Vybrať sa do nákupného centra a pomíňať tam kopu peňazí, to azda patrí k trendom súčasnosti. Najmä ženy dobre poznajú, ako si možno nakupovaním spríjemniť nevydarený deň a odškodniť sa za všetky krivdy sveta. Odborníci to nazývajú „frustračný nákup", zákazníčky s úsmevom hovoria o shopingterapii. Ak sa vám však nakupovanie vymkne z rúk, ak nad ním stratíte kontrolu a jednoducho vás ovládne, máte čo do činenia s fenoménom súčasnosti - shopoholizmom či dokonca oniomániou. Ide o chorobné nakupovanie, nazývané tiež obssesive shopping.
Ide o závislosť
V podstate ide o závislosť, akou je napríklad gamblerstvo. Celosvetovo trpia touto závislosťou asi dve percentá obyvateľov a vo Francúzsku dokonca vznikajú kluby chorobných nakupovačov. Hoci aj na Slovensku sme už zaznamenali prvé prípady s diagnózou chorobného nakupovania, nie každé podľahnutie marketingovým ťahom obchodníkov či supervýhodným akciám možno považovať za diagnózu. O chorobnom nakupovaní hovoríme vtedy, keď obeť nakupovania nakupuje veci, ktoré vyslovene nepotrebuje, takže ihneď po nákupe končia v skrini. Prípadne, keď človek na nákupy míňa závratné sumy peňazí a je schopný si na ne požičiavať a pred príbuznými si dokonca vymýšľať, kde na to vzal.
Vzrušenie z nakupovania
Obeť shopoholizmu cíti pri nákupe zvláštny druh vzrušenia. Pred samotným nákupom cíti silné napätie. Počas nákupu napätie ustupuje a dostavuje sa eufória. Najmä pri finančne náročnejších veciach sa vzápätí objavujú výčitky svedomia, nakupujúci či nakupujúca si vyčítajú, že zase minuli veľa peňazí. Pacienti schopoholici hovoria o silnom emočnom prežívaní pri nákupoch. Napríklad nakupovanie rybárskej techniky môže takto postihnutému človeku spôsobovať väčšie vzrušenie ako samotná rybačka. Kedy sa treba mať na pozore? Keď cítite hnev alebo smútok a snažíte sa ich zahnať nakupovaním.
Keď pred nákupom cítite napätie, konáte impulzívne a trasú sa vám ruky. Keď sa pri nakupovaní dostavuje až príliš intenzívny pocit blaženosti. Keď sa po nákupoch cítite previnilo, s partnerom sa často hádate, že nakupujete nezmysly, keď nakúpené veci nenosíte a schovávate ich v skrini, aby ich nikto nevidel, keď nakupujete na dlh a tajíte, koľko ste minuli. Je vám to povedomé? Mnohým ženám určite áno a pritom netušia, že by mohlo ísť o vážnu diagnózu v jej počiatočnom štádiu. Ale aj muži podliehajú tejto závislosti, najmä ak v minulosti trpeli inou závislosťou, napríklad od drog.
Nič nové pod slnkom
Diagnóza chorobného nakupovania sa neobjavila dnes a hoci ju moderné nákupné centrá možno podporujú, priamo s nimi nesúvisí. Shopoholik sa síce v nákupnom centre cíti ako v raji, no nakupoval by aj tak kdekoľvek. Už pred sto rokmi nemecký psychiater Kraepellin opísal prípady nákupných maniakov. Sú to ľudia, ktorí si napriek svojmu bystrému úsudku a intelektu nakupujú veci, ktoré si nemôžu finančne dovoliť a ani ich nepotrebujú. Čiže sú to typickí dnešní schopoholici, ktorí nedokážu odolať nutkaniu kúpiť si nejakú vec, aj keď na ňu nemajú.
Shopoholizmus je len prvou fázou alebo miernejšou formou chorobného nakupovania, ktorá nemá až také vážne následky. Postihnutý pri nej nakupuje väčšie množstvo tovaru a vo veľkej frekvencii. No pri vážnejšej podobe, oniománii, už chorobné nakupovanie prepuklo naplno a dotyčný ho nedokáže dostať pod kontrolu. Prichádzajú vážne problémy s nedostatkom peňazí, narušená psychika a naštrbujú sa vzťahy s blízkymi. Človek padá až na dno, prepadá depresiám, požičiava si peniaze, nemá na zaplatenie dlhov, klame svojim blízkym, sťahuje sa do seba. A kruh sa uzatvára.
Nie iba boháči a ženy
Poviete si, že to nie je žiaden problém, veď k závislosti od nakupovania sa priznáva aj Jennifer Lopez, nákupy miluje aj predstaviteľka Carrie zo Sexu v meste Sarah Jessica Parker a o Victorii Beckhamovej médiá s istotou tvrdia, že je od nakupovania závislá. Táto diagnóza nepostihuje len celebrity a bohatých ľudí, často ide o ľudí nemajetných, prežívajúcich od výplaty k výplate, či dokonca nezamestnaných. Človek postihnutý chorobným nakupovaním má poruchu správania a pôdu pre ňu môžu vytvoriť psychické problémy, ako napríklad pocit osamelosti.
To, že táto diagnóza postihuje veľmi často ženy, má jednoduché vysvetlenie. Jednak to má historické korene, keďže starostlivosť o rodinu a domácnosť - čo priamo súvisí s nakupovaním - bola odjakživa doménou žien, respektíve patrila do spektra ich povinností. A súvisí to tiež so zameranosťou reklamy na ženy ako na cieľovú skupinu, pokiaľ ide o výrobky z oblasti kozmetiky, šperky, oblečenie a podobne.
Naši závisláci
Závislosť od nakupovania sa u nás vyskytuje už zhruba dvadsať rokov a postihuje najmä ženy a mužov vo veku od tridsaťpäť do šesťdesiat rokov. Žena shopoholička môže byť závislá od nakupovania šperkov, ale aj od nakupovania čistiacich prostriedkov, ak je zároveň závislá od čistoty svojej kúpeľne. Takisto v obchodoch s oblečením a topánkami dokážu ženy nechať veľa peňazí, keď si niektoré naraz odnesú aj šesť párov topánok. Muži bývajú závislí od značkových vecí, napríklad od elektroniky. Sú posadnutí určitou značkou a výrobok inej značky im nie je dosť dobrý. Alebo bývajú závislí od rôznych športových potrieb - lyžiarok, lyží, korčúľ, tenisiek. Nezáleží na tom, že majú doma dosť dobré lyže, v obchode s ich obľúbenou značkou dostali skrátka nový typ a musia ho mať!
Ako je to vo svete
Aby sme boli k ženám spravodliví, španielski muži vo veku od štrnásť do dvadsaťdeväť rokov míňajú dokonca viac ako ženy. Častejšie podliehajú reklamám, kupujú si drahé oblečenie, autá a motorky. Španielky míňajú najmä na šaty a veci do domácnosti. Štyridsaťtriročný Španiel Mariano si vraj v nákupnom ošiali okrem iných nepotrebných vecí kúpil aj kolekcie platní s hudbou, ktorú neznáša, a náramok, pre ktorý sa zadlžil, čím si kompenzoval problémy doma a v zamestnaní.
Už osemnásťročné dievčatá začínajú v Španielsku s chorobnými nákupmi a svoju závislosť si často uvedomia až po desiatich rokoch. V USA je závislých od nakupovania dve až osem percent populácie, z toho osemdesiat až deväťdesiat percent tvoria ženy. Tejto poruche dali americkí psychológovia názov Compulsive Buying Syndrome (CBS). V Holandsku zriadili centrá pre závislých od nakupovania. Väčšinou ide o ľudí s nízkym vzdelaním, ktorí nie sú schopní narábať so svojimi peniazmi. Prevažujú medzi nimi ženy. Aj v Nemecku už otvorili prvú kliniku pre podobne postihnutých ľudí. Na skúšobnom projekte Psychosomatickej kliniky Univerzitnej kliniky v Erlangene sa zúčastnilo šesťdesiat dobrovoľníkov a k svojej závislosti sa priznali sami. Absolvovali liečbu, ktorá mala lekárom ukázať, či sa ich choroba dá celkom vyliečiť.
Diagnóza postihuje až osem percent nemeckých mužov, no častejšie ňou trpia ženy. Nemky míňajú peniaze na oblečenie, topánky, kozmetiku, potraviny a potreby pre domácnosť, Nemci zasa na elektrické prístroje, športové potreby, autodoplnky a starožitnosti. V obchode niekedy dokonca nevyberajú jednotlivé kusy z balíka, ale berú hneď celé súpravy. Po nákupnom záchvate niektorí svoj tovar rozdajú, iní ho zas radšej hromadia.
Príčiny
Príčinou shopoholizmu býva často znížené sebavedomie a tlak okolia, nedostatočné citové zázemie, nuda vo vzťahu. Manžel napríklad odhalí problém v spolunažívaní, až keď sa naňho zo skrine vysype záplava nových šiat, topánok a kozmetiky. Odrazu sú mu jasné aj manželkine obrovské účty pri nákupoch a vybielené kreditné karty. Pri shopoholizme však rovnako, ako pri iných ochoreniach treba najprv odstrániť príčinu. Ak manželku viedol k jej nutkavým nákupom pocit osamelosti, manželia by najprv mali dať do poriadku svoj vzťah. Hoci sa to zdá jednoduché, liečenie nie je pre shopoholikov ľahké, je to beh na dlhé trate. Odvykajúci alkoholik sa povedzme vyhýba reštauračným zariadeniam a posedeniam s priateľmi, ale nakupovaniu sa dá vyhnúť len ťažko, lebo priamo súvisí so zabezpečovaním každodenných potrieb.
Liečenie
Zo závislosti od nakupovania sa u nás liečili zatiaľ iba ženy. Neboli hospitalizované, išlo iba o ambulantné konzultácie. Podstatou liečby je, aby sa človek naučil sebaovládaniu, aby poznal sám seba, svoje dobré aj zlé stránky. Liečba látkových závislostí trvá najmenej desať až dvanásť týždňov, pri nelátkových závislostiach, ku ktorým patrí tiež workoholizmus, patologické hráčstvo či závislosť od internetu, je to minimálne sedem týždňov.
Po prepustení z nemocnice nasleduje celoživotné doliečovanie. Niekedy lekár s pacientom aj trénuje nakupovanie, prípadne sa využíva medikamentózna liečba. Riešia sa problémy osamelosti, lekár s pacientom rozoberá jeho životný štýl, preberú spolu plán splácania úverov. Nutkavá potreba nakupovať a s ňou spojená depresia sa však môžu znovu objaviť. Treba však rozlišovať. Ak vaša manželka vo zvýšenej miere nakupuje pekárenské výrobky a máte ich doma plné skrine, nemusí ísť o schopoholizmus, ale o zamilovanosť. Je zamilovaná do pekára, ako sa to stalo Fantozziho manželke Pine.