Pamätáte si na obdobie, keď ste zrazu začali priberať? Skúste si spomenúť. Možno máte odvtedy pocit, že ste každý deň odkázaná na ten istý kolobeh v zamestnaní aj v súkromí. Cítite sa čoraz viac unavená a chýba vám tá správna pozitívna energia. Napriek tomu, že máte dobré informácie o správnej výžive, vaše kilá akosi nejdú dolu. Vaším problémom bude zrejme správna motivácia, ktorá je potrebná na to, aby zmenila nesprávne stravovacie návyky a začali ste sa stravovať zdravo. Ako si pomôcť? Šesť rád odborníčky na chudnutie a zdravú výživu Kataríny Babinskej vám pomôže nabrať ten správny rytmus do života, aby ste sa opäť cítili krásna a príťažlivá. Pri chudnutí nestačí len obmedziť množstvo jedla. Mnoho žien robí tú chybu, že celé dni nič nejedia, len aby zhodili nejaké to nadbytočné kilo bez ohľadu na to, že sú oslabené a malátne. Nielenže si takto ničia metabolizmus, ale navyše si koledujú o starý známy jojo efekt. Po drastickom chudnutí sa totiž priberá doslova zo všetkého, čo má kalórie, lebo utrápené telo si automaticky ukladá zásobu na „horšie časy“. Na udržanie kondície a najmä dobrej nálady, ktorá je nevyhnutná pri úspešnom chudnutí, treba jesť pravidelne, ale zdravo. Inšpiráciu nájdete napríklad v detoxikačnom stravovacom programe Antónie Mačingovej, ktorý odporúča kombinovať potraviny tak, aby nevytvárali prekyslenie v organizme. To má totiž za následok viazanie vody, tuku a lepku v tkanivách, čím sa znižuje funkčnosť vnútorných orgánov, starne pokožka a vznikajú nevzhľadné deformácie na koži.
1. Stanovte si reálne ciele
Je dobré, keď si hneď na začiatku chudnutia určíte, o koľko kilogramov chcete schudnúť. Váš cieľ by však mal byť realistický, aby ste ho dokázali dosiahnuť. „Ak si poviete, že chcete mať do mesiaca postavu ako pred 20 rokmi, zrejme sa nevyhnete sklamaniu. Ani snaha rýchlo schudnúť nie je tou najlepšou cestou. Veľmi prísne diéty sa zvyčajne končia predčasne a neúspešne. Navyše, iba 15 % ľudí, ktorí sa pustia do chudnutia, si svoju hmotnosť aj dlhodobo udrží,“ upozorňuje Katarína Babinská. Je dokázané, že úspešnejšie sú ženy, ktoré si zvolia menej drastickú diétu a dopredu rátajú s tým, že chudnutie bude trvať aj niekoľko týždňov.
2. Upravte si denný režim
Súčasťou plánu chudnutia by sa malo stať pravidelné stravovanie. Pokojne sa najedzte aj päť- alebo šesťkrát za deň, avšak nie veľa, len v malých dávkach. Ak ste zvykli maškrtiť len tak z dlhej chvíle, zamyslite sa nad tým, ako inak vyplniť čas, aby ste nemali možnosť myslieť na svoje obľúbené hriešne pochúťky, ktoré si tak rady ukladáte na dostatočne viditeľnom mieste, aby boli vždy poruke. Je načase zmeniť tento deštruktívny zvyk tak, že si tam uložíte niečo zdravé na chrúmanie - napríklad kúsok ovocia. Aby vás defi nitívne prešla chuť na sladké, vyberte sa na prechádzku, na plaváreň či do fi tka. Veď to už dlho máte v pláne.
3. Jedlo si vychutnávajte
Aj keď chudnete, jedlo nie je váš nepriateľ. Len vďaka nemu stále čerpáte výživu pre svoje telo. Nemajte preto obavy pustiť sa do jedenia a nezabúdajte na to, že diéta nemá byť vaša nočná mora, ale obdobie, keď sa s chuťou púšťate do skrášlenia už teraz krásnej ženy - teda seba. Základom je, aby sa žena mala rada. Ak je so sebou spokojná, prijíma sa taká, aká je, možno aj s nejakým tým kilom navyše. Len ak je vnútorne silná a má rada sama seba, dokáže byť disciplinovaná a nedovolí svojim chuťovým pohárikom, aby riadili jej život. Chudnutie nepovažuje za trest, ale za niečo pozitívne, čím prospieva svojmu telu. „Aj v čase, keď chudnete, má byť jedlo pôžitkom. Veď aj zdravé jedlá sa dajú pripraviť veľmi chutne – závisí len od vašej fantázie. Do jedálneho lístka si zaraďte také jedlá, ktoré vám chutia. Ak nemáte rady kyslú kapustu alebo tvarohovú nátierku, nenúťte sa do nej,“ vysvetľuje Katarína Babinská. Skvelá rada pre ženy, ktoré si povedia, že radšej nebudú jesť nič, ako sa pozerať na suché zemiaky, neosolené kuracie plátky mäsa alebo samé zelené listy na tanieri - stačí si jedlo pekne a najmä farebne upraviť a hneď chutí lepšie. Ako jedlo vyzerá, tak aj chutí. Je to jeden z najdôležitejších prvkov pri chudnutí. Nielen chuť, ale aj zrak potrebuje svoju potravu, preto nezabúdajte na jeho uspokojenie.
4. Hľadajte oporu na internete
Pri chudnutí je nesmierne dôležitá podpora. Mať oporu najmä v čase, keď si myslíte, že to už ďalej samy nezvládnete, je veľmi podstatné na dosiahnutie vášho cieľa. „Ak vám je nepríjemné hovoriť o svojom probléme s príbuznými či priateľmi, nájdite si spriaznené duše na internete. Počítač sa môže stať vaším radcom v oblasti správneho chudnutia. Zapojte sa do diskusného fóra, píšte blogy. Poučíte sa na chybách iných, získate množstvo tipov, rád, receptov. Nielen druhí budú motiváciou pre vás, ale pre niekoho budete podporou zasa vy,“ radí Babinská.
5. Myslite na zdravie
Nechudnite pre druhých, ale pre seba a najmä pre svoje zdravie. Odborníci sú presvedčení o tom, že na dosiahnutie kvalitnejšieho zdravia stačí, ak schudnete 5 až 10 % zo svojej hmotnosti a ubudne vám pritom 24 percent brušného tuku. Keď sa žene podarí dosiahnuť spomínané percento, automaticky sa tým u nej zníži riziko rôznych vážnych ochorení, problémov srdca a tiež vzniku nádorových ochorení. Na správny výpočet na zistenie, koľko by ste mali zo zdravotného hľadiska schudnúť, sa používa Queteletov vzorec, čiže Body Mass Index, alebo po slovensky index telesnej hmotnosti. Tento index vám napovie, ako ste na tom s prebytočnými kilami. Či máte podváhu, nadváhu alebo ste v norme. Posledným najrizikovejším stupňom je štádium obezity. Štatistiky v zahraničí ukázali, že u ženy, ktorá priberie od desať do devätnásť kíl, sa zvyšuje riziko úmrtia až o 20 %. Ak žena priberie viac ako dvadsať kilogramov, riziko sa dokonca zdvojnásobuje. U ľudí s nadváhou však hrozí riziko problémov s kĺbmi, najmä chrbtice a kolien. Aj výskyt cukrovky či srdcovo-cievnych chorôb je sprevádzaný u veľkej väčšiny žien nadváhou. Na druhej strane aj podváha môže byť pre vaše telo nebezpečná. V Nórsku bol uskutočnený doteraz najväčší prieskum ohľadom úmrtnosti obyvateľov na vzorke až 1,8 milióna. Prekvapujúci výsledok ukázal, že najvyššiu úmrtnosť dosiahli podvyživené ženy. Preto ak vám ide o zdravie, vaším cieľom by nemalo byť vychudnúť na kosť. Ideálna je zlatá stredná cesta.
6. Veďte si denník
Pri nedostatku pevnej vôle je užitočné viesť si denník. Postupne sa stane vaším každodenným spoločníkom v oblasti dodržiavania naplánovanej diéty a dodá vám tú správnu sebakontrolu. Majte ho poruke a zapisujte si, čo ste v priebehu dňa zjedli. „Napíšte si zoznam, aké zmeny v stravovacom režime plánujete uskutočniť. Na sklonku každého dňa si zrekapitulujte, v čom sa vám darí a kde ešte treba trošku pridať,“ hovorí Katarína Babinská
CHUDNITE S ROZUMOM
K téme sa vyjadruje Katarína Babinská, odborníčka na chudnutie a zdravú výživu.
Autor: Jana Kadlečíková