Zmena v plánoch
S manželom staviame rodinný dom. Počas stavby sme sa však rozhodli pre zmenu oproti pôvodnému návrhu. Teraz nevieme, komu to máme nahlásiť a ako správne postupovať, aby potom mohla kolaudácia prebehnúť v poriadku.
Elena Lekyová, Dunajská Streda
Na rodinný dom, ktorý staviate, vydal stavebné povolenie v rámci stavebného konania príslušný stavebný úrad. V ňom určil záväzné podmienky uskutočnenia a užívania stavby - rodinného domu. Stavebný úrad pritom určenými podmienkami zabezpečuje najmä ochranu záujmov spoločnosti pri výstavbe a pri užívaní stavby, dodržanie všeobecných technických požiadaviek na výstavbu, vylúčenie alebo obmedzenie negatívnych účinkov stavby a jej užívania na životné prostredie. Dokončenú stavbu, na ktorú sa vyžadovalo stavebné povolenie, možno užívať len na základe kolaudačného rozhodnutia. Kolaudačné konanie pritom vykonáva stavebný úrad, ktorý vydal stavebné povolenie. V tomto konaní úrad skúma, či sa stavba realizovala podľa pôvodne overenej dokumentácie. Keď ste sa počas výstavby domu rozhodli pre zmenu oproti pôvodnej dokumentácii, treba sa obrátiť na stavebný úrad, keďže on môže v odôvodnených prípadoch na žiadosť stavebníka povoliť zmenu stavby ešte pred jej dokončením. Ak sa však skutočné realizovanie podstatne neodchyľuje od dokumentácie overenej stavebným úradom, možno konanie o zmene stavby spojiť priamo s kolaudačným konaním.
Nevyplatené dedičstvo
Môj brat vlastnil polovicu domu, ktorú dostal od otca. Po smrti matky sme druhú polovicu domu zdedili všetci štyria súrodenci. Brat mal nás - tri sestry vyplatiť určitou finančnou hodnotou, ale nespravil tak. Vraj preto, že je invalid a nemá prostriedky. Nedávno zomrel a v dome ostala jeho manželka a tri dospelé deti. Máme ešte nárok na nevyplatené dedičstvo? Je potrebný nový odhad domu?
Božena Uhríková, Moravské LieskovéNotár poverený súdom na prejednanie dedičstva vydá so súhlasom všetkých účastníkov dedičského konania osvedčenie o dedičstve, ak sa dedičia vyrovnali medzi sebou dohodou. Osvedčenie o dedičstve potom obsahuje konkrétnu dohodu dedičov o tom, ktorý z nich nadobudne poručiteľov majetok a prípadne i ako sa vyrovná, spravidla finančne, s dedičmi, ktorí majetok po poručiteľovi nenadobudnú. Podľa Exekučného poriadku je osvedčenie o dedičstve exekučným titulom. Znamená to, že je možné na jeho základe viesť exekúciu na majetok osoby, ktorá ustupujúcich spoludedičov nevyplatila, hoci sa na to zaviazala. V prípade, ak táto povinná osoba umrela, prechádza povinnosť vyplatiť ustupujúcich spoludedičov na jej dedičov, vo vašom prípade na manželku a deti, avšak iba do výšky nimi nadobudnutého dedičstva. Keďže záväzky z osvedčenia o dedičstve neboli dobrovoľne splnené, bude potrebné podať návrh na vykonanie exekúcie, a to v lehote desať rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti a vykonateľnosti osvedčenia o dedičstve. Po uplynutí tejto lehoty sa právo premlčí. Návrh na vykonanie exekúcie vám pomôže spísať ktorýkoľvek exekútor. Nové ocenenie predmetu dedičstva potrebné nie je, lebo výška finančného vyrovnania vyplýva z osvedčenia o dedičstve.
Na vaše otázky odpovedá Katarína Chalková, advokátka, Advokátska kancelária Chalková-Žiaran, s. r. o.