Agentúrnu správu sme o 18:45 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Snaha vlády uväzniť rožky, chlieb a pečivo do obalov nenašla podporu v parlamente. Poslanci totiž odsúhlasili miernejšiu verziu novely zákona o potravinách.
Čo obchod zmení nebalené pekárenské výrobky bude predávať v uzavretých boxoch s pomôckami na ich naberanie, krájané potraviny označí údajmi o zložení na výveske na viditeľnom mieste blízko nich, výrobky obsahujúce prímesi rastlinného pôvodu umiestni mimo tých z mlieka a mäsa,* potraviny, ktoré obsahujú
menej ako 50 percent mäsa
oddelí od mäsových výrobkov*. *od 1. septembra 2010
Pekárenské výrobky sa podľa nej nebudú musieť predávať za pultom alebo zabalené. Zmarili tým aj možnosť väčšieho ovládnutia trhu firmami, ktoré dodávajú do obchodov zabalené pečivo.
Lepšia, ale nie dobrá voľba Pri predaji rožkov či chleba sa po schválení návrhu poslanca Mariána Záhumenského (Smer) budú musieť od mája používať technické prostriedky a zariadenia, ktoré by mali zvýšiť hygienu. Obchody teda budú musieť pečivo ponúkať v uzavretých boxoch a zabezpečiť spotrebiteľom rukavice či kliešte na jeho naberanie.
S novelou je spokojný minister pôdohodpodárstva Vladimír Chovan (HZDS), hoci neprešla v podobe, ktorú do parlamentu vláda posunula v skrátenom legislatívnom konaní. Tvrdí, že k zvyšovaniu cien nepovedie.
Poslanec Zsolt Simon (Most- Híd) má však k nej výhrady. Povedal, že jeho pozmeňujúci návrh riešil aj manipuláciu s pekárenskými výrobkami počas prepravy, nielen počas predaja. Parlament ho však neschválil.
Obchodníci vravia, že schválená novela ublíži spotrebiteľom menej než tá, ktorú pôvodne navrhla vláda. Za otázne však považujú, čo sa bude rozumieť pod uzatvárateľnými boxami na pečivo. Väčšie reťazce totiž majú boxy na pečivo už dnes, väčšie problémy by mali s predajom balených pekárenských výrobkov či so zabezpečením pultového predaja nebaleného pečiva.
Ak by si však mali zaobstarať boxy s takmer hermeticky uzavretým krytom, predseda bratislavskej COOP Jednoty Adrián Ďurček v tom vidí problém: Čerstvé pečivo sa v nich sparí, nebude chrumkavé. Ani takéto boxy navyše nezaručia hygienu pečiva, ak ich spotrebitelia nebudú zatvárať.
„Zákazník vníma priestorovú hygienu svojimi pocitmi. Ak má pocit, že potraviny sú hygienické, kúpi ich. Ak nie, nekúpi," vraví Ďurček.
Sortiment sa môže zúžiť Zavedenie uzatvorených boxov na pečivo môže viesť k zúženiu sortimentu potravín v niektorých predajniach.
Túto možnosť označil za pravdepodobnú Pavel Říha, obchodný riaditeľ agentúry PPM Europe pre strednú a východnú Európu. „Ak má dnes malý obchod pekárenské výrobky na jednom pulte a bude ich musieť umiestniť do niekoľkých uzavretých boxov, časti výrobkov sa bude musieť vzdať," vraví.
Podľa generálneho sekretára Zväzu obchodu a cestovného ruchu Jozefa Orgonáša budú mať so zachovaním súčasnej šírky sortimentu problémy najmä tie predajne, ktoré majú menej ako 200 štvorcových metrov. Odhadol, že malé obchody budú ponúkať o 30 percent druhov výrobkov menej ako dnes.
Vývesky môžu pomôcť aj ublížiť
BRATISLAVA. Označovanie krájaných potravín zložkami, ktoré obsahujú, na výveske môže spotrebiteľom pomôcť pri ich výbere. Vraví to Zuzana Nouzovská, generálna sekretárka Slovenského mliekarenského zväzu. Podľa nej dnes pri pultoch s krájanými syrmi informácia o tom, čo obsahujú, chýba. Často ju nevedia poskytnúť ani predavačky.
O tom, či vývesky pri syroch či salámach budú pre spotrebiteľov dobrým vodidlom pri nákupoch, však rozhodne ich podoba. Pavel Říha z PPM Europe upozorňuje, že ak obchod zvolí pre spotrebiteľa ťažko čitateľnú či neprehľadnú formu, dosiahne sa opačný efekt: zákazníka zmätie namiesto toho, aby ho pri nákupe zorientoval v tom, čo kupuje.
Podľa analytika obchodu Ľubomíra Drahovského predkladateľ novely zákona o potravinách neovláda možnosti technológie predaja. Označiť niekoľko desiatok krájaných potravín umiestnených na jednom pulte údajmi o zložení na viditeľnom mieste v ich blízkosti sa dá totiž len veľmi ťažko.