Je to čajová huba, z ktorej si môžete podomácky pripraviť tekutý životabudič alebo si takýto nápoj kúpite na internete, či v špecializovaných predajniach zdravej výživy.
Čo vás určite zarazí ako prvé je chuť. Poniektorým chutí ako skysnuté pivo, iní si kombuchový čaj vychutnávajú ako šampanské, ktoré si môžu dopriať kedykoľvek počas dňa a bez obáv môžu sadnúť za volant.
Nápoj má svoj pôvod v Ázii. S rastúcim záujmom ostatného sveta o alternatívne liečebné metódy pochádzajúce z východu pricestovala kombucha aj k nám. V dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia bol kombuchový nápoj naozaj populárny a tešil sa veľkej obľube ako v strednej, tak i v západnej Európe. V povojnovom období sa akoby odmlčal.
Huba bola populárna pre svoje vlastnosti a ozdravujúce účinky. Je preukázané, že zlepšuje imunitný systém organizmu, čistí telo od jedovatých a škodlivých látok, má antibiotické efekty, obsahuje mnohé vitamíny, predchádza tvorbe rakoviny, pri zvýšenej psychickej a fyzickej námahe pomáha v celkovej regenerácii tela, reguluje trávenie a podporuje správnu látkovú výmenu.

Sú to samé vynikajúce a zdraviu prospešné vlastnosti, ktoré by určite nemali ostať nepovšimnuté. Predsa nie každý čaj, ktorým sa nalievame celé dni počas zimného obdobia má protirakovinové účinky.
Odporúčané dávky sú 2 dcl každé ráno nalačno, a potom šálku po každom jedle alebo podľa potreby a chuti. Podáva sa chladný alebo ohriaty.
Tento nesladený čaj veľmi prispieva k celkovému zníženiu telesnej hmotnosti. No, je niečo lepšie ako chudnúť a pritom robiť niečo pre svoje zdravie, dodávať telu široké spektrum minerálnych látok, enzýmov a kvasiniek v prirodzenej forme bez akýchkoľvek nežiaducich vedľajších účinkov?
Vyššie som uviedla, že je možnosť si tento tekutý zázrak pripraviť aj doma. Na jeho prípravu je potrebná kultúra kombuchy. Čaj a cukor fermentujú pomocou tejto kultúry približne 8 dní, v závislosti od okolitej teploty. Množstvo ponúkaných druhov čajov ponúka veľkú rôznorodosť chutí a výhod. Celú zmes si teda môžete pripraviť podľa vlastnej chuti.
Po niekoľkých týždňoch je prospešné zmes pozmeniť použitím inej príchuti čaju. Keď už budete skúsenejší v príprave kombuchového čajíku, môžete skúsiť experimentovať s časom fermentácie, a tak si pripraviť pre vás ešte chutnejší nápoj. Ak je nápoj príliš sladký a nevýraznej chuti, potom je treba ešte nechať kombuchu dlhšie kvasiť. Ďalšou vzácnou vlastnosťou je fakt, že urýchľuje odbúravanie alkoholu z krvi, čo môžete využiť po menšej, či väčšej žúrke.
Pre antitoxické a antibiotické vlastnosti považovali v minulom storočí ženy tento čaj za elixír mladosti, kvôli schopnosti regenerovať a obnovovať normálny stav bunkových membrán.
Prísady:
- materská násada kombuchy známa ako SCOBY alebo 1 šálka čerstvo pripraveného nápoja z predchádzajúcej dávky
- 4 šálky čaju podľa vlastného výberu
- 4 polievkové lyžice cukru (môžete namiesto toho použiť 2 lyžice medu alebo sladu)
- 2 - 3 litrovú čistú sklenenú nádobu
- kus sterilizovanej (žehlením) čistej látky na zakrytie nádoby s gumičkou
Postup:
- nalejete 4 šálky čaju do 2 - 3 litrovej nádoby
- rozpustite sladidlo v čaji a nechajte ochladiť na izbovú teplotu
- pridajte násadu SCOBY alebo len čaj z predchádzajúcej dávky
- prežehlené plátno upevnite gumičkou na hrdlo nádoby
- nechajte kvasiť v izbovej teplote približne 7 až 10 dní (v závislosti od teploty)
- preceďte nápoj a opakujte proces pre ďalšiu dávku
* ako násadu v ďalšej dávke pridajte zhruba 5 -10% predchádzajúcej várky s čerstvým osladeným čajovým roztokom
Sama som si kombuchový nápoj objednala na internete, aby som ho vyskúšala. Všetky tieto neslýchané vlastnosti ma primäli k tomu, aby som ho aspoň ochutnala. Musím povedať, že asi patrím k tej skupine ľudí, ktorým chutí tento čaj ako skysnuté pivo. No nezanevrela som naň a občas si ho s kamarátkou dáme namiesto kávy. Určite tak pre svoje zdravie urobíme viac.