nič pokaziť.
Intelektuál v čiernom roláku a žltých či hnedých menčestrákoch - to je klasický obraz spisovateľa alebo vôbec intelektuála zo šesťdesiatych či sedemdesiatych rokov. Stačí si prelistovať pár dobových časopisov alebo pozrieť film od Romana Polanského či Woodyho Allena. Napokon, aj o Václavovi Havlovi písala zahraničná tlač ako o „mužovi zamatovej revolúcie v pulóvri a menčestrákoch". Menčestráky majú síce status domáceho či voľnočasového oblečenia pre najširšie vrstvy, ale sú na tom podobne ako džínsy - ak ich vhodne zladíte s ďalším oblečením, obliecť si ich môžete aj do spoločnosti.
Corduroy
Menčestráky sa nazývajú podľa látky, z ktorej sú ušité, a tou je menčester. Ten sa pôvodne vyrábal v anglickom meste Manchester. Ak by ste priamo v Manchestri zháňali v obchodoch menčester, zrejme by vôbec nechápali, čo chcete. Tu v skutočnosti nijakú látku nazvanú menčester nepoznajú. Zato však poznajú corduroy a ak si budete pýtať „corduroy jeans", dostane to, čo chcete, teda menčestráky.
Hoci pravé rifle a riflovinu ste v socialistických obchodoch nedostali, boli len rôzne napodobeniny zvané „texaskovina", menčester zobral socialistický textilný priemysel na milosť a v módnych časopisoch sa vyskytoval čoby „praktický prací kord". Ťažko povedať, prečo „prací", keď prať sa dali všetky látky, z ktorých sa šilo oblečenie, ale zapláťpánboh, že bol.
A nenosili ho len intelektuáli, ale aj deti do školy, pracujúci ľud do práce či ženy ako vychádzkové oblečenie - ako sa hovorilo na módnych prehliadkach. Z pracieho kordu sa šili nielen nohavice, ale aj šatové sukne, zapínacie šaty, klasické sukne alebo v osemdesiatych rokoch veľmi leteli dámske menčestrové šiltovky. Páni zasa boli v menčestri oblečení od hlavy až po päty, keď si dali kompletný oblek, čiže nohavice, sako aj vestu z menčestru - všetko tón v tóne.
Stále v móde
Menčester je teda látka, ktorá sa v rôznych obmenách na móla módnych prehliadok vracia alebo presnejšie tak ako džínsovina vôbec neschádza zo scény. Je stále prítomný, mení len svoju hrúbku, lesk, farbu a šírku pásikov. Zatiaľ čo klasické menčestráky sú hnedé, žlté alebo béžové, v rôznych obdobiach sa objavujú rôzne farebné odtiene.
Niekedy sú v kurze prírodné farby - kaki, bordová, červeno-hnedá prípadne tmavomodrá, inokedy zasa farby svieže až žiarivé - biela, bledomodrá, ružová, krikľavočervená, alebo jednoducho sivá či čierna, prípadne farebný vzor. Niekedy sú v móde čo najužšie pásiky a žiadny lesk, inokedy hrubšie pásiky a látka leskom pripomína zamat. Rovné až cigaretovo úzke, bokovky či pásové, mrkváče alebo „kapsáče", dokonca aj kombinézy.
Prací kord
Pre Angličanov je to teda zásadne cord alebo corduroy. Túto záhadu odhalil aj známy český publicista, rozhlasový spravodajca a komentátor Karel Kyncl, ktorý, hoci bol znalcom Británie, až pri návšteve Manchestru zistil, ako to s menčestrom v skutočnosti je. Že vlastne nijaký menčester neexistuje. Toto zistenie ho tak prekvapilo, že dokonca napísal rozhlasovú hru, ktorej názov sa stal neskôr aj titulom jednej z jeho fejtónových zbierok a volala sa V Manchestri nemajú manchester.
Prací kord alebo prací menčester je podľa textilného výkladového slovníka bavlnárska vlasová tkanina malej až strednej hmotnosti, s pozdĺžnymi jemnými a hustými vlasmi tvorenými plastickými prúžkami, s mäkkým pohmatom. Vyrába sa z „jemných osnovných a stredne jemných útkových priadzí technikou útkových zamatov, s jednou osnovou a dvoma útkami, z nich jeden po rozrezaní tvorí vlasový reliéfny povrch". Tkanina sa parí, stavia, češe a strihá, na rubnej strane škrobí. Toľko odborný výklad.
Zamat s pruhmi
Cotton corduroy, bavlnený menčester, je teda látka zložená zo spletených vlákien, ktoré ležia pri tkaní paralelne, čiže k sebe navzájom. Tvoria tak jedinečný vzor - takzvaný kord. Moderný menčester sa najčastejšie skladá z chumáčovitých kordov, niekedy vytvárajúcich kanálik, až na základ tkaniny, medzi chumáčmi. Menčester je svojou podstatou vlastne hrbolcová forma zamatu. Vďaka svojim vlastnostiam sa menčester považuje za trvanlivú látku.
Látky vyrobené touto technológiou sú teda vhodné na ležérne a pracovné oblečenie a zvyčajne sa nosia v chladnejších klimatických podmienkach. Menčester sa najčastejšie používa na šitie nohavíc, ale tiež na šitie športových sák a košieľ. Šírka kordu sa bežne označuje ako „pruh". Čím nižší je počet pruhov, tým sú hrubšie, čiže štvorpruhový kord je oveľa hrubší ako jedenásťpruhový. Široký pruh sa bežnejšie nachádza na nohaviciach, stredný, úzky a jemný pruh zvyčajne na odevoch nosených nad pásom.
Aj čalúnnictvo a bytový textil
„Menčester bol kedysi názov pre látku vyrobenú z bavlny," vraví módna návrhárka Lea Fekete. Viac ako technológia výroby ju zaujíma história a využitie tejto látky. „Je to stále veľmi obľúbený textilný materiál," vraví. „Jeho začiatky sú staré už aj viac ako storočie. Najprv sa vyrábal zo stopercentnej bavlny. Išlo pôvodne o pracovný textil, ktorý sa používal na šitie pracovných odevov - na nohavice, prípadne v kombinácii s džínsovinou, takisto na kabáty alebo pracovné saká.
Jeden z najznámejších výrobcov džínsov a menčestrákov v USA ponúkal svoje výrobky pre ich vysokú neodernosť a nezničiteľnosť, ako aj pre dobrú údržbu. Klasický menčester je zo stopercentnej bavlny, ale dnes môžeme vidieť aj menčester z iných materiálov, ako je stopercentný polyester alebo jeho rôzne kombinácie s bavlnou. Kvalita materiálu sa stále vyvíjala a jeho dobré vlastnosti sa okamžite ujali.
Menčester sa preslávil svojou módnosťou hlavne v šesťdesiatych rokoch. Vtedy sa vývojom docielila jeho mäkkosť a pohodlnosť, a tak raketovo vstúpil do bežného života. Začali sa vyrábať nohavice, saká, vesty, obleky, kabáty, sukne, kabelky či topánky. Aby sme nezabudli na jeho neodernosť a dlhotrvácnosť, je atraktívny aj v čalúnnictve či bytovom textile na sedačky, vankúše, závesy či poťahy."
Hviezdy popu a rocku
Milovníci mestskej anglickej módy sa určite ani dnes nezaobídu bez niekoľkých kúskov menčestrového oblečenia. Nie každý materiál tak vyjadruje aj životnú filozofiu a zmýšľanie ako práve corduroy. Fanúšikovia jednej z najpopulárnejších hudobných skupín vedia, že aj Beatles v časoch svojej vrcholnej slávy chodili v jednoduchom oblečení robotníckych štvrtí Anglicka, čiže nosili menčestrové saká bez goliera. Tento ich štýl obliekania napodobňovala západná mládež, čo boli ďalšie body pre materiál zvaný menčester.
Nemožno sa teda čudovať, ak práve beatlesománia prispela aj k rozvoju textilného priemyslu v Anglicku. Aj iné rockové hviezdy preslávili menčester. Členovia americkej skupiny The Strokes boli na koncertoch oblečení v menčestrových sakách. Mods je najobľúbenejší mládežnícky štýl šesťdesiatych rokov minulého storočia. Za svoje zrodenie vďačí Pierrovi Cardinovi, v ktorého kolekcii sa prvýkrát v roku 1959 objavili priliehavé menčestrové saká s okrúhlym výstrihom a blejzre so stojačikom, ktoré sa nosili spolu s úzkymi nohavicami.
Menčester je v móde stále
Dnes už podľa menčestrového saka sotva niekoho zaradíme do spoločenskej vrstvy, či odhadneme jeho zmýšľanie. Menčester je skrátka klasika, ktorú vďaka novým technológiám, umožňujúcim pridanie lycry, ponúkajú módni dizajnéri ako alternatívu vlnených oblekov nielen do kancelárie. Preferujú ich najmä mladí muži holdujúci módnemu štýlu „casual", ale nič ním nepokazíte ani na firemnom večierku - veď v menčestri môžete vidieť aj mnohých vplyvných mužov zo sveta biznisu či šoubiznisu. Dnes sú populárne najmä menčestrové saká, ktoré svojmu nositeľovi prepožičajú kus spoločenskej elegancie aj bez toho, aby sa cítil trápne.
Stále platí, že kto má menčestrové sako alebo nohavice, má svoj štýl. A ak budete loviť v second handoch, vedzte, že klasické „športové" menčestrové sako má dva rázporky na zadnom dieli a zapínanie na dva gombíky. Ale ak chcete byť vo večne módnom menčestri naozaj moderní, obráťte sa na ponuku z dielne Armaniho, Yva Saint Laurenta alebo na ďalšie svetoznáme značky. Menčestrové sako dnes v sebe spája komfort a eleganciu. A nech vás nemýli, že menčestrové nohavice na traky s výšivkou na prednom vrecku sú obľúbenou uniformou detičiek do piesku. Corduroy je predsa nezničiteľný!