Ako vyvoláva domáci prach alergiu?
Prach je často plný alergénov, ktoré vyvolávajú alergické reakcie. Keby sme mohli jeho zloženie pozorovať pod mikroskopom, nestačili by sme sa čudovať, čo všetko by sme objavili. Zvyšky zoschnutej kože, časti textilu, plesne, časti rozpadnutých tiel mŕtveho hmyzu, rôzne druhy húb, baktérie, zvyšky potravín, čiastočky peľu zo stromov, tráv alebo burín. Ak chováme domácich maznáčikov, tak prach, ktorý sa usadzuje v našom byte, bude pravdepodobne obsahovať aj časti ich srsti alebo peria. Najčastejším spúšťačom alergických reakcií však bývajú roztoče - miniatúrne zvieratká, ktoré sa živia odumretými zvyškami kože vtákov a cicavcov, a keďže im chutia aj mikročiastočky ľudskej pokožky, rady sa zdržiavajú napríklad v posteli.
Sú reakcie pacientov na určité alergény rovnaké?
Reakcie na alergény domáceho prachu súvisia vždy s druhom alergénu a imunitou pacienta, preto ide o veľmi individuálnu záležitosť. Zlepšovanie alebo zhoršovanie príznakov závisí aj od toho, ako intenzívne na nás pôsobí konkrétny alergén, ktorý vyvoláva dráždivú reakciu organizmu. Ak sa pacient nelieči, príznaky sa môžu časom zhoršovať, preto je vždy lepšie podrobiť sa odbornému alergiologickému vyšetreniu.
Aké typy alergických reakcií môžu vyvolať alergény z prachu?
Okrem nádchy to môže byť zápal spojiviek, opuch očí, ekzém a pri dlhodobom pôsobení dokonca astma. Niektoré prejavy sa objavujú len sezónne, v určitom ročnom období, iné pretrvávajú celoročne.
Ako sa diagnostikujú tieto typy alergií?
Diagnostika prebieha rovnako ako pri iných alergénoch. Lekár sa pacienta pýta nielen na príznaky, ale aj na jeho domáce prostredie - či doma chová nejaké domáce zvieratá, prípadne akým spôsobom zvykne upratovať. Súčasťou vyšetrenia je odber krvi a celkové vyšetrenie imunitného systému. Z kožných testov sa najčastejšie používa takzvaný prick test a intrakutánny test. Anorganické alergény prachu možno stanoviť takzvaným epikutánnym testom.
Aký je postup pri liečbe?
Po diagnostike nasleduje samotná liečba. Delí sa na kauzálnu - zameranú na príčiny alergie, a symptomatickú, ktorá je odvodená od jednotlivých symptómov. Pri kauzálnej liečbe sa pacientovi postupne podáva čím ďalej tým vyššie množstvo alergénu s cieľom dosiahnuť dávku, ktorá napokon oslabí prejavy alergie pri kontakte s alergénom. Jednotlivé dávky sa podávajú buď pod kožu, alebo pod jazyk, prípadne do nosa. Postup pri symptomatickej liečbe lekár odvodzuje od jednotlivých príznakov. Pri celoročnej nádche alebo bronchiálnej astme sa odporúča buď celková liečba antihistaminikami a lokálna, inhalačná liečba kortikoidmi, alebo iná antiastmatická liečba.
Môžeme znížiť počet alergénov z prachu hygienou?
Mali by sme dbať na zlepšenie hygienických návykov pri upratovaní a postarať sa o to, aby bolo prostredie, v ktorom sa pohybujeme, pokiaľ možno čo najčistejšie a aby v ňom bolo čo najmenej prachu. Odborníci odporúčajú najmä v panelákových bytoch viac vetrať, pretože na rozdiel od rodinných domov bývajú často prekúrené, čo je živnou pôdou pre rôzne alergény organického pôvodu. A, samozrejme, v miestnostiach, v ktorých sa často zdržiavame, by sme nemali fajčiť. Ako najúčinnejšia prevencia sa odporúča kombinácia vyváženej stravy a dostatok pohybu, najmä na čerstvom vzduchu.
Čo robiť, aby sme mali doma čo najmenej alergénov?
V prvom rade by sme mali často vetrať všetky miestnosti v byte vrátane kúpeľní, ktoré väčšinou nemajú možnosť priameho vetrania.
Pri upratovaní je vhodné používať vodný vysávač a vytierať dlážku mokrou handrou.
Do postele by sme si mali kúpiť antialergické periny a vankúše. Matrace raz do týždňa dôkladne povysávajme.
Staré závesy a iné bytové textílie, v ktorých je už doslova zažraný prach, je lepšie vyhodiť ako vyčistiť. To isté platí aj pre starý nábytok, najmä sedacie súpravy s textilným poťahom. Ak si chceme silou---mocou nechať plyšáka, ktorý v nás prebúdza nostalgické spomienky na detstvo, alebo vankúš po babičke, mali by sme ho aspoň pravidelne prať.
Vhodné je naplánovať si aspoň raz do roka veľké upratovanie, pri ktorom prevetráme na čerstvom vzduchu všetky periny aj šatstvo.
Ak už trpíme nejakými alergiami, nemali by sme doma chovať nijaké zvieratá. Alergické reakcie môžu vyvolať zvieracia srsť aj perie.
Aby sa nám v byte čo najľahšie udržiaval poriadok, mali by sme v ňom mať čo najmenej vecí. V spálni by mali byť uzavreté skrinky, v obývačke knihy v uzavretých knižniciach. Staré koberce je vhodné nahradiť ľahko umývateľnou dlažbou alebo parketami.
Ak máme pocit, že dôkladné upratovanie nestačí, kúpme si čistiareň vzduchu, ktorá môže byť skombinovaná aj so zvlhčovačom.