S brieždením vás v tomto „dome“ zobudí muezín, ktorý z minaretu pripomína povinnosť pomodliť sa. Volanie, nazývané azán, potom ešte do večera zopakuje štyrikrát. Poslucháčov má dosť. V Betleheme, meste symbolickom najmä pre kresťanov, totiž paradoxne žije prevažne moslimská komunita. Ulice mesta nie sú veľmi reprezentatívne, skôr trochu zanedbané. Lemujú ich obchody plné náboženských suvenírov. V piatok, pre moslimov sviatok, sú zväčša zavreté. Návštevníci si aspoň môžu pochutiť na voňavej káve v kaviarni Stars&Bucks Café, ktorá názvom a logom imituje svetovo známu značku siete kaviarní Starbucs. Aj taký je dnes Betlehem, mesto, v ktorom sa pred viac ako dvoma tisícročiami narodil Ježiš. Do Izraela sa dá letieť priamo z Bratislavy, pokiaľ vám pobyt organizuje cestovná kancelária. Inak sa musíte spoľahnúť na letiská vo Viedni a Budapešti. Ak ste účastníkom zájazdu, dopravu, ubytovanie a výklad sprievodcu zabezpečuje cestovná kancelária. Ak ale chcete spoznávať Izrael sami, prenajmite si auto. Urobiť tak môžete cez internetovú stránku www.hertz.co.il/en.Silvia Pňačková - redaktorka Je dobré mať na pamäti tri pravidlá: ak chcete prejsť z Betlehema hoci len do Jeruzalema a späť, musíte mať so sebou vždy pas. Ďalej platí: zjednávajte! Nič nie je také drahé, ako sa na prvý pohľad zdá. Z kupovaného tovaru, ku ktorému nikdy nedostanete pokladničný blok, obchodníci zľavia aj polovicu. V Betleheme zaplatíte americkými dolármi, ale dohodnúť sa môžete aj na platbe v eurách. Na územiach mimo palestínskej samosprávy zaplatíte aj novým izraelským šeklom (NIS). S obchodníkmi sa dohodnete, aj keď nie ste veľmi jazykovo zdatní. Mnohí rozumejú a hovoria lámane po poľsky, a to na výhodný obchod stačí. No a napokon tretia rada znie: ak sa chystáte na prehliadku kostolov, ukryte si pred zrakmi ostatných ramená aj kolená. Inak sa nikam nedostanete.
V jasličkách na slame
Hľadať tu dnes pozostatky jaslí alebo maštaľ, v ktorej mal prísť na svet, je zbytočné. Narodenie Krista však pripomína jaskyňa v Bazilike narodenia Pána. Aby ste do chrámu mohli vstúpiť, musíte sa pomyselne pokloniť. Vstup do chrámu totiž križiaci úmyselne prestavali tak, aby zabránili možnému pokusu o zničenie svätého miesta. Možno aj vďaka tejto rekonštrukcii sa dnes môžu pútnici z celého sveta dotýkať hviezdy na mieste, kde sa mal mesiáš narodiť. Prísnym okom ho strážia mnísi, chrámom sa šíri korenistá vôňa kadidla. Medzi frekventované zastávky Betlehemu ďalej patrí Jaskyňa mlieka, kde Mária dojčila Jezuliatko. Dvojica, ktorej sa nedarí splodiť dieťa, má navštíviť toto miesto a bábätko ju čoskoro poteší.
Holubica mieru s nepriestrelnou vestou
Romantickú predstavu o meste kazí múr vysoký niekoľko metrov. Tony betónu oddeľujú Betlehem, mesto pod palestínskou samosprávou, od ostatného Izraela. Paradoxne, hneď pri vstupe do mesta víta turistov veľký nápis: „Betlehem – Love and Peace“. Priechod kontrolujú izraelské ozbrojené jednotky. Vzťah medzi Arabmi, zväčša moslimami z Betlehemu a židmi, vyjadruje holubica v nepriestrelnej veste s olivovým prútikom v zobáku, namaľovaná na časti múru.
Jej telom prechádza červený terč. Spory sa zrkadlia aj v počmáranom múre okolo hrobky jednej z najvýznamnejších žien judaizmu Ráchel. V Betleheme zomrela pri pôrode svojho najmladšieho syna Benjamína. Židovky, ktoré prosia o plodnosť, tam dnes môžu vstúpiť len z jeruzalemskej strany, do Betlehema nesmú. Domáci môžu za hranice mesta len so špeciálnym povolením. Turista sa tu napriek napätiu môže cítiť vcelku bezpečne. Ak by ste však dovolenkovali v zasľúbenej zemi a chceli, aby vaša pohľadnica prišla domov skôr ako vy, pošlite ju radšej z mesta, ktoré nie je pod palestínskou samosprávou. „Betlehemské“ pohľadnice totiž cestujú do Európy cez Jordánsko, nie cez Izrael.
Potešenie pre oči
Napriek všetkému, Betlehem je voňavý a krásne malebný. Oči poteší kontrast sýtomodrej oblohy s pieskovcovou farbou budov všade naokolo. Vzduch je čerstvý a teploty v týchto dňoch nie veľmi vysoké.
Ako sa tam dostať?
Tipy z prvej ruky
4 miesta, ktoré sa oplatí vidieť
Kostol sv. Kataríny s troma jaskyňami
Jaskyňu mlieka, kde Mária dojčila malého Ježiška,
Pole pastierov s kostolom Glória in Excelsis od „architekta Svätej zeme“
Antonia Barluzziho.