Na vrchole síl
25-35 rokov
„Z vývojového hľadiska neexistuje v tomto veku obmedzenie, akému druhu pohybu sa venovať. Hlavnou úlohou pohybových aktivít by malo byť upevnenie zdravotného stavu človeka a rozvíjanie jeho fyzických a psychických síl, ako i zvyšovanie pohybovej výkonnosti na optimum,“ hovorí športový traumatológ Ján Grauzel. Treba však rešpektovať osobitosti ženského organizmu zo stránky somatickej, fyziologickej a psychickej. „Takými sú napríklad menšia zdatnosť obehovej sústavy či menšia silová schopnosť v porovnaní s mužským organizmom,“ dodáva Ján Grauzel.
Takže celková záťaž pri cvičení by mala byť o niečo nižšia ako u mužov rovnakého veku. Osobitnú skupinu, a to nielen v tejto vekovej kategórii, predstavujú tehotné ženy, u ktorých dochádza počas gravidity k veľkým hormonálnym zmenám. Okrem zmien v stavbe a funkcii orgánov sa menia i procesy látkovej premeny v tele matky. Ani v tejto etape by však pohybové aktivity nemali ísť bokom. Cvičenie totiž zlepšuje psychiku ženy, pomáha udržať optimálny krvný tlak a pripravuje svalstvo na pôrod. Veľmi vhodné je plávanie, joga či pilatesové cvičenia.
Tip na pohybovú aktivitu 25 +
Medzi najobľúbenejšie moderné formy aeróbneho cvičenia patrí spinning. Toto skupinové kondičné cvičenie na stacionárnych bicykloch s lektorom v rytme hudby sa teší veľkej obľube mladých žien aj vďaka tomu, že efektívne spaľuje tuky. Navyše, je šetrné k vašim kĺbom. 45- až 50-minútová lekcia vám umožní spáliť 500 – 600 kalórií. Okrem zlepšenia fyzickej kondície sa pravidelný spinning podpíše aj pod pozitívne formovanie vašej postavy.
Chodím do posilňovne a na aerobic
Petra Vidrichová (30), Bratislava
Donedávna som sa aktívne nevenovala žiadnemu športu, príležitostne som chodila na spinning a aqua aerobik, v lete pravidelne na bicyklové túry. Od začiatku tohto roku som sa však začala aktívnejšie pohybovať - aj kvôli blížiacemu sa letu. Trikrát týždenne navštevujem posilňovňu a aerobik, ktorý ma veľmi baví. Musím priznať, že sa cítim lepšie nielen po fyzickej stránke, ale aj psychickej - som plná energie a elánu (úsmev). Predsa len, je ešte jedna pohybová aktivita, ktorú by som v budúcnosti rada vyskúšala, a tou je brušný tanec.
Hormonálne zmeny
35-45 rokov
Medzi 35. a 45. rokom života sme najproduktívnejší, podávame najlepšie výkony. Voľba pohybových a športových aktivít nie je ani v tomto vekovom období z vývinového hľadiska obmedzená,“ hovorí športový traumatológ. A predsa, mnohé ženy v tomto takzvanom strednom veku pozorujú, že ich výkonnosť už nie je taká stopercentná ako zamlada.
Na pozore by sa však mali mať najmä v závere tejto vekovej kategórie, keď sa ženský organizmus dostáva do klimaktéria. Väčšinu zdravotných problémov, a to nielen fyzických, ale i psychických, ktoré sa u žien začínajú v tomto období objavovať, spôsobuje postupný nedostatok hormónu estrogén. Následkom sú metabolické zmeny, medzi ktoré patria srdcovo-cievne ochorenia, ale napríklad aj rednutie kostí. To však neznamená, že by sme v tomto veku mali prestať športovať. Práve naopak. Pravidelný pohyb je tou najlepšou prevenciou týchto ochorení.
Tip na pohybovú aktivitu 35 +
Zvýšenie fyzickej kondície, redukciu hmotnosti a vytvarovanie tela vám zabezpečí aeróbne cvičenie vo vode – aquaaerobik. Odpor vody zvyšuje intenzitu cvičenia a súčasne masíruje svalstvo. Vodné prostredie navyše priaznivo pôsobí na vašu chrbticu a pohybovú sústavu. V porovnaní s ostatnými formami aerobiku ide o cvičenie bez akýchkoľvek otrasov, tým účinne chráni vaše kĺby i kardiovaskulárny systém.
Behám okolo detí
Oľga Plačintárová (38), Miloslavov Vzhľadom na to, že mám dve deti vo veku 3 a 7 rokov a prácu na plný úväzok, na športové aktivity mi veľa času nezostáva. Ako šport beriem už aj behanie okolo detí, ranné vychystanie či večernú „údržbu“. Mojím športom a relaxom zároveň je práca v záhrade, sadenie či okopávanie. V zime u mňa víťazia rodinné športy typu ťahanie sánok či odhŕňanie snehu okolo domu. Výnimočne sa podarí ísť na víkendovú lyžovačku.
Menej je niekedy viac
45-55 rokov
Aj keď športovanie nie je limitované vekom, ale úrovňou telesnej zdatnosti a pohybovej výkonnosti organizmu, podľa športového traumatológa sa od 45. roku veku odporúča postupne znižovať intenzitu a objem cvičenia. „Odporúčam predovšetkým pohybové činnosti strednej intenzity a objemu. Samozrejme, aj tí, ktorí sa doposiaľ žiadnemu telesnému cvičeniu nevenovali, môžu v tomto veku začať cvičiť. Zo zdravotného hľadiska je to dokonca priam nevyhnutnosťou,“ zdôrazňuje odborník potrebu pravidelných pohybových aktivít v tomto veku. Predpokladom správneho „dávkovania“ pohybu je však aj postupné znižovanie nárokov na organizmus. Podľa Jána Grauzla je namieste i spolupráca s lekárom, ktorý nás dokáže správne usmerniť pri výbere pohybovej aktivity a jej intenzity. „Obmedzovať by sa mali také cvičenia, ktoré nezodpovedajú regresívnym zmenám kostí, svalov, väzív a ostatných systémov organizmu a nie sú v súlade s klesajúcou schopnosťou koordinácie pohybov. S pribúdajúcim vekom sú menej vhodné aj intenzívnejšie cvičenia rýchlosti a dynamickej sily,“ radí športový traumatológ. Ak patríte do tejto vekovej kategórie, prednosť by ste mali dať cvičeniam na udržiavanie správneho svalového napätia, pričom vám pomôžu správne zvolené posilňovacie cvičenia, ktoré vás naučí profesionálny tréner.
Tip na pohybovú aktivitu 45 +
Užitočnou pomôckou, s ktorou môžete každodenne realizovať posilňovacie cvičenia, je fi tlopta. Ak pomocou nej správne skombinujete aeróbne cvičenie a posilňovacie cviky, podporíte tým správne držanie tela, spevnenie svalstva celého tela, zlepšenie kondície i spaľovanie tukov. Už i samotné sedenie na fi tlopte, ak ňou nahradíte klasickú stoličku, „prebudí“ vaše chrbtové svalstvo, ktoré často v dôsledku sedavého spôsobu života ochabuje a spôsobuje problémy s krížami. Možností cvičení na fi tlopte je však neúrekom – okrem posilňovania brušného či sedacieho svalstva si môžete vytvarovať postavu, obnoviť telesnú vitalitu či odbúrať stres.
Som svieža vďaka golfu
Jitka Malacká (46), BratislavaPrimárne miesto medzi voľnočasovými aktivitami patrí môjmu obľúbenému „zelenému“ golfu. Rekreačne sa mu venujem už desiaty rok. Golfové aktivity ma ako modernú ženu plne napĺňajú, pri nich si môžem zašportovať a zrelaxovať sa – a navyše, v prírodnom prostredí golfového ihriska, na odpalisku či gríne. Golf na mňa pôsobí maximálne blahodarne – som pohyblivejšia, svieža, šťastná, plná síl a pozitívneho myslenia.
Pod lekárskym dohľadom
55 rokov a viac
Kvalita pohybovej aktivity v tejto vekovej kategórii závisí od nášho zdravotného stavu, sociálnych aspektov, no predovšetkým od dĺžky a intenzity predošlej pohybovej činnosti. „Celkový objem cvičenia, a najmä jeho intenzita, je, nižšia ako u osôb stredného veku. Prevláda cvičenie s nízkou alebo strednou intenzitou. Cvičenie v tomto veku by však rozhodne malo byť podporené pravidelnými lekárskymi prehliadkami,“ upozorňuje Ján Grauzel. Inými slovami, ak vám napríklad lekár diagnostikuje artritídu, čo je skupina diagnóz, pri ktorých dochádza k zápalovému poškodeniu kĺbov, mali by ste obmedziť športy a pohybové aktivity, ktoré najviac zaťažujú kolenné kĺby a väzivá, napríklad lyžovanie, tenis, loptové športy a iné.
Tip na pohybovú aktivitu 55 +
Jedným z najzdravších druhov pohybu, hoci ho mnohí za šport vôbec nepovažujú, je chôdza. Jej efekt zvýšite, ak bude svižná, dlhá a navyše v prírode. Ak chcete spáliť viac kalórií, zaobstarajte si trekové palice, ktoré sa vám hodia pri dlhších túrach. Len pre zaujímavosť, dynamickou chôdzou rozhýbete asi 90 percent svalov v tele, posilníte imunitný systém, zrýchlite trávenie a spálite nadbytočné tuky.
Rada robím v záhradke
Ľudmila Katriňáková (61), Spišská Nová VesOd jari do jesene sa venujem najmä práci v našej záhradke, ktorá mi nahrádza všetky pohybové aktivity. V zime si doprajem prechádzky do prírody. Každé dva roky absolvujem liečenie pohybového ústrojenstva. Aby som mala aktívnejší pohyb aj doma, uvažujem o kúpe rotopedu. Keď pohyb bolí Stáva sa to najmä ženám vyšších vekových kategórií, ktoré trpia degeneratívnymi ochoreniami pohybového aparátu. To však neznamená, že by sa mali prestať hýbať. Naopak, vhodné posilňovacie a aeróbne cvičenie je tou najlepšou liečebnou rehabilitáciou. Okrem toho je vhodné zhodiť nadbytočné kilogramy diétou, vyskúšať elektroliečbu, vodoliečbu, balneoterapiu a užívať výživové doplnky, ktoré obsahujú dôležité látky, bežne uložené v kĺboch, spojivových tkanivách alebo v chrupavke. Takouto komplexnou starostlivosťou o pohybový aparát sa dá docieliť, že pacientka zostane pohyblivá do vysokého veku.
K téme sa vyjadruje Ján Grauzel, športový traumatológ, Sportclinic, www.sportclinic.sk
Autor: Andrea Kučerová