Čokoládová kombinatorika
Čo sa k čokoláde hodí? Dobrými partnermi sú mäta, pomaranče, maliny, lieskové orechy, mandle, muškátový oriešok, klinčeky a škorica. Do čokoládových dezertov sa na ozvláštnenie pridáva brandy alebo likér. Väčšinou sa čokoláda používa do sladkých pokrmov, ale spríjemniť vie aj slané jedlá. „Jej kombinácia so slaným sa dá veľmi dobre využiť aj pri pečení. Vyskúšajte napríklad posypať koláč píniovými orechmi alebo pistáciami a zaliať čokoládou," radí majiteľ Culinary Club Ľubomír Herko. V Španielsku a Taliansku pridávajú čokoládu napríklad do omáčky spolu s cibuľou, cesnakom, rajčiakmi a koreninami, ktoré používame do jedál z mäsa a rýb. Čo by sme mohli vyskúšať v našej kuchyni? „Ak sa rozhodneme experimentovať s čokoládou, odporučil by som na začiatok kuracie prsia. Medzi moje špeciálne recepty patria jemné kuracie prsia s jalapeňos papričkami a hrozienkami, ktorým dodáva lahodnosť horká čokoláda," hovorí Herko. Môžete tiež skúsiť pridať do duseného mäsa alebo diviny pred dokončením kúsok čistej čokolády.
Z dielne polevy

Najjednoduchšie pripravíme polevu roztopením varovej čokolády s minimálne 70 % podielom kakaa s kúskom masla alebo rastlinného tuku vo vodnom kúpeli či v mikrovlnnej rúre. Mali by sme si dať pozor, lebo čokoláda sa veľmi ľahko pripáli, čím získa horkastú pachuť. Zároveň dbajme, aby sa do nej nedostali kvapky vody, inak nám môže zhustnúť a stuhnúť. Ak ste zruční, môžete sa inšpirovať radou Ľubomíra Herka: „Oplatí sa spraviť si trochu času na prípravu originálnej receptúry z kakaového prášku, masla, cukru a napríklad vanilkového struku." A ako docielime, aby sa nám poleva pri krájaní koláča nelámala? „Najlepšie je namočiť ostrie noža pred krájaním do vlažnej, ale nie príliš horúcej vody, aby bol rez jemný a rázny," vysvetľuje Herko.
Skladovanie
Čokoláda a kakaový prášok obľubujú chladné a suché miesto, chladničke by sme sa však mali radšej vyhnúť, pretože chladenie podporuje na povrchu našej pochúťky vznik bieleho nádychu. Neovplyvňuje síce chuť, ale kazí a čokoládových výrobkov. Chladničku by sme mali preto využívať len v letných mesiacoch.
Ako na dekorácie?
Vaše koláče sú vychýrené, ale ich výzor „nič-moc"? Vyskúšajte si vyrobiť vlastné ozdoby z čokolády. Najjednoduchšie je zobrať vidličku a ešte do čerstvo roztopenej polevy na koláči alebo torte nakresliť ľubovoľné obrazce. Lákajú vás hoblinky? Zoberte si obyčajnú škrabku na zemiaky, čokoládu a začnite kúzliť. Stačí pomaly „lúpať" najširšiu časť čokolády. Čokoládové zvitky spravíme zasa z roztopenej čokolády, ktorú nalejeme na pracovnú dosku pokrytú papierom na pečenie a rovnomerne rozotrieme asi na 3 mm vrstvu. Počkáme, kým vychladne a potom položíme reznú hranu noža s dlhou čepeľou na povrch a smerom od seba zoškrabujeme tenkú vrstvu čokolády do dlhých zvitkov. „V modernej gastronómii sú dostupné silikónové formy, do ktorých jemne vlievame uvarenú čokoládu v tekutej podobe. Po vychladnutí nám vzniknú rozličné tvary a ozdoby, ktorými môžeme zákusok zdobiť," radí kreatívny šéfkuchár.
O svoje skúsenosti sa s nami podelil Ľubomír Herko, šéfkuchár varenia Culinary Club, www.culinaryclub.sk