Nám Slovákom sa pri tomto pomenovaní vybaví šálka kávy v skle s množstvom nefalšovanej šľahačky. Pre Viedenčanov bola káva od nepamäti nápojom číslo jeden, ktorého popíjanie je spoločenská udalosť. Káva sa dokonca vždy prvého októbra v Rakúsku oslavuje Dňom kávy, ktorý má priblížiť ľuďom kultúru kávy a kaviarní takzvaných Kaffeehäuser. K tomuto hnedému nápoju teda patrí príjemné prostredie kaviarne, najlepšie takej, v ktorej v minulosti „kávičkovali" významní Rakúšania. Najvýstižnejšie to vyjadril rakúsky esejista a pravidelný hosť kaviarní Alfred Polgar: „Kaviareň je miesto pre ľudí, ktorí chcú byť sami, ale na to, aby boli sami, potrebujú spoločnosť." Café Frauenhuber. Najstaršia viedenská kaviareň (1824). Himmelpfortg 6 Café Restaurant Hummel. Jedna z najväčších a najstarších kaviarní. Josefstädter Srasse 66 Café Museum. Bola miestom, kde sa stretávali známi maliari. Friedrichstrasse 6Café Tirolerhof. Kaviareň s pôvodnou atmosférou. Führichgasse 8Café Sperl. Dlhodobo hodnotená ako najlepšia viedenská kaviareň. Gumpendorfer Strasse 11
Pre všetkých - Cafe Central
Nájdete ju niekoľko uličiek vzdialenú od Stephansdomu na Herrengasse 14 v budove bývalej banky a burzy cenných papierov, dnes nazývanej Palais Ferstel. Práve mladý architekt Heinrich von Ferstl postavil tento palác v štýle historizmu po návrate z dlhej inšpiratívnej cesty po Taliansku. Kaviareň bola otvorená už v roku 1860 a koncom devätnásteho storočia sa stala kľúčovým miestom stretnutí viedenských intelektuálov, spisovateľov a novinárov ako Peter Altenberg, Theodor Herzl, Egon Friedell, Hugo von Hofmannsthal, Leo Perutz, Alfred Polgar a ďalších.
V roku 1913 sa stali Sigmund Freud, Lenin, Hitler a ruský revolucionár Lev Trockij doslova patrónmi Café Central. Výrok rakúskeho politika na možnú revolúciu v Rusku: „Kto chystá revolúciu? Možno ten Trockij z Café Central?" hovorí za všetko. Na konci druhej svetovej vojny kaviareň na celých štyridsať rokov zatvorili. Po náročnej rekonštrukcii bola otvorená až v roku 1982 v priestoroch nádvoria paláca Ferstl. Dnes opäť sídli na svojom pôvodnom mieste a zachováva si svoj pôvodný a originálny charakter s vysokými stĺpmi v neorenesančnom štýle.
Čo si objednať
Okrem kávy si tu môžete pochutnať na piatich raňajkových menu či na veľmi chutných domácich dezertoch z vlastnej cukrárne. Špecialitou podniku je káva Cafe Central s marhuľovým likérom a šľahačkou.
Pre intelektuálov - Café Hawelka
Ak sa chcete vrátiť v čase o sedemdesiat rokov späť, určite navštívte Café Hawelka, ktorú nájdete v bočnej uličke kúsok od Stefansdomu na Dorotheergasse 4. Kaviareň si otvorili manželia Leopold a Jozefína Hawelkovci v roku 1939. Po vypuknutí druhej svetovej vojny musel Leopold narukovať, a tak manželia Hawelkovci kaviareň zatvorili a znovu ju otvorili až v roku 1945. Veľmi rýchlo sa stala obľúbeným útočiskom viedenských umelcov, spisovateľov, novinárov.
Okrem známych Viedenčanov, ako sú Hilde Spielová, Hans Weigl, Ernst Fuchs, Friedensreich Hundertwasser, Oskar Werner, boli jej pravidelnými hosťami aj Henry a Arthur Millerovci či Andy Warhol. Do kaviarne sa chodilo ukazovať, ale aj „špehovať nové trendy". Ako inováciu nechal Hawelka na jednu stenu kaviarne nalepiť aktuálne plagáty, ktoré pozývali na výstavy či koncerty. Na inej stene zase vystavoval diela najlepších a vtedy najslávneších umelcov, ktorí chodili práve do jeho podniku. Dnes pracujú v kaviarni tri generácie Hawelkovcov. Zakladateľ Leopold však i vo svojom pokročilom veku - tento rok v apríli bude mať 99 rokov - zvyčajne hostí osobne privíta a postará sa o to, aby mal každý svoje miesto pri stole.
Čo si objednať
Špecialitou domu sú pečené kysnuté buchty plnené marmeládou. Robia ich každý deň od 22. hodiny a znalci ich už podľa vône rozpoznajú, pretože sa šíri v okolí kaviarne.
Pre čokoholikov - Café Sacher
Ak máte okrem kávy chuť na typický rakúsky zákusok, určite navštívte Café Sacher v hoteli Sacher, ktorý je situovaný medzi Štátnou operou a známou nákupnou ulicou Kärntner Straße. Hotel a jeho kaviareň navštevovali a navštevujú významné osobnosti, ako napríklad monacký princ s manželkou, Indira Gándhíová, kráľovná Alžbeta II., John F. Kennedy, Leonard Bernstein, Herbert von Karajan a mnohí ďalší.
Založil ho v roku 1876 syn autora najobľúbenejšieho rakúskeho zákuska Sacher torty, Eduard Sacher. Jeho otec Franz Sacher mal len šestnásť rokov, keď ho požiadali, aby vytvoril unikátny zákusok pre vážených hostí na dvore kniežaťa Metternicha. V roku 1832 vznikol teda recept na čokoládovú tortu s vrstvou marhuľového džemu a čokoládovou polevou, ktorý je dodnes prísne utajovaný. Ročne sa z tejto pochúťky vyrobí 360-tisíc kusov, ktoré sa balia do špeciálneho darčekového papiera s biedermeierovským motívom a drevenej škatuľky so zlatými rohmi.
Čo si objednať
Samozrejmosťou je káva alebo čaj a k nej kúsok sacherovej torty s nesladenou šľahačkou. Odniesť si ju môžete aj domov, a to v štyroch veľkostiach.
Pre milovníkov sladkého - Kaviareň a cukráreň Demel
V roku 1786 prišiel do Viedne cukrársky asistent Ludwig Dehne z Wuerttembergu a začal predávať najskôr mrazený tovar, neskôr cukrovinky, lekvárové šišky a iné sladkosti. O sedemdesiat rokov neskôr predal jeho syn obchod svojmu prvému asistentovi Christophovi Demelovi. Vtedy sa začala písať história kaviarne a cukrárne Demel na Kohlmarkt vo Viedni. Legendárnu Sacherovu tortu vylepšil Eduard Sacher práve počas svojich učňovských rokov u cisárskeho a kráľovského dvorného cukrára Demela. Zaujímavosťou kaviarne je, že tu obsluhujú výhradne ženy a hostí oslovujú v tretej osobe ako prejav najväčšej úcty k zákazníkom.
Okrem toho návštevníci môžu majstrom pekárom a cukrárom pozerať priamo na prsty a odpozorovať spoza skla triky na prípravu jablkovej štrúdle a iných dobrôt. Majitelia povýšili cukrárenskú výzdobu na umenie. Na objednávku vám spravia nádhernú svadobnú tortu, v obchode zase nájdete vkusne zabalené cukríky, bonbóny, koláčiky. Ak nemáte cestu do Viedne, môžete si ich pohodlne objednať cez internetový obchod cukrárne.
Čo si objednať
Pre ranostajov ponúkajú niekoľko druhov raňajkových menu, ale mlsné jazýčky by si mali pochutiť na domácej doboške alebo zmrzline, ktorú vyrábajú výlučne z prírodných surovín s troškou šľahačky už od roku 1786.
Akú kávu si objednať
Verlängeter: šálka kávy s troškou vody navyše
Brauner: šálka kávy s mliekom
Schwarzer: šálka čiernej kávy
Einspänner: káva v skle so šľahačkou
Capuccino (mit Sahne oder Milchschaum): so šľahačkou alebo mliečnou penou
Kaffee verkehrt: káva s väčším množstvom mlieka
Samozrejmosťou každej dobrej kaviarne by mala byť denná tlač a pohár vody zadarmo.
Ďalšie zaujímavé viedenské kaviarne
Autor: Eva Kelley