BRATISLAVA. Na dnešnej tlačovej besede, zameranej na tému prevencia násilia a extrémistických prejavov detí a mladistvých, to uviedla Anna Klimáčková, riaditeľka neziskovej organizácie Národné centrum pre rovnosť príležitostí (NCRP).
"Stupňuje sa agresivita, kriminalita mladých ľudí rastie, zvyšuje sa počet extrémistických skupín. Základom pri riešení týchto javov je ich predchádzanie, čiže prevencia. Tá je omnoho lacnejšia ako následné riešenie už vypuklého problému," uviedla pre TASR Klimáčková.
Podľa jej slov už v súčasnosti existujú viaceré poradenské centrá, napríklad pri Úradoch práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) alebo rôzne pedagogicko-psychologické poradne. "Ich problémom je však veľké množstvo klientov, pričom stíhajú riešiť len akútne prípady. Nie sú schopné podchytiť problém v začiatku, čo je práve naším cieľom," dodala. Vyjadrila sa, že nezisková organizácia už zaregistrovala veľký záujem o tento druh služieb zo strany rodičov.
Aktivita poradenských centier by mala byť zameraná nielen na samotné problémové dieťa. "Mala by pracovať s celou rodinou, v ktorej problém vzniká," povedala Barbora Kuchárová z občianskeho združenia Prima. Cieľovou skupinou by mali byť najmä deti a mladiství vo veku 13 až 20 rokov. "Tie sú najrizikovejšou skupinou vo vzťahu k vzniku závislostných a sociálne patologických javov," uviedla psychologička Ingrid Hubková.
Činnosť NCRP je zameraná na zvyšovanie kvality života rodín, prevenciu a elimináciu rodinného násilia a sociálno-právnu ochranu detí.