Zuzana Kocúriková: Snažím sa neuraziť múzu

Vieme, že táto dáma vyzerá na svoj vek výborne. Ako redaktorky ženského magazínu zároveň vieme, čo dokážu vizážistky a retuše, preto sme boli zvedavé na jej skutočnú podobu. Výsledný dojem? Pre túto herečku čas naozaj nič neznamená...


Nemôžem si pomôcť, ale musím to povedať – vyzeráte naozaj výborne. Ako sa vám darí vyhýbať sa času?

No, myslím si, že čas vidieť na každom, aj na mne. Ale môžem povedať, že človek je taký starý, na koľko sa cíti a koľko má v sebe vnútornej energie. Ja mám dnes 61 rokov. Chystáme sa s partiou na lyžovačku, s priateľmi vymetáme kaviarne ako zamladi, organizujeme si rôzne výlety, babrem sa vo svojej milovanej záhrade na Záhorí, učím sa nové texty. Možno aj preto vyzerám mladšie ako mnohí iní šesťdesiatnici, ktorí zrazu začnú byť pasívni, zabudnú na svoje doterajšie záľuby a život sa im zúži na zopár stereotypov.

Vybudovali ste si svoj osobitý štýl, ktorému ste verná po celý život. Nelákala vás niekedy aspoň zmena účesu?

Rozhodne nie. A viete prečo? Pretože mi už veľa ľudí pílilo uši, aby som sa dala ostrihať, vraj som už stará. Takže sa just neostrihám!

Rovnaké dlhé vlasy máte už od čias, keď vás ako 16-ročnú „objavili“ na bratislavskom kúpalisku...

Je to už tak dávno! Na Zlatých pieskoch ma vyfotil fotograf z fi lmových štúdií na Kolibe, ktorý hľadal mladé študentky pre fi lm Zmluva s diablom. Na základe fotografi e ma režisér pozval na konkurz a o mojom ďalšom osude bolo rozhodnuté. Hneď po mojom debutovom fi lme zavítal do Československa slávny francúzsky spisovateľ a režisér Alain Robbe-Grillet, ktorý tu nakrúcal fi lm Muž, ktorý luže.

Mala som sedemnásť rokov a zrazu mal byť mojím kolegom vo fi lme Jean Louis Trintignant, ktorý bol koncom šesťdesiatych rokov vedúcou osobnosťou európskeho a svetového fi lmu, absolútnou špičkou medzi hercami! Na parížskej premiére sme sa, samozrejme, nemohli zúčastniť, obr_04.jpgale mamin známy nám odtiaľ telefonoval: „Zuzkina hlava je na obrovskom plagáte na Champs-Élysées a má dvadsať metrov!“

Nestúpla vám sláva do hlavy?

Ale vôbec! Viete, ja som strelec a takéto veci si veľmi nepripúšťam, niečo príde a niečo iné odíde. Myslím, že je nezmyselné sa za niečím pachtiť, pretože, čo je vám súdené, to si vás nájde. A naopak, talent a pracovitosť síce môžu pomôcť, no ak nemáte to svoje šťastíčko, tak sa môžete trápiť celý život a aj tak svoj cieľ nedosiahnete... Aj preto si celý život dávam pozor, aby som neurazila svoj osud ani múzu.

Netrápili sa s vami režiséri na začiatku vašej kariéry?

Totálne! Našťastie, práve v Mužovi, ktorý luže, som príliš nehrala (smiech). Film bol nakrútený veľmi zvláštne a my sme mali na starosti len to, aby sme sa tam prechádzali a dobre vyzerali. Pre nás to bol však ohurujúci zážitok – najmä to, že sme sa prvýkrát stretli so západným kultúrnym svetom a špeciálne s francúzskymi umelcami, ktorí sa správali úplne inak, než sme boli zvyknutí, veľmi bohémsky a slobodne. Mne to vtedy vyhovovalo, pretože som bola už od strednej školy veľkou rebelantkou. V tom čase letel hippies a ja som podľa vzoru hudobníčky Sandy Shaw chodila po Bratislave zásadne bosá, vo vlastnoručne ušitých divokých modeloch alebo kratučkej minisukni.

Nemali ste pre svoj výzor opletačky?

U nás som mala problémy najmä so staršími občanmi, ktorí ma zvykli okríknuť a neraz aj opľuť. Ale na Kryme som bola odvedená aj na políciu. V šesťdesiatom ôsmom, ešte ako študentka na VŠMU, som hrala v jednom koprodukčnom československoruskom westerne. Nesmejte sa, náhodou to bol veľmi dobrý fi lm! Medzi nakrúcaním som si nahodila svoje obľúbené mini, rozpustila vlasy a bosá sa vybrala na miestne trhovisko, aby som si kúpila nejaké ovocie.

Zrazu sa tam do mňa pustili domáce ženy, ktoré vyzerali ako veľké vrany, zahalené v čiernych čepcoch. Začali obr_05.jpgma sácať, kmásať za vlasy, akoby som bola čarodejnica. Zavolali na mňa políciu, tá ma normálne zatkla za budenie verejného pohoršenia.

Ako to celé dopadlo?

Až večer ma šéf ruskej produkcie nejako vypátral a z celého incidentu bol dosť veľký medzinárodný škandál, pretože štáb nemohol nakrúcať a fi lmovací deň bol aj v tých časoch dosť drahý. Neskôr však prišlo na rad ďalšie nedobrovoľné „uväznenie“.

V auguste k nám prišli vojská Varšavskej zmluvy, fi lmovanie bolo zastavené, no my sme sa nemohli dostať do Československa, pretože nepremávali žiadne lietadlá. Spolu s Vaškom Neckářom a Mišom Dočolomanským sme na prvé lietadlo museli čakať vyše mesiaca. Pamätám si na moment, keď sme vystupovali na letisku v Ruzyni, ako na nás mierilo zo desať Rusov samopalmi...

Vaša rodina sa o vás musela určite báť...

Rodičia nemali o mne mesiac a pol žiadne správy. V tom čase nefungovali žiadne telefóny, pošta, žiadne spoje, takže netušili, čo je so mnou a kedy sa vrátim.

Napokon ste sa však vrátili a ocitli ste sa uprostred normalizácie. Nemali ste problémy pre predchádzajúce účinkovanie v avantgardných fi lmoch?

Vôbec nie, my herci sme boli tak trochu ako v bavlnke, mali sme status akejsi výkladnej skrine komunizmu a zrejme vďaka tomu sme mali zachovanú istú slobodu. Niektorí ju aj značne využívali, pamätám si, že napríklad Ferko Dibarbora si počas nakrúcania v televízii niekedy poriadne zanadával. Hocikedy, keď sa kazili kamery alebo iná technika, vykrikoval: „Aj za tieto posrané kamery môžu komunisti!“ Našťastie, vždy mu to prešlo (smiech)!

Takže si vás rozmaznávali...

Veru, aj moja sestra mi to pripomínala. Celé detstvo sme prežili s tými istými kamarátmi v tej istej škole, ibaže zo mňa sa stala herečka a z nej výborná lekárka – anestéziologička. A často mi po tvrdom pracovnom dni vravela, že my herci si lobr_01.jpgen tak hopkáme po javisku a vytešujeme sa z potlesku, no skutočný život je úplne inde...

Počas komunizmu ste hrali aj na Západe. Nelákalo vás tam zostať?

Bola mi dokonca ponúkaná zmluva od producenta Carla Pontiho. Jeho asistent sa motal okolo Jura Jakubiska, na Slovensku kupoval fi lmy pre taliansky trh, zakúpil aj Zmluvu s diablom, do ktorej dotočil zopár šteklivých scén, aby bol pre Talianov zaujímavejší. A vo fi lme si ma všimol Ponti, ktorý mi ponúkol päťročnú zmluvu k nemu do štúdia. Bola som už pripravená na odchod, no v poslednej chvíli som si to rozmyslela.

Prečo?

Viete, že už ani poriadne neviem? Najviac som sa asi zľakla toho, že budem ďaleko od svojich blízkych. Zrazu som si uvedomila, že svoju mamičku, otca, sestru, starých rodičov a známych uvidím len na Vianoce, a to sa mi zdalo neznesiteľné. Svoje rozhodnutie som však neoľutovala ani na sekundu. Dnes mám skvelú dcéru a manžela, veľa priateľov, krásnu prácu, nemám sa na čo sťažovať. Ktovie, ako by to nakoniec dopadlo v tom Taliansku, možno by som robila reklamu na spodnú bielizeň!

Ako ste sa zoznámili s vaším manželom?

Bolo to tesne po mojom príchode z nedobrovoľného pobytu v Gruzínsku. Hneď prvý večer som išla do divadelného klubu porozprávať zážitky. Čo vám budem hovoriť, rozhodne som nežila len fi lmovaním... V Gruzínsku som napríklad prežila románik so šéfom miestnej mafi e, proste hrozné! Ešte v ten večer sme sa po záverečnej presunuli k Martinovi Bútorovi. Vedľa mňa boli samí mladí umelci a fi lozofi , no mne sa asi najviac páčil jeden – bol to taký jemný, hĺbavý intelektuál, jednoducho, bol iný ako ostatní. A tak sa nesmelo začal náš vzťah s mojím budúcim manželom a trvá až doteraz.

Váš muž je režisérom. Nevyčítali vám, že ste si ho zobrali pre divadelné roly?

S týmto podozrením sa stretávam celý život. Našťastie, nie som jediná herečka, ktorá si zobrala režiséra, okrem mňa to boli aj Zdenka Studenková, Sonička Valentová, Anička Javorková alebo Deana Horváthová. Ja som predsa nikomu neublížila a napokon, „svojho“ režiséra si predsa mohli zaobstarať aj ostatné herečky (smiech)...

Posledný polrok vás okrem divadla vidieť aj v televízii. Ako sa vám hrá v seriáloch?

Je to radostná práca, pretože sú okolo mňa samí mladí ľudia, ktorí človeka nabijú novou energiou. Na druhej strane, dnes chcú diváci len mladých a pekných a my, starší herci, sa niekedy cítime ukrivdení. Aj nedávno som na pľaci stretla jedného starého známeho kameramana, s ktorým sme spolu robili 40 rokov, tak sme sa obaja potešili, že konečne sme tam aspoň dvaja veteráni...!

Máte nejakú vysnenú rolu, ktorú by ste si chceli v živote ešte zahrať?

Aj keby som mala, aj tak by som vám ju neprezradila.

Pretože nechcete uraziť múzu, nemýlim sa?

Presne tak (smiech)!

Zuzana Kocúriková (61)

slovenská divadelná a filmová herečka. Od svojho debutového filmu Zmluva s diablom režiséra Jozefa Zachara nakrútila desiatky slovenských a koprodukčných filmov, inscenácií, rozprávok a seriálov. Patrí medzi ne napríklad Muž, ktorý luže francúzskeho režiséra Alaina Robbe-Grilleta, Kolonie Lanfieri, Červené víno či úspešný detský seriál Safari. Po absolvovaní VŠMU získala stále angažmán v Slovenskom národnom divadle, kde momentálne účinkuje v predstaveniach Trojkráľový večer, Odchádzanie, Večera a Vejár. Je vydatá za režiséra Petra Mikulíka, spolu majú 31-ročnú dcéru Katarínu.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 2. Talent - vzdelanie - úspech
 3. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu
 4. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s?
 5. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche
 6. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať?
 7. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom
 8. Slovanet spustil LTE internet aj na juhu Tokaja
 9. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk
 10. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME
 1. Uvažujete nad solárnymi kolektormi? Získajte príspevok až 1750 €
 2. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 3. Príbeh tradičného družstva - príbeh Antonína Kvapila
 4. V Botanickej záhrade SPU otvorili jedinečnú výstavu orchideí
 5. Noc architektúry 2018
 6. V súťaži Záhrada, Park a Detail roka uspeli absolventi SPU
 7. Mieru spracovania odpadu zvyšujú automatizované linky
 8. Talent - vzdelanie - úspech
 9. Príbeh tradičného družstva - príbeh Iva Hlisnikovského
 10. Fasáda hotela Danube sa nekolauduje, investor predložil návrhy
 1. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom 27 344
 2. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s? 19 329
 3. Mio MiVue 733 WiFi - snadno přeneste záznam autokamery do mobilu 13 775
 4. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME 8 122
 5. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať? 6 288
 6. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno? 3 888
 7. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 3 830
 8. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 3 627
 9. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 3 337
 10. Nové komorné bývanie v Karlovke? Karlove 3 080

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Verejné korčuľovanie je preč. Čo spravil Ramsay s reprezentáciou?

Kam sa posunula slovenská hokejová reprezentácia od posledného šampionátu v Kolíne? Slováci našli systém, disciplínu ešte nie.

KOMENTÁRE

SNS miznú granáty, ale báť sa máme marihuany

Kto sa niekedy dotkol kokaínu, stal sa zrejme zlom a patrí do trestnice.

Neprehliadnite tiež

STĹPČEK OSMELENÉ

Dnes sa pomodlím za Istanbulský dohovor

Zdá sa, že predchádzaniu násiliu na ženách pomôže len zázrak.

Štyri trendy pre štýlovú obývačku v roku 2018

Farby v obľúbenej miestnosti v domácnosti ovládnu variácie zemitých tónov.

Nepríjemný zápach z úst má rôzne príčiny, no dá sa vyriešiť

Halitóza je najčastejsie sprievodným znakom ochorení v ústnej dutine.

Po rokoch bolestí si nechala odstrániť maternicu. Nie je to riešenie pre každú ženu

Herečka Lena Dunhamová trpí nevyliečiteľnou chorobou, má len 31 rokov.

Ženy protestujú nahé, aby spoločnosť vypočula ich hlasy. Je to nutné?

Odporcovia argumentujú, či ženy nič lepšie ako svoje telá nemajú.