Neplatná výpoveď?
Môj manžel pracoval v jednom priemyselnom parku, odkiaľ ho vyhodili „na hodinu". Dôvodom bola chyba, na ktorú môj manžel už predtým upozorňoval, ale jeho priamy nadriadený tomu nevenoval pozornosť. Zaplatil za to však môj manžel. Zrejme potrebovali znížiť stavy... Dá sa proti výpovedi nejako odvolať?
Zuzana Rolínová, Zohor
Zákon hovorí, že zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom iba z dvoch dôvodov: ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin alebo ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu. Na okamžité skončenie pracovného pomeru v druhom prípade sa vyžaduje, aby išlo o konanie zavinené zo strany zamestnanca, a to aj z nedbanlivosti, pričom intenzita porušenia pracovných povinností musí byť závažná.
Ak váš manžel neporušil pracovnú disciplínu závažne, okamžité skončenie pracovného pomeru bude neplatné. Dôvod skončenia pracovného pomeru musí byť zamestnávateľom písomne riadne špecifikovaný. Neplatnosť skončenia pracovného pomeru je potrebné uplatniť žalobou na súde najneskôr do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť. Manžel by mal žiadať, aby súd určil, že okamžité skončenie pracovného pomeru je neplatné.
Návrat do práce
Chcela by som sa spýtať, ako je to s návratom do práce po materskej dovolenke. So svojou dcérkou som bola rok a pol doma a už by som sa rada vrátila pracovať. Bolo mi naznačené, že majú namiesto mňa už niekoho na trvalý pomer. Ako dlho je firma povinná mi držať miesto počas materskej dovolenky? A ako by som mala postupovať, keď sa chcem vrátiť? Je potrebné napísať nejakú písomnú žiadosť o návrat do práce?
Miriam Letková, Žilina
Podľa Zákonníka práce patrí žene materská dovolenka v trvaní 28, respektíve 37 týždňov, ak žena porodila zároveň dve alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu. Ak zamestnanec nastúpi do práce ihneď po uplynutí materskej dovolenky, je zamestnávateľ povinný zaradiť ho na pôvodnú prácu a pôvodné pracovisko. Ak po uplynutí materskej dovolenky nastúpi na rodičovskú dovolenku, ktorá trvá do troch, respektíve do šiestich rokov dieťaťa, a v rámci tejto dovolenky sa rozhodne opäť pracovať, zamestnávateľ nemá povinnosť zaradiť zamestnanca na pôvodnú prácu a na rovnaké miesto.
V tomto prípade má zamestnávateľ povinnosť po návrate z rodičovskej dovolenky zamestnancovi prideliť iba taký druh práce, aký bol dohodnutý v pracovnej zmluve pred nástupom na materskú dovolenku. Nakoľko ste boli s dcérou doma rok a pol, z právneho hľadiska ste čerpali takzvanú rodičovskú dovolenku. Odporúčam vám písomne oznámiť zamestnávateľovi ukončenie rodičovskej dovolenky s konkrétnym dátumom a požiadať ho o pridelenie práce podľa pracovnej zmluvy. Ak vám zamestnávateľ nepridelí takúto prácu, máte nárok na náhradu mzdy vo výške priemerného mesačného zárobku v dôsledku vzniku prekážky na strane zamestnávateľa.
Na vaše otázky odpovedá advokát Milan Ficek, advokátska kancelária Bratislava, www.ficek.sk