Pre muža býva väčšinou nočnou morou predstava, keď sa pozrie do zrkadla a zbadá, že miesto, kde boli ešte pred pár dňami vlasy, je zrazu prázdne. Začínajúce kúty ohlasujú prvé problémy s ich rednutím a vypadávaním. Radikálnym riešením býva často vyholenie celej hlavy. Ale šarmantne sa vyrovnať so stratou vlasov sa dá aj bez holiaceho strojčeka. Veď rednutie vlasov sa nevyhýba ani hlavám pomazaným, napríklad princovi Williamovi, ktorý túto genetickú danosť zdedil po svojom otcovi princovi Charlesovi. Medzi podporné prostriedky a fyzikálne terapie, ktoré pomáhajú pri obmedzení vypadávania vlasov, patrí napríklad ultrazvuk, akupresúra, akupunktúra, ožarovanie biolampou, kryoterapia, teda aplikovanie tekutého dusíka, alebo laserový skener, ktorý podporuje obnovu buniek, oxygenoterapia a masáže špeciálnymi hrebeňmi. Samotné postupy vypadávanie vlasov nezastavia, ale ich kombináciou s ďalšou liečbou sa dá účinne zabrániť zhoršeniu stavu.
Stres a genetika
Najčastejším typom vypadávania vlasov u mužov je alopecia androgenetica. Je to autoimunitné geneticky podmienené ochorenie, ktoré vyvoláva dihydrotestosterón, látka vznikajúca z mužského pohlavného hormónu testosterónu. Poškodzuje vlasové korienky a obmedzuje ich rast najmä na temene a na vrchole hlavy.
Aj ostatné druhy plešatosti, napríklad alopecia areata – ložiskové vypadávanie patria medzi frekventované ochorenia vlasov a bývajú zdrojom závažných zdravotných problémov. Nemajú však jedinú príčinu. „Strata vlasov sa môže prejaviť aj v dôsledku stresu, keď sa zvyčajne objaví ložiskové padanie, ďalej je to v dôsledku dlhotrvajúceho hnisavého procesu v organizme takzvanej ložiskovej infekcie, alebo pre užívanie niektorých liekov, či absolvovanie chemoterapie.
Vplyv majú tiež dlhodobé ochorenia chronického charakteru a negatívne pôsobí aj mechanické dráždenie, nosenie čiapok, alebo vyťahovanie dlhších vlasov do vrkočov,“ vraví dermatovenerologička Hana Zelenková. Ohrození sú najmä ľudia trpiaci alergiami, cukrovkou, poruchami štítnej žľazy, alebo neobjavenými zápalovými ložiskami v tele. Vplyv na hustotu vlasov má dokonca ignorovanie očných porúch. V takom prípade je predpísanie okuliarov nielen spôsobom korekcie zraku, ale aj zastavenia vypadávania vlasov.
Ohrození sú aj mladší
Je pravda, že niektoré skupiny mužov bývajú plešatením viac zasiahnutí. Je to pre hormonálne a geneticky podmienené zmeny v organizme. Väčšinou vznikajú už po puberte. Chorobné prejavy spojené s vypadávaním vlasov sa v poslednom období zhoršujú. Vypadávanie máva komplikovanejší priebeh, objavujú sa totálne alopécie a postihujú aj nižšie vekové kategórie.
„Androgenetická alopécia sa síce neobjavuje pred pubertou, ale môžeme ju zaznamenať už u devätnásť-dvadsaťročných mužov,“ konštatuje odborníčka. U žien sa preriedenie vlasov objavuje spravidla až po prekonaní klimaktéria. V posledných rokoch sa však aj u nich prejavil nárast geneticky podmienenej straty vlasov na temene hlavy. „V závažných prípadoch je priebeh tohto typu alopecie androgenetica u žien rovnaký ako u mužov.“ Aj u žien sa totiž vyskytuje mužský pohlavný hormón, ktorý pôsobí na organizmus vo vyššej miere práve po menopauze, keď sa znižuje hladina ženského pohlavného hormónu.
Chlad a vitamíny
Nesprávna pokrývka hlavy alebo vlasový šampón, z ktorých môžu začať vypadávať vlasy, sa dá veľmi ľahko a rýchlo vymeniť. Dá sa však niečo robiť, ak je príčinou problémov genetika? Čiastočne áno. K dispozícii je hormonálna liečba. Využívajú sa látky, ktoré pôsobia práve proti spomínanej tvorbe dihydrotestosterónu, ktorý sa považuje za prvotnú príčinu vypadávania vlasov. Účinné je tiež podávanie vitamínov skupiny B.
Ďalším prostriedkom s vynikajúcimi výsledkami je karboxyterapia. Pri nej sa injekcie oxidu uhličitého vpichujú priamo pod kožu a spôsobujú okysličenie postihnutej oblasti. Vďaka zákroku sa tkanivo prekrvuje, prichádzajú doň potrebné živiny a oživujú sa vlasové bunky a cibuľky. Poznáme tiež rôzne možnosti prevencie. „Existuje celá škála lokálnych, zvonka nanášaných prípravkov, ako aj podávaných liekov či potravinových doplnkov, takzvaných antioxidantov, ktoré vypadávanie vlasov, zmenu ich kvality a hustotu veľmi pozitívne ovplyvňujú,“ vraví Hana Zelenková.
Transplantácia až na koniec
Konkrétna liečba vždy závisí od prístupu lekára a zváženia rozsahu postihnutia. Môže sa stať, že po ukončení liečby sa vypadávanie objaví znova. „Pri neúspechu vonkajšej, vnútornej alebo aj kombinovanej liečby chorí často podstupujú transplantáciu. Je však veľmi drahá a pri tomto type ochorenia nie vždy efektívna,“ dodáva lekárka. Potom už naozaj neostáva nič iné, len siahnuť po príčesku či po parochni. Alebo sa zmieriť s realitou a čeliť jej so zdvihnutou, aj keď plešivejúcou hlavou.
Pomáha kombinovaná liečba
K téme sa vyjadruje Hana Zelenková, primárka dermatovenerologického oddelenia sanatórneho typu Dost, Svidník, www.dost.sk