SME

Slovenky nejavia príliš veľký záujem o hormonálnu antikoncepciu

Tento fakt vyplynul aj z nedávneho prieskumu, ktorý uskutočnila medzinárodná agentúra pre prieskum trhu, ktorá na Slovensku pôsobí už 15 rokov. Slovensko sa zaradilo medzi európske krajiny s najnižším počtom užívateliek hormonálnej antikoncepcie.

(Zdroj: FLICKR.com)

Aj nedávno zrealizovaný európsky prieskum užívania tabletovej hormonálnej antikoncepcie priniesol zaujímavé výsledky: Slovensko sa ocitlo takmer na konci tohto rebríčka, umiestnilo sa až na 18. mieste. Prvé priečky obsadili krajiny Beneluxu a Francúzsko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odborníci si kládli otázku, čo je príčinou a aké sú bariéry väčšieho záujmu o užívanie hormonálnej antikoncepcie. Medzinárodná agentúra pre prieskum trhu robila na konci minulého roka na Slovensku prieskum, z ktorého vyplynulo, že až tretina žien vo fertilnom veku sa nechráni žiadnym spôsobom, 31 % žien užíva ako antikoncepciu kondóm alebo prerušovaný pohlavný styk a 36 % žien sú užívateľky hormonálnej antikoncepcie či už vo forme tabliet alebo náplastí. V tejto skupine žien je viac tých, ktoré majú stáleho partnera a slobodných žien, majú aj častejšie pohlavný styk a obvykle pochádzajú z domácností s vyššími príjmami. Ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu aj častejšie navštevujú gynekológov a až 88 % žien z tejto skupiny uprednostňuje tabletovú formu hormonálnej antikoncepcie.

SkryťVypnúť reklamu

Neznalosť aj nezáujem

Samotných gynekológov často zaráža nevedomosť slovenských žien. Mnohé nemajú základné informácie a nezriedka ani príliš veľký záujem dozvedieť sa, ako hormonálna antikoncepcia vlastne funguje. Veľký počet žien dokonca nevie presnejšie popísať ani mechanizmus menštruačného cyklu. Neznalosť a často aj nezáujem o informácie a prehĺbenie znalosti týchto mechanizmov sa tak stáva živnou pôdou rôznych mýtov, ktoré sa s užívaním hormonálnej antikoncepcie spájajú.

S hormonálnou antikoncepciou si slovenské ženy obvykle spájajú také výhody, ako je dlhodobá ochrana, pravidelná a bezbolestná menštruácia, jednoduchosť používania, takmer 100-percentná spoľahlivosť ako aj pozitívny účinok na pleť napríklad pri problémoch s akné a pod. Gynekológ, pôrodník MUDr. Peter Hrabčák poukázal na skutočnosť, že pomerne málo žien udáva znalosť o sekundárnych účinkoch hormonálnej antikoncepcie, ako je napríklad liečba cýst, význam v prevencii rakoviny prsníka, regulácia výkyvov nálady či androgénneho ochlpenia. Niektoré hormóny obsiahnuté v najmodernejšej hormonálnej antikoncepcii sú vhodné napríklad aj v hormonálnej substitučnej liečbe počas klimaktéria. Vždy je však potrebné brať do úvahy individuálny prístup k pacientke, nie každej musí konkrétny typ hormonálnej antikoncepcie sadnúť. Aj preto je dôležité, ako zdôraznil MUDr. Hrabčák, klásť dôraz na compliance pacientky. Pokiaľ ide o najmodernejšie formy hormonálnej antikoncepcie, na Slovensku ich užíva asi 1,6 % žien.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sme mali spomenúť bariéry, ktoré bránia slovenským ženám v užívaní hormonálnej antikoncepcie, religiozita, ktorú by možno mnohí vnímali ako jednu z ústredných príčin, je relatívne zriedkavým dôvodom - udávajú ju iba 4 % žien. Jednou z najčastejšie prezentovaných bariér bola napríklad nutnosť pravidelných návštev u gynekológa, ktoré ženy vnímajú ako diskomfort, pričom si neuvedomujú práve výhody takejto pravidelnej starostlivosti a kontrol, pri ktorých je napríklad možné aj včas odhaliť prípadné závažné ochorenia a gynekológ môže mať pacientkin stav priebežne pod dohľadom.

Ďalšími dôvodmi, prečo sa ženy bránia užívaniu hormonálnej antikoncepcie je napríklad nepohodlie denného užívania tabliet, obavy z priberania, vysoká cena či obavy z chémie. Mnohé však nevedeli presnejšie vysvetliť, čo vlastne majú pod „chémiou" na mysli a ani nemali vedomosť o tom, aký je mechanizmus účinku hormonálnej antikoncepcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 579
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 604
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 391
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 145
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 594
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 265
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 502
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu