Najkrajšie české kúpele ležia 120 kilometrov od Prahy, na sútoku riek Teplá a Ohře. Názov dostali po svojom zakladateľovi Karlovi IV., ktorý ich dal vystavať v 14. storočí, keď jeho lovecká družina náhodou objavila v tejto lokalite liečivý termálny prameň. Podľa povesti spadol jeden lovecký pes do rokliny, odkiaľ vytryskla horúca voda. Lovci o celej udalosti informovali svojho panovníka Karla IV., a ten po porade so svojimi lekármi uznal, že prameň by sa mal využívať na liečebné účely. Sám si vraj vďaka nemu zotavil chromú nohu. Kompletný zoznam ubytovacích zariadení, od päťhviezdičkových hotelov až po cenovo výhodné chaty a penzióny nájdete na www.kvinfo.eu. Momentálne, mimo hlavnej turisticke sezóny, sa dá nocľah získať za príjemné akciové ceny. Ubytovacie kapacity sú často situované do pôvabných, citlivo zrekonštruovaných historických budov. K najvyhľadávanejším patria legendárny Grandhotel Pupp, päťhviezdičkový Carlsbad Plaza alebo luxusný Esplenade Spa & Golf Resort.
Staré zlaté časy
V priebehu nasledujúcich dvesto rokov sa stali Karlove Vary obľúbeným miestom oddychu šľachtických rodov a bohatých mešťanov. Pre niekoľko živelných pohrôm sa však z tohto obdobia nezachovali žiadne pamiatky. Na druhej strane, krásne zachované historické budovy môžeme dodnes obdivovať z 18. a 19. storočia, keď mesto prežívalo zlatý vek hojnosti. Začiatkom 18. storočia tam bol postavený prvý verejný kúpeľný dom, takzvané Mlýnské Lázně a barokový Kostol svätej Márie Magdalény.
O stopäťdesiat rokov neskôr Karlove Vary opekneli vďaka secesným architektonickým skvostom, ako sú Mlýnská a Vřídelní Kolonáda, Císařské lázně alebo budova divadla. Niektoré stavby financovalo mesto z predaja karlovarskej soli, kúpeľných poplatkov alebo zo štedrých príspevkov bohatých mecenášov. V čase zlatej kúpeľníckej éry ho navštevovali svetoznáme umelecké osobnosti ako Beethoven, Paganini, Chopin a Mozart. Atmosféra dávnych čias v posledných rokoch ožila vďaka rozsiahlym rekonštrukčným prácam, ktoré prebudili zašlú krásu starých budov opäť k životu, takže dnes ju znovu môžu obdivovať turisti z celého sveta. Po štyridsaťročnom období mierneho úpadku v časoch socializmu sa tak mesto opäť vrátilo medzi najvyhľadávanejšie kúpeľné lokality v Európe.
Pitná kúra je obrad
Kúpeľné domy a hotely s luxusnými wellness službami majú celoročnú prevádzku, najvýhodnejšie sú však nepochybne teraz v zime, mimo hlavnej turistickej sezóny. S príchodom jari ceny opäť porastú, takže ak si chce niekto užiť Karlove Vary a pritom ušetriť, mal by sa poponáhľať. Miestne liečivé pramene pomáhajú pacientom s tráviacimi problémami, poruchami látkovej výmeny, cukrovkou, obezitou, ale aj tým, ktorých trápia choroby pohybového ústrojenstva alebo sa práve zotavujú z rakoviny.
Zo 79 miestnych prameňov sa 13 využíva na pitné kúry. Chladnejšie minerálne vody väčšinou fungujú ako mierne preháňadlo, tie horúcejšie majú na trávenie skôr jemne utlmujúci vplyv, spomaľujú vylučovanie žlče a žalúdočných štiav, a tak hoja podráždené tráviace orgány. Pramene tečú z krásnych historických vodovodov uprostred secesných kolonád. Odporúča sa piť z nich priamo pri zdroji, aby bola pitná kúra čo najúčinnejšia. Kúpeľní hostia si nalievajú liečivú vodu do špeciálnych keramických alebo sklenených hrnčekov, ktoré si väčšinou odnesú domov ako suveníry.
Povestný karlovarský porcelán je mimoriadne obľúbený obchodný artikel, rovnako ako karlovarské oblátky alebo becherovka. S históriou legendárneho bylinkového likéru sa môžu návštevníci oboznámiť v Múzeu Jana Bechera, kde sa dá, samozrejme, aj ochutnať. To sa však neodporúča počas liečivej pitnej kúry, keď by sa podľa lekárov nemal piť žiadny alkohol ani fajčiť cigarety. Nežiaduce je aj pasívne vdychovanie cigaretového dymu. Aby boli miestne kúpeľné procedúry účinné, odporúča sa počas nich zámerne vyhýbať všetkým škodlivinám. Vďaka tomu sa môžete vrátiť z Karlových Varov nielen o niečo zdravší, ale aj štíhlejší a viditeľne omladení.
Kráľovské kúpele
Nevľúdne zimné počasie je ako stvorené na relax v kúpeľoch. V Karlových Varoch je tento typ oddychu povýšený na nevšedný luxusný zážitok s nostalgickým nádychom histórie. Najkrajšie české kúpele ležia 120 kilometrov od Prahy, na sútoku riek Teplá a Ohře. Názov dostali po svojom zakladateľovi Karlovi IV., ktorý ich dal vystavať v 14. storočí, keď jeho lovecká družina náhodou objavila v tejto lokalite liečivý termálny prameň. Podľa povesti spadol jeden lovecký pes do rokliny, odkiaľ vytryskla horúca voda. Lovci o celej udalosti informovali svojho panovníka Karla IV., a ten po porade so svojimi lekármi uznal, že prameň by sa mal využívať na liečebné účely. Sám si vraj vďaka nemu zotavil chromú nohu.
4 miesta, ktoré sa oplatí vidieť
Hrad Andělská Hora z konca 14. storočia,
Golfový areál z tridsiatych rokov, jeden z najkrajších v strednej Európe.
Viklan Dominik - bizarná žulová skala, dá sa k nej dostať z Karlových Varov po modrej turistickej značke.
Skalky skřítků - národná prírodná pamiatka z treťohôr pri obci Dubina.
Kde sa dá prespať?