Teplý kúpeľ vo vani môže spôsobiť potrat
PRAVDA
Aj keď bol predtým našou obľúbenou činnosťou, počas tehotenstva sa ho treba radšej vzdať. „Sedavý kúpeľ môže spôsobiť infekciu pôrodných ciest, navyše prehriatie panvovej časti môže zapríčiniť kontrakcie a predčasný pôrod. Horúcej vani sa teda radím vyhýbať a neodporúčam ani horúcu sprchu,“ hovorí doktorka Nadežda Maličkayová z medicínskeho centra Medifera. Tehotným ženám sa z podobných dôvodov neodporúča ani pobyt v soláriu, v saune alebo na priamom slnku. Dlhodobé prehriatie organizmu spôsobuje nielen dehydratáciu, ale môže zapríčiniť i poškodenie plodu a potrat.
Kávu je vhodné nahradiť čajom
NEZMYSEL
Rovnako ako káva aj zelený a čierny čaj obsahujú kofeín alebo teín. „Budúca mamička, ktorá bola zvyknutá piť kávu, si ju môže dopriať aj počas ťarchavosti. Samozrejme, slabšiu, pretože vyššia dávka kofeínu by mohla spôsobiť búšenie srdca alebo nespavosť,“ hovorí doktorka Béderová. Alžbeta Maličkayová z Medifery dodáva: „Jedna slabá káva predstavuje v tehotenstve menšie riziko ako nevhodne zvolený čaj. Rizikové sú najmä čaje s bylinkami, ktoré ovplyvňujú činnosť panvového svalstva a spôsobujú prekrvenie maternice.“ Vyhýbať by sme sa mali najmä paline obyčajnej, jalovcu, ploštičníku hroznatému, mäte sivej, ligurčeku lekárskemu. Úplne nevinný nie je ani zelený čaj, a to nielen pre obsah kofeínu, ale aj pre zhoršené vstrebávanie železa po jeho vypití. Aké teplé nápoje teda zvoliť? „Ideálne sú najmä ľahké ovocné čaje, prípadne čaj roiboos s veľkým obsahom minerálov a vitamínov. Kávu môžeme nahradiť rôznymi jačmennými nápojmi, prípadne si vybrať druh bez kofeínu,“ hovorí doktorka Maličkayová.
Deci červeného vína raz za čas nezaškodí
NIEČO NA TOM BUDE
„V malom množstve piva alebo červeného vína po jedle nevidím veľký problém,“ hovorí doktorka Maličkayová. Podobný názor má aj doktorka Alžbeta Béderová z bratislavskej Poradne zdravia, ktorá dodáva: „Červené víno kvasí na šupkách a jadierkach a vďaka tomu obsahuje veľa flavonoidov a iných biologicky aktívnych komponentov, ktoré pomáhajú v boji proti voľným radikálom.“ Inak je to s tvrdým alkoholom alebo jeho väčším množstvom. Tento jed totiž preniká cez placentu do plodovej vody a krvi dieťaťa a predstavuje preň vážne nebezpečenstvo – spomaľuje vývoj mozgu a ostatných orgánov, je častou príčinou mentálnej zaostalosti detí, zníženej pôrodnej hmotnosti, detskej hyperaktivity, vážnych fyzických poškodení plodu a samovoľného potratu.
V gravidite sa treba vyhýbať sexu
NEZMYSEL
Za normálnych okolností nemôže milovanie ohroziť vyvíjajúci sa plod, ktorý je bezpečne chránený plodovým vakom. Niektoré ženy sa sexu v gravidite vyhýbajú skôr preto, že naň jednoducho nemajú chuť. „Najmä v prvom trimestri, pre ktorý sú typické nevoľnosti, drobné špinenie a bolesti podbruška, sa v podstate niet čomu čudovať,“ hovorí doktorka. Naopak, pre iné ženy môže znamenať tehotenstvo sexuálne znovuzrodenie. Samozrejme, počas gravidity je vhodné prispôsobiť aj sexuálne polohy, aby zostalo vystupujúce bruško chránené a zároveň aby neprekážalo pri radovánkach. „Pri posledných štádiách gravidity sa sex dokonca odporúča ako prirodzený prostriedok na vyvolanie pôrodu. Semeno partnera totiž obsahuje hormón prostaglandín, ktorý zmäkčuje hrdlo maternice a pripraví tak organizmus na pôrod.“
Tehotné ženy by si nemali farbiť vlasy
NEZMYSEL
„Veľa tehotných sa ma pýta na riziká vyplývajúce z depilácie, trvalej, farbenia vlasov. Osobne v tom nevidím problém, ak je budúca mamička na tieto procedúry zvyknutá, môže ich pokojne podstupovať aj v tehotenstve. Skôr sa stretávam situáciami, že trvalá alebo farbenie môžu mať v tehotenstve trochu iný výsledný efekt. Trvalá napríklad „nechytí“ tak, ako by mala, farebný odtieň je zrazu odlišný,“ hovorí doktorka. Budúce mamičky by tiež mali rátať s citlivejšiou kožou. Pred použitím kozmetických prípravkov je teda vhodné, ak si urobia test na malom mieste pokožky.
Treba sa vyhýbať syrom a rybám
NIEČO NA TOM BUDE
Tehotným ženám sa stačí vyhýbať mäkkým zrejúcim, čiže plesňovým syrom z nepasterizovaného mlieka. Predstavujú riziko nákazy baktériou listériou, ktorá môže spôsobiť poškodenie plodu alebo potrat. „Plesňové syry naočkované ušľachtilými plesňami sa neodporúčajú aj z dôvodu, že sa s nimi ešte nevyvinutý imunitný systém bábätka nevie vyrovnať,“ upozorňuje doktorka Béderová. Ani všetkým rybám sa nemusia tehotné ženy vyhýbať. „Obsahujú kvalitné bielkoviny, mnoho dôležitých minerálnych látok a stopových prvkov a mimoriadne hodnotné omega3 mastné kyseliny. Sú to nutriety nevyhnutné pre vývoj mozgu a nervových štruktúr dieťaťa. Morské ryby však patria medzi významné potravinové alergény, a preto by mali byť na pozore najmä mamičky, ktoré majú samy alergiu, prípadne ju má ich partner,“ upozorňuje doktorka Béderová. Niektoré druhy zasa obsahujú vyššie množstvo ortuti a ďalších škodlivých látok. „Rizikové sú najmä biely tuniak, žralok, mečiar a všetky veľké a dlhožijúce druhy rýb,“ hovorí Maličkayová. Pozor, milovníčky suši by sa mali svojej obľúbenej pochúťky počas tehotenstva vzdať. Surové, ale aj údené rybie mäso predstavujú vysoké riziko nákazy listériou.
Tehotným ženám sa častejšie kazia zuby
PRAVDA
Ľudová múdrosť hovorí, že každé dieťa stojí matku jeden zub. Tehotné ženy naozaj trpia zvýšeným rizikom kazivosti zubov, no nie je to preto, že dieťa odčerpáva matke vápnik zo zubov. Pri nedostatku vápnika v nesprávne vyváženej strave sú ďalšie zásoby doplnené z kostných zásob, nie z chrupu. Prečo teda trpia tehotné zvýšenou kazivosťou zubov? „Niet sa čomu čudovať, mnohé gravidné ženy napína už len pri pohľade na zubnú kefku. Problématické sú najmä zadné stoličky, ktoré vyvolávajú dáviaci reflex a ich hygiena je preto viac alebo menej vedome zanedbávaná.“ Negatívnu úlohu zohráva aj kolísanie hladín hormónov a zvýšená citlivosť ďasien a zubov na škodlivé účinky zubného povlaku. Striedanie „tehotenských chutí“ spôsobuje zníženie prirodzenej kyslosti v ústach a zvýšené riziko kazov a zápalu ďasien. Veľmi častá je takzvaná tehotenská gingivitída, teda zápal ústnej sliznice, ktorý sa prejavuje sčervenaním ďasien, opuchmi a bolesťou. Dôležitá je dôkladná hygiena spojená s masážou ďasien a počas tehotenstva dve preventívne prehliadky zubného lekára.
K téme sa vyjadrujú:
Alžbeta Béderová, vedúca Poradne zdravia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave a Nadežda Maličkayová, gynekologička medicínske centrum Medifera, www.medifera.sk