SME

Rektori Mamojkovu novelu nechcú

Vysokým školám chýbajú mladí učitelia a profesori stredného veku. Keby sa zvýšil vek garantov, iba by sa konzervoval stav, keď nám chýba stredná generácia, upozorňujú rektori. Proti je aj minister.

Študenti Vysokej školy v Sládkovičove, kde Mojmír Mamojka učí.Študenti Vysokej školy v Sládkovičove, kde Mojmír Mamojka učí. (Zdroj: PRE SME – EVA SUDOVÁ)

BRATISLAVA. Na Slovensku nie je tradícia odborných vysokých škôl, ako napríklad v Nemecku, hoci pracovný trh by ich potreboval. Je možné, že po skončení komplexnej akreditácie vysokých škôl sa niektoré budú musieť zaradiť do tejto kategórie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo poslanec Smeru navrhuje aby odborné vysoké školy mohli udeľovať aj tituly ako magister a doktor a nielen bakalár, aby sa zvýšil vek, dokedy môžu vysokoškolskí učitelia garantovať odbor, zo 65 na 70 rokov.

Preradenie mnohých máta, lebo by mohli poskytovať iba prvý stupeň vysokoškolského vzdelávania a udeľovať len titul bakalár. Stať sa „len“ odbornou vysokou školou nechce žiadna z doterajších univerzít či vysokých škôl. Súkromné školy, ktoré vyberajú za štúdium nemalé peniaze, by prišli o pekný balík.

SkryťVypnúť reklamu

Žiada konkurenciu Práve im by vyhovovalo, keby parlament prijal novelu koaličného poslanca Mojmíra Mamojku zo Smeru, ktorý chce presadiť, aby v záujme zachovania konkurenčného prostredia a zvyšovania kvality mohli vzdelávať vo vyššom ako prvom stupni aj odborné vysoké školy. Mohli by teda udeľovať aj magisterské tituly či doktoráty.

Anketa Ako vnímate snahu poslanca Mamojku, aby odborné vysoké školy mali právo udeľovať aj iné tituly ako bakalár?

Libor Vozár, rektor UKF Nitra

Označenie ‚odborné‘ by mali podľa dnešného systému získať najslabšie vysoké školy, ktoré sa dostanú do ‚útlmového režimu‘ a buď sa zamerajú na profesijné bakalárske vzdelávanie, alebo zrejme zaniknú. Som presvedčený, že dnešný pracovný trh potrebuje odborne zameraných bakalárov. Všetci bakalári nemôžu pokračovať v štúdiu ďalej, to sa nedá zvládnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Beata Kosová,rektorka UMB v Banskej Bystrici

Súčasné zákonné členenie vysokých škôl na tri kategórie, založené na náročnom hodnotení ich vedeckého výkonu cez proces komplexnej akreditácie, by stratilo zmysel. Zvýšilo by to prístupnosť a tým aj masovosť vyšších stupňov štúdia, ktorá v histórii viedla viac k zníženiu ako k zvýšeniu kvality. Naše hospodárstvo pritom trpí nedostatkom odborných špecialistov, pri ktorých sa stredoškolské vzdelanie ukazuje už ako nedostačujúce, a ktorých by mali nahradiť bakalári.

František Gahér, rektor UK Bratislava

Ak by odborné vysoké školy mohli uskutočňovať aj druhý a tretí stupeň vzdelávania (doktorandský) a keďže ten tretí podmieňuje aj habilitačné a inauguračné práva, chceli by sa stať úplne sebestačnými aj v tejto oblasti. To nie je nikde na svete (v jeho slušnejšej časti). Napríklad v Nórsku má iba sedem univerzít z 24 vysokých škôl toto právo. Novelou sa sleduje jediný cieľ - otvoriť vzdelávanie bezohľadnému biznisu a zarábaniu. To by sme mohli potom predávať diplomy na trhovisku na Miletičke.

SkryťVypnúť reklamu

Karol Polák, rektor Vysokej školy v Sládkovičove, kde Mamojka učí a garantuje odbor, hovorí, že nesúhlasí, aby odborné vysoké školy boli tlačené iba do bakalárskeho štúdia. „To akoby ste chceli od priemyslovky, aby študentom neumožnila maturitu,“ povedal. Tvrdí, že ich škola určite neašpiruje byť odbornou vysokou školou. „Hoci doposiaľ prevaha záujemcov o štúdium uprednostnila externú formu štúdia, už to meníme.“

Skutočnosť, či škola v Sládkovičove je kandidátom na odbornú vysokú školu a tak sa ju dekan Mamojka pokúša zachrániť, „nemôžem ani potvrdiť a ani vyvrátiť,“ povedal Ľubor Fišera, predseda Akreditačnej komisie. Akreditácia školy sa začne až 1. júla.

Rektori: Kvalita klesne Väčšina rektorov univerzít a vysokých škôl zásadne nesúhlasí s predloženou novelou. Jasne to dali najavo vo svojom vyhlásení, ktoré zverejnili tento týždeň. Dôvodia tým, že novelu Mamojka vôbec neprerokoval s reprezentáciou vysokých škôl.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najviac rektorom prekáža, že tesne pred ukončením komplexnej akreditácie vysokých škôl by celé posudzovanie a rozdeľovanie vysokých škôl do kategórií podľa kvality výučby stratilo zmysel.

Zvýšenie veku garantov na 70 rokov by zas „konzervovalo nedostačujúcu odbornú a kvalifikačnú štruktúru s chýbajúcou strednou generáciou“. Rektor František Gahér z Univerzity Komenského hovorí, že profesor, ktorý si nevychová nástupcu, škodí odboru a robí zo seba nenahraditeľného.

Minister Mikolaj z koaličnej SNS zase zdôrazňuje, že vysoké školy potrebujú predovšetkým získať mladých učiteľov.

Ak by Mamojkova novela prešla, ľudí s vysokoškolskými titulmi by opäť pribudlo. Už teraz je okolo nich pomerne zmätočná a nejasná situácia a tituly v spoločnosti začínajú strácať váhu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Navrhovateľ: Na bakalára sa nikto nebude hlásiť

O návrhu novely, ktorú predložil, sme hovorili s MOJMÍROM MAMOJKOM, poslancom Smeru a dekanom Fakulty práva Vysokej školy v Sládkovičove.

Vraj podanou novelou vysokoškolského zákona riešite záujmy školy, kde ste dekanom na jednej z fakúlt.

„Ja nemôžem vedieť, ako akreditácia dopadne. Je absolútna nepravda, že mi ide o Vysokú školu v Sládkovičove. Rád by som toto tvrdenie vyvrátil.“

Ako?

„Som dekanom fakulty práva, a garantom študijného programu právo. Mám 59 rokov. Keby som mal 65 či 66, mohol by niekto namietať, že to robím pre vek. Ale ja takto môžem byť garantom-profesorom ešte šesť rokov.“

Takže podľa vás vaša fakulta nemôže mať pri akreditácii problém?

„No to určite nie, podľa mňa naša fakulta spĺňa kritériá dokonca na univerzitnú fakultu. Ale ja nemám veľké oči.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nerobíte to preto, že to potrebujú ostatné dve fakulty?

„Ale veď tie dve fakulty majú tiež celkom slušnú štruktúru.“

A čo kritérium pomeru denných a externých študentov, to ste dlho nespĺňali, väčšinu tvorili externisti.

„No áno, to asi nie je celkom podľa súčasných kritérií, to pripúšťam.“

Poznáte stanovisko rektorov k vašej novele. Nájdete spoločnú reč?

„My sa filozoficky s pánmi rektormi nezhodneme. Páni rektori sa obávajú konkurencie iných škôl, verejných aj súkromných. Mnohí zabúdajú, aký sa píše rok a že konkurenčné prostredie do vzdelávania patrí. Nech si vyberú študenti.“

Čo vás vedie k návrhu zvýšiť vek profesorov-garantov?

„Obyvateľstvo Európy starne. Vieme, že bude treba zvýšiť vek odchodu do dôchodku. My pri profesoroch ideme opačným smerom. Nikto iný v intelektuálnej sfére nemá vekovú hranicu, je to diskriminácia. V čase, keď by sme profesora ešte mohli vyžmýkať ako citrón, ho posielame preč. Profesorov je málo.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale minister si nemyslí, že máme málo profesorov.

„V diskutabilných odboroch sa niekde a niekedy vyrábajú profesori aj trochu lacno a urýchlene. To je tiež dôsledkom toho, že vek ich garantov sa blíži k hranici.“

Prečo navrhujete, aby aj odborné školy mohli udeľovať tituly ako magister a doktor?

„Bakalár sa na Slovensku neuplatní, nemá šancu. Ak povieme, že bude odborná vysoká škola robiť len prvý stupeň vysokoškolského vzdelávania, to ako keby sme ju už zrušili. Tam sa nikto neprihlási. Nehovorím, že všetky majú robiť aj druhý stupeň, inžinierske štúdium.“

Ktoré by teda mohli robiť aj druhý stupeň?

„Tie, čo budú mať na to ľudí, odbornosť, kvalifikačnú štruktúru. Ak budú mať možnosť, zdôrazňujem možnosť. Lebo takto im vlastne zakazujeme rásť do kvality. Ak priestor nevyužijú, zaniknú, skončia.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo s novelou prichádzate až teraz, pred voľbami?

„Lebo tu nebola žiadna reforma vysokého školstva. Chcel som ju podať už v septembri, nebola koaličná vôľa, teraz som využil svoje právo poslanca.“

Vaša novela narazila na odpor aj u koaličného partnera SNS. Nestiahnete ju?

„Bez ohľadu na akékoľvek tlaky ju nestiahnem. Som ochotný urobiť isté kompromisy. Možno neprejde, uvidíme v marci.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 475
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 607
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 259
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 726
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 614
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 001
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 340
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 713
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 61 612
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 568
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 936
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 636
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 793
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 12 211
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťZatvoriť reklamu