BRATISLAVA. Prihlášky na české vysoké školy vyjdú našich študentov oveľa lacnejšie ako na naše. Napríklad bratislavská Lekárska fakulta UK vyberá za prijímacie konanie 70 eur, na Karlovej Univerzite je to iba 22,68 eura a v Brne na Masarykovej univerzite ešte menej, 15,43 eura.
Ďalšou nezanedbateľnou výhodou je, že české vysoké školy používajú bez výnimky elektronickú formu prihlasovania. Poplatky im možno zaplatiť cez internetbanking. Výšku poplatkov za prijímacie konanie na návrh dekanov fakúlt odsúhlasuje rektor univerzity.
„V sume sú zahrnuté výdavky spojené s organizačným, materiálno-technickým zabezpečením prijímacieho konania, ako je tvorba testov, ich vyhodnotenie, práca prijímacej komisie a podobne,“ povedala Milota Vetráková, prorektorka banskobystrickej Univerzity Mateja Bela. Výška poplatku sa nerozlišuje podľa študijného programu, ale je rovnaká pre prvý, druhý či tretí stupeň štúdia. „Fakulta na základe záujmu študentov o študijné programy a úloh spojených s prijímacím konaním určuje výšku poplatku.“
Chýba elektronický podpis
U nás sa situácia tento akademický rok síce zlepšila, elektronickú prihlášku berú okrem Vysokej školy múzických umení v Bratislave všetky vysoké školy, no túto formu využíva stále málo študentov. Školám totiž chýba elektronický podpis pod súhlasom so spracovaním osobných údajov.
Každý uchádzač tak musí škole poslať aj papierovú prihlášku a elektronické majú len informatívny charakter.
Dekani vidia problém aj v tom, že známky zo stredoškolských vysvedčení školy potvrdzujú na papierových prihláškach. Pavel Sadloň, prezident Asociácie štátnych gymnázií v tom problém nevidí - pri elektronickom podpise by za správnosť údajov ručil sám študent.
Elektronické prihlášky aj dnes uľahčujú študijným oddeleniam prácu, pretože údaje z nich sa spracúvajú v Akademickom informačnom systéme AIS2 a dá sa s nimi pracovať, aj keď sa už študent dostane na školu, hovorí Vetráková. „Túto formu zatiaľ využíva na našej univerzite málo záujemcov. Podľa prieskumu to bolo v predchádzajúcom roku len 3,4 percenta prihlásených.“
Výhodu majú len školy
Nitrianska Univerzita Konštantína Filozofa zaviedla prihlasovanie pomocou elektronického formulára v roku 2006/2007. Vlani ho využila asi desatina uchádzačov. Aby sa mohla elektronická prihláška „rozvinúť v plnej šírke“, jeden podpis by podľa školy nestačil.
„Upozorňujeme, že elektronicky by musel prihlášku podpisovať študent, stredná škola, ktorá potvrdzuje výsledky štúdia, a prípadne lekár v prípade študijných programov, kde sa také potvrdenie vyžaduje, čo v súčasnosti nie je reálne,“ povedal rektor Libor Vozár.
Prvé skúsenosti s elektronickými prihláškami zbiera Pedagogická fakulta UK v Bratislave, ktorá ich doteraz nepoužívala.
Rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave Rudolf Sivák hovorí, že študenti u nich na elektronickej prihláške aspoň ušetria 10 eur. Iné vysoké školy však poplatky pri oboch formách podania zjednotili.
Vysoké školy tiež upozorňujú študentov na častú chybu - ak si tlačivo stiahnu z internetovej stránky, musia skopírovať jednotlivé strany obojstranne na jeden list formátu A3. Tlačivá s iným rozmerom sú neplatné.
Viaceré školy už teraz predlžujú termíny na podanie prihlášok. Napríklad na Pedagogickú fakultu Trnavskej univerzity sa dajú posielať až do konca marca.