SME

Keď sa spojí móda a umenie....

Inšpirovať sa výtvarným umením je pri kolekciách haute couture už takpovediac železným pravidlom. Dvorný dizajnér značky Christian Dior John Galliano sa minulý rok uprel na obrazy starých flámskych majstrov Vermeera a van Dycka, kolekcia modelov vyrážala

dych honosným vzhľadom, ktorý evokoval módu 17. storočia.

Túto sezónu sa akoby viacerí návrhári dohodli celkom inak. Nechali sa ovplyvniť obrazmi v štýle impresionizmu, kubizmu, popu, komiksu, pop artu a op artu a slávnymi menami moderného výtvarného umenia. Grafické vzory psychedelického charakteru sa krikľavo premietajú do abstraktných obrazcov. Niekedy až agresívne pôsobí potlač akoby práve stiahnutá z maliarskeho stojana, je však aktuálnym horúcim trendom. Králi provokatívnej módy ju predviedli na šatách, kabátikoch, topánkach aj originálnych plavkách. Čmáranice, skice, grafity, komiksy, obrazce s trochou pop artu sa objavujú na tričkách a minišatách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Edvard Munch

Mdlý priestor používal na predné figúry, ktoré dávajú obrazu monumentálnu kvalitu.

„Choroba, šialenstvo a smrť boli anjelmi, ktorí obklopovali moju kolísku a nasledovali ma po celý život," vysvetlil pochmúrnosť a pesimizmus svojej tvorby nórsky expresionistický maliar, ktorý síce získal množstvo inšpirácií od francúzskych maliarov, bol ovplyvnený impresionizmom, neskôr postimpresionizmom a ou, jeho dielo však obsahuje veľa melanchólie a tlmených farieb. Postavy vyzerajú, ako keby hrali na divadelnom javisku, niečo ako pantomíma, ktorá zobrazuje emócie. Jeho intenzívne spracovaná úzkosť ovplyvnila nemecký expresionizmus dvadsiateho storočia. Munch sa nachádza na nórskej 1000-korunovej bankovke, spolu so svojím slávnym dielom Melanchólia.

TIP:
Inšpirácia Munchovými obrazmi na kolekcii šiat JeSuiBelle nemá ani stopy po úzkosti a pesimizme, pôsobí síce melancholicky, ale veľmi elegantne.

SkryťVypnúť reklamu

Pablo Picasso

Niekoľko Picassových obrazov sa zaraďuje medzi najdrahšie maľby na svete.

Zakladateľ kubizmu namaľoval vyše 6000 obrazov a chápal umenie ako výkrik. Jeho avantgardné diela zásadne zmenili zaužívané pravidlá umeleckej tvorby, ukazovali mnohým umelcom nové cesty. Kubizmus vníma figúry, krajinu aj predmety v geometrickej forme, kockách, ktoré sú usporiadané tak, aby zobrazované predmety ukázali zo všetkých strán. Hoci Picasso bol v prvom rade maliar, pracoval na keramických a bronzových soškách, kolážach a dokonca napísal poéziu. Pracoval s rovnakou zručnosťou s olejom, vodovými farbami, pastelom, uhlíkom, ceruzkou a atramentom. Picassove skice perom adresované jeho priateľom sú cenené rovnako vysoko ako jeho diela. Hoci dokončil iba prvý ročník Kráľovskej akadémie v Madride, jeho prirodzený talent znásobený divokým pracovným nasadením ho zaradil medzi najväčších umelcov sveta.

TIP:
Avantgardná kolekcia inšpirovaná dielom Pabla Picassa z dielne CustoBarcelona nabitá farbami, kubistickými tvarmi a obrovskou energiou, pôsobí mimoriadne originálne.

SkryťVypnúť reklamu

Viktor Vasarely

Optické diela Viktora Vasarelyho sa hrajú so zrakom človeka.

Pôsobil v Maďarsku a Paríži, ale ako rodák z Päťkostolia prežil svoje detstvo na Slovensku. Aby sa uživil, venoval sa reklame a propagačnej grafike, čo sa odrazilo na jeho umeleckom svetonázore: vytrvalo odmietal uznať bariéry medzi „vysokým" umením a komerčným spôsobom života moderného človeka. Do dejín umenia sa zapísal ako zakladateľ op artu - optického umenia. Inšpiroval sa abstraktnými tvarmi konštruktivizmu, pracoval však predovšetkým s iluzívnosťou ľudského videnia. Jeho obrazy a grafiky dokážu vzbudiť dojem pohybu a plasticity. Pestrofarebné diela pôsobia spontánne, hoci štúdie dokazujú, že každej z nich predchádzala zložitá príprava a matematické výpočty.

TIP:

Zábavná hra s pravidelnosťou a asymetriou odvodená od tvorby Viktora Vasarelyho vytvára v kolekciách Gucciho a Smeilinenera nielen efekt, ale aj napätie a akési abstraktné dobrodružstvo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Andy Warhol

„Nemyslím si, že moje umenie by malo trvalú hodnotu," hodnotil svoju tvorbu fenomenálny umelec.

Slávny predstaviteľ pop artu slovenského pôvodu začal kariéru v New Yorku ako ilustrátor časopisov a v reklame. Stal sa známym rozmarnými atramentovými maľbami topánok v charakteristickom štýle, neskôr maľbami amerických plechoviek Campbellovej polievky a Coca-Coly. Vytvoril aj viac ako šesťdesiat filmov, bol manažérom rockovej skupiny. V 70. a 80. rokoch robil výtlačky slávnych ľudí ako Marilyn, Lenina, Jackie Keneddyovej, Monroe a Elvisa Presleyho. Ikonické figúry a slávni ľudia sú hlavné témy v tvorbe Warhola, ktorý zomrel pri banálnej operácii žlčníka. V Pittsburgu je najväčšie múzeum amerického umenia venované jedinému umelcovi, v ňom sa nachádza viac ako štyritisíc Warholových diel.

TIP:
Inšpirácia pop artom nie je v dizajne nič nové, napriek tomu každá nová kreácia čerpá z Warholovej fenomenálnosti, podobne ako na modeloch Alessandra Garofaloa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Roy Lichtenstein

Predstaviteľ amerického pop artu upozorňoval na výtvarnosť bežných vecí.

Tvorbu Roya Lichtensteina zrodila priemyselná a veľkomestská civilizácia. Odhaľoval krásu každodenných vecí. Zaužívalo sa pomenovanie „umenie prostého človeka, umenie života či umenie ulice". Približoval ľuďom to, čo ich obklopovalo: svet biznisu, reklám. Syntéza medzi obyčajným životom a takzvaným vysokým umením. Roy Lichtenstein ako vedúca postava hnutia pop art sa preslávil predovšetkým svojimi komiksmi. Prenikol aj do hudby, filmu, módy, odevného a spotrebného priemyslu. Jeho dielo charakterizujú série nálepiek, plagátov, pútačov, bombastických sloganov, série populárnych idolov, supermanov či komiksov.

TIP:
Komiksová hravosť, zábavné ťahy štetcom, skice, karikatúry sa objavujú pravidelne ako obľúbený motív módnych kolekcií, tentoraz ich použila Vivien Westwood a Goya.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Joan Miró

Je známy svojím hravým umením, jeho symbolické obrazy pôsobia naivne, detsky, čisto.

Španielsky maliar, grafik, sochár, významný predstaviteľ surrealizmu vytvoril osobitý štýl založený na výrazne farebných a abstraktných znakoch, do ktorých vkladal prvky Katalánskeho ľudového umenia. Jeho kresby pripomínajú obrázky vytvorené deťmi vo veku do piatich rokov. On sám prirovnával svoje umenie k poézii. Pôsobil vo Francúzsku a v USA. Venoval sa tiež keramike, navrhoval scénu pre Ďagilevov Ruský balet. Miro rovnako ako Picasso a Chagall patrí medzi moderných umelcov, ktorých práce sa na svete najvyššie cenia.

TIP:

Explózia brilantných farieb a naivné výjavy nie sú efektné len na maliarskom plátne, v tejto sezóne ovplyvnili viacerých návrhárov najmä pri tvorbe šiat a tuník.

Piet Mondrian

Abstraktný umelec má väčšiu slobodu ako prírodovedec.

Holandský maliar, významný predstaviteľ umeleckej avantgardy vyvinul svoju typickú ilustráciu, ktorú nazval neoplasticizmus. Tvorí ju mriežka z vertikálnych a horizontálnych čiernych čiar s použitím troch základných farieb (modrá, červená a žltá). Jeho cieľom bolo vytvoriť rovnováhu medzi horizontálnym a vertikálnym, zladené so zákonmi vesmíru. Často sa podroboval novinárskej kritike v duchu: "Tento človek je úplne zmätený." Až v New Yorku sa mu podarilo vytvoriť "Boogie Woogie" obrazy, ktoré patria medzi najlepšie z 20. storočia. A tak Mondrian dosiahol svoj cieľ: stať sa jedným z najväčších maliarov histórie.

TIP:
Inteligentný Mondrianov neoplastický štýl predbehol svoju dobu a aj dnes prekvapuje, fascinuje a obchádza obmedzenia nielen pri tvorbe módy, ale aj módnych doplnkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Paul Klee

Na prvom mieste je človek, umenie by z toho malo vyplynúť samo.

Nemecko-švajčiarsky maliar, ktorého tvorbu ovplyvnili viaceré umelecké smery, ako sú expresionizmus, kubizmus, aj surrealizmus, maľoval akty, hral v orchestri, písal divadelné kritiky. Hľadal sa. Definitívne sa etabloval ako významný maliar po prvej svetovej vojne. Klee sa ocitol na akademickej pôde so svojím priateľom Kandinským, keď dostal významnú ponuku: učiť na umeleckej škole Staatliche Bauhaus vo Weimare - čo bola dielňa slobodného umenia nezávislého od tradícií. Známy je jeho výrok po návšteve Tuniska: „Farba ma dostala. Už ju nemusím naháňať; zmocnila sa ma navždy, to viem naisto...."

TIP:

Nikto pri pohľade na tieto modely neuverí, že inšpirácia najlepšími dielami Paula Kleea spadá do začiatku minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Gustav Klimt

Klimt bol presvedčený, že "u".

menie je o slobode.

Maliar a grafik, vedúca osobnosť viedenského modernizmu bol charizmatickou postavou viedenskej secesie a rakúskemu maliarstvu pomohol k svetovému uznaniu. Narodil sa v Baumgartene pri Viedni v rodine, ktorá mala pôvod na Morave. Jeho nástenné maľby na textile sa usilujú o prepojenie umenia so životom. Charakteristické je aj jeho osobité poňatie ornamentu v duchu moderny. Ako jednému z prvých sa mu podarilo spojiť figuratívnu a abstraktnú maľbu. Bol terčom urážok, ale aj nadšeného obdivu. Pre jedných bol šíriteľom pornografie, pre iných zase otcom novej maľby - moderným tvorcom tajomnej a dráždivej femme fatale - osudovej ženy. Klimt bol však presvedčený, že "umenie je o slobode".

TIP:
Klimtova maľba bola vždy oslavou života a najmä ženy, podobne ju v najnovšej kolekcii poňal aj módny dom Versace či značka Mango.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 919
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 918
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 602
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 716
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 385
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 687
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 826
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 623
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 37 623
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 24 303
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 551
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 026
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 962
  8. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 9 479
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťZatvoriť reklamu