Odstránenie jazvy
Nedávno som sa pri varení popálila vriacou vodou. Zostala mi na ruke dosť nepekná jazva. Viete mi poradiť, akým spôsobom by sa dala odstrániť alebo aspoň zjemniť? Dá sa to spraviť nejakým ambulantným zákrokom?
Kristína Mačasová, Žilina
Po popálení môže vzniknúť viac druhov jaziev s diametrálne odlišným vzhľadom.Optimálny postup pri ich korekcii sa preto dá určiť až po vyšetrení. V závislosti od vzhľadu jazvy, jej veľkosti a umiestnenia pripadá do úvahy napríklad chirurgická korekcia – odstránenie časti jazvy a prípadná transplantácia kože. Ostatné zákroky sa robia ambulantne a prakticky vždy sa opakujú približne v trojtýždenných intervaloch. Používajú sa rôzne lasery na zbrúsenie alebo spevnenie jazvy. Na redukciu začervenania sa používajú kortikosteroidy vo forme náplastí, krémov, mastí alebo sa na postihnuté miesto aplikujú injekčne. Ďalej sa používa kryoterapia, čo je zmrazovanie jaziev, alebo sa využívajú silikónové plátky. Zákrok sa opakuje tri- a viackrát. Treba si uvedomiť, že žiadna jazva sa nedá odstrániť úplne, je však možné ju významným spôsobom skorigovať, respektíve zlepšiť jej vzhľad.
Pigmentová škvrna na tvári
Mám tridsaťsedem rokov a asi pred rokom sa mi spravila na líci tmavá škvrnka. Najprv som tam mala dlhšie boľavý pupienok, ktorý sa mi nechcel zahojiť, až sa nakoniec zmenil na spomínanú škvrnu. Akým spôsobom by sa dala najjednoduchšie a hlavne trvale odstrániť? Postačia mi na to nejaké krémy?
Monika Hýrošová, Bardejov
Podľa vášho opisu ide o takzvanú pozápalovú hyperpigmentáciu, čiže stmavnutie kože vplyvom prekonaného zápalu. Príčinou nemusí byť vždy kožná vyrážka, ale rovnako sa môže skončiť akýkoľvek kožný zápal. Čím viac je táto oblasť kože vystavená UV žiareniu, tým je vyššia pravdepodobnosť vzniku pigmentovej škvrny. Najčastejšie sa objavuje u ľudí, ktorí na slnku rýchlejšie stmavnú. Dá sa povedať, že je na to vrodená predispozícia. Farebné zjednotenie pokožky možno dosiahnuť pomocou kozmetických prípravkov na odstraňovanie pigmentácií. Bezpečné, no menej účinné, sú voľne predajné prípravky. Vyššiu účinnosť majú prípravky aplikované u kozmetičky. Ešte vyššie koncentrácie účinných látok môže použiť iba lekár, keďže môžu podráždiť kožu. Ďalšou možnosťou je prístrojové ošetrenie prostredníctvom rôznych laserov, mikrodermabrázie alebo intenzívneho pulzného svetla. Všetky zákroky sú ambulantné a treba ich viackrát opakovať. Intervaly medzi jednotlivými ošetreniami sú dva až tri týždne. Najvhodnejší čas na ich realizáciu je neskorá jeseň, zima alebo skorá jar. Úplné odstránenie pigmentovej škvrny je zvyčajne možné po viacerých kúrach, ale stopercentne zaručiť sa nedá nikdy.
Na vaše otázky odpovedá Rastislav Vrabec, dermatovenerológ, Ústav lekárskej kozmetiky, www.ulk.sk