„Slovo atopia je gréckeho pôvodu a znamená čudný, zvláštny. Predispozícia k danému ochoreniu je geneticky daná. Vyznačuje sa precitlivenosťou na rôzne alergény z vonkajšieho prostredia, ako sú roztoče, prach, plesne, rôzne pele, baktérie, látky zvieracieho pôvodu či rozličné potravinové alergény - z nich sú to najčastejšie citrusové plody, vajíčka, orechy, kakao, kravské mlieko a mliečne výrobky," vysvetľuje Eva Vicianová z dermatovenerologickej ambulancie v Bratislave. Prejavy ekzému môžu výrazne zhoršiť aj rozličné fyzikálne podnety, ktoré vedú k uvoľneniu zápalových látok v koži. Dôvodom často býva mechanické podráždenie pokožky napríklad vlneným oblečením alebo prehriatie organizmu. Nemalý vplyv má aj naša psychika, predovšetkým stresové situácie. Škriabanie môže ekzém ešte zhoršiť, pretože porušením kože dovolíme baktériám spôsobujúcim infekcie preniknúť do poškodenej pokožky. „Mali by sme nosiť voľnejšie bavlnené šatstvo a pokožku pravidelne premasťovať telovými mliekami a krémami," radí dermatologička Vicianová. Umývať by sme sa mali vlažnou vodou a neparfumovanými mydlami. Je lepšie utierať sa len jemným prikladaním osušky, aby sme kožu zbytočne netreli. Obliečky na posteľnej bielizni by sme mali radšej všetky vymeniť za bavlnené, ktoré nám v spánku doprajú príjemný pocit. Nočnému škriabaniu vieme zabrániť aj používaním bavlnených rukavíc. Ak sa už svrbenie nedá vydržať, namiesto škriabania je vhodné kožu len jemne stisnúť, aby sme zabránili jej poškodeniu.
Typicky atopický
Aké sú typické prejavy tohto kožného ochorenia? „Klinický obraz rozvinutého ekzému je začervenanie, mierny opuch, drobné vyrážky až pľuzgieriky, niekedy mokvanie, inokedy suchosť. Ide o ochorenie zápalového typu, ktoré sa vyznačuje výrazným svrbením," hovorí dermatologička Vicianová. V koži postihnutej atopickou dermatitídou býva nedostatok niektorých tukových látok dôležitých na ochranu kože pred pôsobením látok z vonkajšieho prostredia. Vyznačuje sa preto často nadmernou suchosťou, ktorá spôsobuje drsnosť a následné šúpanie pokožky. Keď spozorujeme niektoré z typických príznakov, mali by sme zamieriť do ambulancie kožného lekára. „Pacienti sa testujú kožnými i alergologickými testami pozostávajúcimi zo škály najbežnejších látok, s ktorými prichádza človek denne do styku," približuje vyšetrovanie atopického ekzému Eva Vicianová.
Prejavy sa môžu objaviť už deťom v prvých mesiacoch života. „Často sa postupne zmierňujú, ale môžu pretrvávať i do dospelosti so striedaním intenzity ochorenia," upozorňuje dermatologička. Atopická dermatitída sa však môže rozvinúť v akomkoľvek veku. Jej priebeh je chronický, vyliečiť sa teda úplne nedá. Nepríjemné prejavy sa dajú len zmierniť. Vekom sa zvyčajne menia miesta na tele, ktoré sú najviac poznačené ekzémom. V detstve sa najčastejšie vyskytuje na tvári. Väčšie deti trápi najmä v oblasti lakťových a podkolenných jamiek, dospelých na čele, rukách, predkolení či trupe.
Utíšte ho, prosím!
Atopická dermatitída sa vyznačuje striedaním období výrazného zhoršenia s relatívne pokojnými obdobiami. „Pri náhlom zhoršení musíme vždy liečiť antihistaminikami, ktoré utíšia a upravia zápal, čím dochádza k zmierneniu všetkých spomínaných prejavov, čo pacient pocíti úľavou od svrbenia. Postihnuté miesta musíme ošetrovať masťami alebo krémami s obsahom kortikosteroidných hormónov. Po zlepšení stavu by sme mali prejsť na premasťujúce, utišujúce a výživné masti či kúpele," radí Vicianová. Odborníci odporúčajú zaviesť si denník, kam by sme si mali zapisovať všetky premeny našej pokožky. Môže nám to pomôcť odhaliť látky, ktoré náš ekzém zhoršujú a ktorým by sme sa mali vyhnúť.
Ako utíšiť nepríjemné svrbenie?
Na čo si dať pozor pri atopickej dermatitíde
čistiace prostriedky v domácnosti - treba používať gumené rukavice
alergény ako peľ, roztoče, prašné prostredie, zvieracie chlpy
konzervačné látky podobné látkam používaným v kozmetike
nikel nachádzajúci sa v kovových predmetoch
bazény s chlórovou vodou, ale aj horúce kúpele
potenie, ktoré zhoršuje ekzém - treba sa vyhýbať všetkému, čo zhoršuje samotné potenie
rýchle teplotné rozdiely, ktoré spôsobujú svrbenie
psychická záťaž a stres
ekzém sa zvyčajne zhoršuje pri nádche, chrípke, angíne a pri zápalových ochoreniach