Možno je to príjemným slnečným podnebím, možno šumom blankytného Stredozemného mora alebo svojráznym miešaním španielskej a francúzskej kultúry. Neodolateľná atmosféra rušnej katalánskej metropoly bola odjakživa liahňou umeleckých talentov. Joan Miró a Pablo Picasso majú v tomto meste svoje vlastné múzeá. Z toho Miróovho je dokonca unikátny výhľad na mesto. Diela legendárneho Antoniho Gaudího vidno v centre takmer na každom kroku. Jeho bizarné budovy nezvyčajných farieb a tvarov dodali Barcelone jedinečný bohémsky pôvab.
Keďže architekt sa pri svojej tvorbe inšpiroval prírodou, na jeho výtvoroch nie je takmer nič hranaté, steny sa vlnia a zaobľujú tak nezvyčajne, že návštevníci majú občas dojem, akoby popierali základné fyzikálne zákony. Okrem Gaudího večne rozostavanej katedrály Sagrady Familie, ktorej umelec zasvätil svoje posledné roky života až kým ho nešťastnou náhodou nezrazila vo veku 74 rokov električka, treba určite vidieť jeho jedinečný výtvor Park Guell. Gaudí chcel z neho vytvoriť futuristické záhradné mestečko so šiestimi rodinnými rezidenciami. Projekt sa však napokon nepodarilo realizovať tak, ako si predstavoval, a tak sa park napokon stal mestským majetkom, čo mu však nijako neubralo na kráse. V Barcelone som bola na študijnom pobyte a musím potvrdiť, že v tomto meste je naozaj čo obdivovať. Od gotických pamiatok, cez secesiu až po modernú architektúru. Najviac som si obľúbila starú rybársku štvrť Barceloneta, ktorá je povestná výbornými reštauráciami. Turisti chodia najmä do tých s výhľadom na more. Po večeri v nich personál sprace stoly, aby bolo kde tancovať a potom sa v nich ľudia zabávajú do rána. Najlepšie jedlo za najvýhodnejšie ceny však nájdete v „zašitých“ podnikoch v starých úzkych uličkách. Poznáte ich podľa obrusov z umelej hmoty a katalánskeho personálu, ktorý nehovorí po anglicky. Odporúčam ochutnať niektorú z miestnych rybacích špecialít, plody mora alebo legendárne katalánske kurčatá, podľa mňa najlepšie na svete.
Z múzea do múzea
S príchodom jari sa v rýchlom tempe rozbúcha srdce Barcelony – jej najväčší bulvár Las Ramblas. Toto nepochybne najživšie miesto metropoly sa zaplní pouličnými umelcami, predavačmi kvetín a množstvom turistov. Jar a jeseň sú na návštevu mesta najvhodnejšie. V lete sa síce môžete okúpať na miestnej mestskej pláži s rozsiahlymi volejbalovými ihriskami a vysadenými palmami, treba však rátať s dusnom, ktoré vám nedovolí pohodlne obdivovať poklady tohto krásneho mesta.
Okrem toho, do Barcelony sa nechodí za kúpaním. Dokonca aj jej obyvatelia sa radšej odvezú niekoľko desiatok kilometrov za mesto, na pobrežie Costa Brava, keď sa chcú ovlažiť v mori. Jarné dni sú ako stvorené na prechádzky a návštevy múzeí, a to je presne to, čo je na Barcelone najzaujímavejšie. Určite navštívte námornícke múzeum národnej plavby, zriadené v stredovekej lodenici Les Drassanes, unikátne morské akvárium s dvadsiatimi nádržami plnými morských živočíchov a Historické múzeum Katalánska, kde sa dozviete o tomto kraji od doby kamennej až po súčasnosť.
Samotná Barcelona má za sebou viac než pohnutú históriu. Z čias najväčšieho rozkvetu sa v meste zachovali početné gotické pamiatky. K najzaujímavejším patrí štvrť Barrio Gótico, ohraničená starovekými rímskymi hradbami. K jej dominantám patrí Katedrála svätej Eulálie a najlepší výtvor katalánskej gotiky – Chrám Santa María del Mar.
Bary a tapas
Od historických pamiatok je to len na skok do barov, kde sa okrem skvelých miešaných drinkov, sangrie a vína podávajú tapas – chutné drobnosti na zahryznutie. Čašníci ich servírujú na malých tanierikoch, na ktorých nájdete všetko možné i nemožné – od pikantného krabieho mäska cez grilované plody mora až po plátky zemiakov v chutnej štipľavej omáčke.
Takto posilnení hravo vydržíte zabávať sa do rána, čo je v Barcelone, kde sa žije rušným nočným životom, celkom bežné. Miestne podniky sú počas školského roka plné vysokoškolákov, ktorí vedú vášnivé politické debaty, keďže katalánska metropola je známym univerzitným mestom. A, samozrejme, mestom futbalu. Veď kto by nepoznal legendárny klub FC Barcelona? Vidieť ho hrať naživo, priamo pred očami rozvášnených fanúšikov, je zážitok, ktorý môže byť nezabudnuteľnou bodkou za vašou návštevou mesta.
4 miesta, ktoré musíte vidieť:
Olympijský štadión, ktorý hostil účastníkov letnej olympiády 1992.
Sagradu Familiu – monumentálne dielo Antoniho Gaudího.
Katedrálu svätej Eulálie s alabastrovým sarkofágom, v ktorom je pochovaná svätica.
Morské akvárium, kde plávajú aj žraloky
Kam za informáciami
Informácie o Barcelone vrátane odkazov na ubytovacie kapacity, múzeá, reštaurácie a atrakcie nájdete na www.travelguidetobarcelona.com alebo na oficiálnej stránke mesta www.bcn.es. Pokiaľ ide o letecké spojenie, z Bratislavy lietajú do Barcelony České aerolínie, ďalšie spoje s inými prepravcami nájdete z viedenského letiska.
Tip z prvej ruky
Fotografka PETRA BOŠANSKÁ