BRATISLAVA. Majú deti, ale len za plotom. Taký je údel niektorých otcov, ktorým po rozvode súd alebo ich bývalá manželka zakazujú stretnutia s potomkami. Upozorniť na tento problém a zároveň podporiť návrh striedavej starostlivosti, o ktorom rozhodujú poslanci, prišla včera pred Národnú radu skupinka rozvedených otcov.
Psychologička Dana Ďatelová upozorňuje, že striedanie domova môže byť ťažké najmä pre najmenšie deti. Je však podľa nej dôležité, aby dieťa vychovávali obaja rodičia.
Slovenské súdy po rozvode zverujú deti otcom v zhruba jednom z desiatich prípadov.
Ako sa končia rozvody
o zverení detí súdy ročne
rozhodujú pri takmer 13tisíc rozvodoch;
v necelých 11 percentách je dieťa zverené otcovi;
striedavá starostlivosť
funguje napríklad v USA,
Nemecku či Česku
Tri roky bez syna
„Už viac ako tri roky mám zakázaný styk so synom," hovorí jeden z organizátorov protestu, detský lekár z Tornale. Na hrudi má zavesenú fotografiu svojho osemapolročného syna Richarda. Jeho bývalá manželka mu vraj vsugerovala, že ho chce uniesť do cudziny. Sudkyňa matke podľa neho uverila a zakázala mu stretávať sa so synom.
Otec sa však nevzdáva. „Som ako paparazzi," hovorí. Celé hodiny dokáže stáť pred školou, ktorú chlapec navštevuje, len aby sa s ním mohol stretnúť.
V zahraničí to funguje
„Vo Francúzsku som sa starala aj o deti, ktoré boli v striedavej starostlivosti a nebol s tým problém," hovorí Petra Kováčová z Brezna, ktorá prišla podporiť akciu rozvedených otcov.
Pri striedavej starostlivosti súd rozdelí čas starostlivosti o dieťa medzi oboch rodičov.
Nezaradený poslanec Martin Kuruc, jeden z predkladateľov návrhu novely zákona o rodine, ktorá navrhuje striedavú starostlivosť, hovorí, že úprava má podporu vo všetkých poslaneckých kluboch. Napriek tomu neverí, že sa ju podarí schváliť ešte v tomto volebnom období. O jej posunutí do druhého čítania by sa mohlo hlasovať už dnes.