a?
Najlepším riešením je poradiť sa so svojim zubárom alebo špecialistom na ústnu hygienu - dentálnym hygienikom. Spolu s ním vybrať najvhodnejšiu zubnú pastu a poradiť sa o špeciálnej ústnej hygiene ušitej na mieru.
No ak to už inak nejde, moderné technológie nám ponúkajú aj iné riešenie tohto typu problému. Je ním bielenie zubov.
Na agresívnejšiu formu zožltnutia sa často používa chemické vybielenie na dosiahnutie krásneho perlového odtieňa zubov.

Žiarivo biely chrup je akýmsi predpísaným módnym doplnkom alebo skôr trendom, ktorý k nám prišiel z Ameriky. Čoraz viac mladých dievčat a žien v produktívnom veku s takouto požiadavkou dnes už zájde za svojim stomatológom. Chemické bielenie je účinné, ale zároveň je to aj veľmi agresívna metóda ako prísť ku krásnemu chrupu.
Mechanicky a pod dohľadom odborníkov
Chemické bielenie je radikálnym postupom „znevideteľnenia“ pigmentov nachádzajúcich sa v zubnej sklovine postupnou zmenou ich samotnej štruktúry. Väčšinou sa na to používa látka, známa ako peroxid vodíka.
Táto látka zaisťuje výrazný efekt bielenia, ale súčasne do istej miery narúša štruktúru zubnej skloviny.
Bieliť možno aj doma
V lekárňach a predajniach s drogistickým tovarom sa môžeme stretnúť s nespočetným množstvom prípravkov určených práve na zosvetlenie zubov. Nenechajte sa nachytať reklamnými ťahmi a nekúpte si hneď prvú hlúposť, bieliaci gél alebo bieliace pásiky, ktoré vám heslom na obale sľubujú perlovo biely úsmev a niekoľkonásobné zosvetlenie odtieňa už za pár dní.
Kúpu takéhoto prípravku či pasty si veľmi dobre premyslite, alebo sa nehanbite opýtať na názor vášho stomatológa.
Pomôcť si môžete aj receptami starých mám. Za účinné sa považovalo žutie citróna, mäty či petržlenovej vňate. Niekto si dokonca pred umytím zubov posype pastu soľou či jedlou sódou. Tu už sa ale musí rozhodnúť každý sám. V neposlednom rade si treba odoprieť nejaké jedlo alebo nápoj, ktoré by vás k žiarivému chrupu určite nepriviedli.

Klasickými prispievateľmi k žltnutiu skloviny patrí určite káva, čierny a zelený čaj, cigarety, pitie červeného vína, sójová omáčka alebo aj tekvicový olej či špenát.
Po chemickom bielení vašich zubov je potrebné tieto elementy stravy obmedziť približne na mesiac po samotnom zákroku.
Treba spomenúť, že bielenie nie je práve najlacnejšia záležitosť. Je to odborný zákrok vykonávaný u stomatológa a cena zaň sa pohybuje približne od 15 až do 20 eur za šesticu zubov.
Takže ak ste už pevne rozhodnutá podstúpiť túto zubnú dehonestáciu, ktorá vám však na druhej strane naozaj vyčarí krajší, belší úsmev, zvážte svoje pre a proti, zoberte našetrené úspory a hor sa smelo do zvyšovania sebavedomia.
Ak ste takéto bielenie už niekedy v minulosti podstúpili, môžete sa s nami podeliť o vaše skúsenosti a pocity v diskusii pod článkom.