje, zmierňuje bolesti, prináša príjemný pocit a odbúrava stres. Telo sa otužuje, zvyšuje sa obranyschopnosť organizmu a dýchacie cesty sú lepšie prekrvené. Potením z tela odchádzajú škodlivé látky a tak sa už po prvom saunovaní cítime sviežo a zdravo.
Poznáme niekoľko druhov sáun: suchá sauna (švédska) – sauna s minimálnou vlhkosťou, vlhká sauna (fínska) – miernejšia teplota s relatívne vysokou vlhkosťou vzduchu, parná sauna – teplota dosahuje maximálne 60°C pri 100% vlhkosti, infrakabína – využíva infračervené žiarenie pri saunovaní a saunárium – kombinácia rôznych typov.
Pri saunovaní by sme mali myslieť na niekoľko hlavných zásad. Pred vstupom do sauny si treba odložiť šperky, hodinky, okuliare, aby sme sa vyhli popáleninám. V saune je najlepšie byť vyzlečený, pretože aj plavky nás môžu páliť a utlmujú odparovanie tela.
STUDENÁ A TEPLÁ SPRCHA
Ak nemáte možnosť navštíviť saunu, alebo vás tento zázrak veľmi neoslovil, „naštartovačom“ imunity je aj striedanie teplej a studenej vody. Praktizovať toto otužovanie môžete kedykoľvek a kdekoľvek. Postačí vám k tomu iba sprcha a pevná vôľa, aby ste to po prvom prúde studenej vody hneď nevzdali (ako som to urobila napríklad ja :).
KRYOKOMORA
Novým hitom budovania imunity je kryokomora. Čo by ste povedali na liečbu pri teplote -120°C? Takáto procedúra pozitívne pôsobí na ochorenia pohybového aparátu, kĺbov, chrbtice, pomáha pri bolestivých stavoch svalov a šliach a teraz pozor, má priaznivý vplyv aj na boj s celulitídou. Pred vstupom do kryokomory musíte prejsť lekárskym vyšetrením a otužovacími procedúrami. Nečudo, veď byť pri teplote -110°C až -120°C odetý iba v spodnom prádle, podkolienkach, rukaviciach a drevákoch dá nášmu organizmu naozaj zabrať. Nevyhnutná je aj maska na tvár, aby sa priamym vdychovaním chladného vzduchu nedráždili dýchacie cesty. Pobyt v kryokomore by nemal byť dlhší ako 3 minúty, pretože môže dôjsť k podchladeniu. Po opustení krykomory nasleduje fáza zahrievania aktívnym pohybom, napríklad na stacionárnych bicykloch.
Ak ste sa rozhodli práve pre tento trošku extrémny spôsob otužovania imunity, krykomory nájdete už v každom väčšom meste, napríklad v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Bojnických kúpeľoch, Senci, či v Poprade.
OVOCIE A ZELENINA

Prísun vitamínov by ste mali v tomto období zvýšiť na maximum. Najviac vitamínu C je v citrusových plodoch, kyslej kapuste a paradajkách. A tak si miesto hranolčekov doprajte radšej misku zeleninového šalátu. Ovocie a zeleninu treba konzumovať najmä v surovom stave, vo veľkých množstvách a hlavne pravidelne, lebo je dokázané, že vitamín C sa z organizmu rýchlo vylučuje a telo si jeho zásoby nevytvára.
POHYB NA ČERSTVOM VZDUCHU
Známa veta – kam nechodí slnko, tam chodí lekár – je naozaj pravdou. Pohyb na čerstvom vzduchu by sme nemali zanedbávať. Ak sa vám nechce otužovať ranným behom, stačí keď si vyjdete na krátku prechádzku do prírody. Pľúca sa vám čistým vzduchom prečistia a vy sa hneď budete cítiť sviežo a zdravo.